Uzależnienie od leków nasennych i problemy ze snem

Mam problem ze snem,często się budzę póżniej nie mogę zasnąć.Lekarz rodzinny przepisał mi lorafen który zażywam od ponad roku.Wiem że się teraz uzależniłam i chciałabym z tego wyjść.Proszę o poradę.Chc zaznaczyć ,że nie mam problemów po zastosowaniu leku/1,25 przed snem/.Przesypiam noc i wstaję wypoczeta.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Moim zdaniem powinnaś skorzystać z pomocy psychologa bądź psychiatry. Dzięki temu będziesz w stanie określić przyczyny Twoich problemów ze snem oraz dowiesz się, jak sobie z nimi radzić. Poza tym specjalista pomoże Ci w odstawieniu leków.
Pozdrawiam

Witam
Lorafen jest lekiem uzależniającym. Pomaga w zniesieniu lub zmniejszeniu objawów, ale nie leczy przyczyn. Być może przyczyna bezsenności jest o podłożu psychogennym - i wtedy najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie psychoterapii.
Oczywiście przyczyny bezsenności mogą te być inne, ale trzeba ich szukać, samo łagodzenie objawu nie rozwiąże problemu. W Pani przypadku proponuje udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego,Dziennego Oddziału Leczenia Nerwic itp - wszędzie tam, gdzie prowadzi się psychoterapię we współpracy z psychiatrą. Chodzi o to aby zdiagnozował Panią lekarz psychiatra i zalecił właściwe leczenie. W województwie śląskim mogę polecić NZOZ Feniks (W Sosnowcu, Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Bielsku) NZOZ Dąbrówka (Katowice, Gliwice). Pozdrawiam

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Uzależnienie od leków może niestety być konsekwencją częstego i regularnego zażywania środków nasennych. Na podstawie samego listu nie jestem w stanie stwierdzić czy jest Pani uzależniona od leków, proponowałabym konsultację ze specjalistą - psychologiem lub psychiatrą. Konsultacja specjalistyczna pozwoli ocenić czy jest Pani zagrożona uzależnieniem, pozwoli również ustalić plan działania i pomóc Pani w rozwiązaniu sytuacji. Z poważaniem Ewa Bujoczek