W jaki sposób podnieść swoją samoocenę, żeby zacząć podobać się chłopakom?

Mam 22 lata, nikomu się nie podobam, moja siostra miała zawsze powodzenie. A mi zawsze w szkole mówiły, że jestem brzydka a moja siostra ładna. To chłopaki się za nią uganiali. Boję się iść na dyskotekę, bo tyle jest ładnych dziewczyn, nie mam u chłopaków szans, nikt na mnie nie spojrzy na pewno. Nie wiem co robić.

Witam!

W swoim pytaniu poruszyła Pani bardzo ważny problem, wiele osób żywi podobne przekonania względem własnej osoby. Nasz mózg działa w specyficzny sposób, gdy pojawia się jakaś informacja z reguły szuka argumentów za jej potwierdzeniem a tym samym utwierdza nas w danym przekonaniu - niejednokrotnie błędnym. Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego mechanizmu by później móc spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Podniesienie swojej samooceny niestety nie jest zadaniem łatwym, wymaga bowiem ogromnego zaangażowania i determinacji. Będzie trzeba teraz niejako na nowo zdefiniować swoje życie. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się na swoimi zaletami - proszę nawet nie myśleć, że ich Pani nie ma. Po prostu będąc utwierdzaną w danym przekonaniu przez wiele lat przestała je Pani dostrzegać. Proszę gruntownie zastanowić się nad swoim życiem i spisać na kartce przynajmniej 10 swoich zalet. Może to być otwartość, przyjazne nastawienie wobec innych, uzdolnienia sportowe, naukowe, muzyczne.... jest wiele możliwości proszę się zastanowić, które pasują do Pani. Proszę umieścić tę kartkę w widocznym miejscu i czytać ją codziennie przed wyjściem z domu - w ten sposób wprowadzi Pani nowy model myślowy i zacznie szukać jego potwierdzenia w codziennych sytuacjach. Warto także otaczać się jedynie przychylnie nastawionymi do siebie ludźmi, po prostu przyjaciółmi. Proszę zacząć rozwijać swoje pasje, wyjść ze swoimi zainteresowaniami do ludzi - pokazać co ma Pani do zaoferowania.

Osoba atrakcyjna to osoba pewna siebie, pewna swoich zalet nie ma to nic wspólnego z wyglądem zewnętrznym. Warto nie skupiać się wyłącznie na wyglądzie zaś pokazać nieco swojego wnętrza - jestem przekonana, ze jest ono bardzo bogate. Wszystkie kobiety mają mniejsze lub większe kompleksy nie wolno jednak pozwolić by zdominowały one nasze życie. Odpowiedni ciuch i makijaż może ukryć pewne niedoskonałości ale pustki wewnętrznej nie da się ukryć. Dlatego tak ważna jest praca nad sobą i świadomość swoich zalet. Jeśli sama Pani stara się ich nie dostrzegać skupiając się jedynie na wadach to jak mają je dostrzec inni? Proszę spróbować zmienić swoje życie.

Pozdrawiam

Witam,

poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie.
Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi Pani zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam serdecznie