W jaki sposób leczy się lęki społeczne i zaburzenia dysmorficzne?

Mam zdiagnozowane zaburzenia osobowości. Towarzyszy mi niepokój, szczęki trzęsą się jak po wyjściu z lodowatej wody. Mam duże problemy z koncentracja. Kiedy ćwiczę mam wrażenie, że przebijam się przez ten "zły" stan, potrafie być bardzo otwarty, pogodny i inteligentny. Chce wiedzieć czy terapia może mi pomóc zachować taką twarz. Osobowość to nie jest na pewno łatwa rzecz do leczenia, nie wiem czy mogę być taki jak po intensywnych ćwiczeniach. Dolegają mi lęki społeczne i zaburzenia dysmorficzne.

Rzeczywiście psychoterapia to ciężka praca nad sobą, wymagająca motywacji i zaangażowania. Jednak pozwala na lepsze rozumienie siebie, realizowanie swoich potrzeb, jasne komunikowanie się z innymi poprzez odpowiednie wprowadzanie zmian w zachowaniu i myśleniu, które owocuje większą satysfakcją z siebie i życia. Jeśli potrzebuje Pan zmiany- psychoterapia jest dobrym wyjściem. Szczególnie, jeśli chce Pan zrozumieć i przepracować głębsze przyczyny zaburzeń.
W przypadku zaburzeń osobowości relacja z psychoterapeutą jest najczęściej długotrwała, przynosi jednak rezultaty.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Zalecałabym Panu terapię poznawczo – behawioralną, która uczy poprzez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne.
Pozdrawiam
M. Prus