W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem po otrzymaniu takiej diagnozy?

Mam syna który ma 14 lat. Od wielu lat uczęszczałam z nim na zajęcia z SI, biofeedback i wszystko co poradnia zaproponowała na zaburzenia SI. Skontrolował syna ponieważ idzie do liceum, test ADOS- syn ma autyzm. Jest mądrym i oczytanym chłopcem, grzecznym i obowiązkowym. Czy wcześniej nikt tego nie mógł odkryć. Ja tetaz tak świadomemu dziecku pomóc? Jak z nim rozmawiać? On już zadaje mądre pytania nie ukryje tego. Psycholog kazała poczytać w necie i poszukać zajęć. Ale jakie dla nastolatka? Pomóc dla rodziców w tej sytuacji, mi się świat zawalił, nie wiem co robić.

Dzień dobry,

Warto aby syn był pod opieką psychoterapeuty, który będzie mógł z nim pracować nad występującymi trudnościami. Diagnoza ze spektrum autyzmu wymaga wsparcia zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Zachęcam do spotkania się ze specjalistą i opracowania planu wsparcia. Zazwyczaj wiąże się to z ustaleniem wsparcia indywidualnego dla dziecka, warsztatów wychowawczych dla rodziców oraz treningami umiejętności społecznych. Wszystko zależy od stopnia występujących trudności.

Pozdrawiam