W jaki sposób stwierdzane są cechy psychopatyczne?

Czy o do stwierdzenia cech dyssocjalnych (psychopatycznych ) wystarczy sam wywiad z osobą diagnozowaną , czy też wymagana jest jeszcze bezwzględnie weryfikacja tego wywiadu . Kto wykonuje taką weryfikację i jakimi narzędziami tj 1 /czy odpowiednimi testami 2/ czy obszernym wywiadem na policji, w miejscu pracy i zamieszkania, w rodzinie i otoczeniu ........itd. Dziękuję Serdecznie i życzę UDANEGO NOWEGO ROKU

Witam
Wszystko zależy od kompetencji leczącego i czasem wystarczy dokładny wywiad.ponieważ jednak ma Pan prawo czuć się dotknięty taką diagnozą,można rządać jej potwierdzenia testami psychologii osobowości,które wykonuje psycholog.Proszę też pamiętać,że diagnoza zaburzeń tego typu nie jest równoznaczna z zarzutem,ale służy w wyborze nmmetod terapii

Diagnostyka psychologiczna oparta jest na wywiadzie klinicznym, obserwacji i badaniu odpowiednimi testami psychologicznymi. Dobór narzędzi i metod zależy od psychologa oraz instytucji, która badania zleciła. Jeśli ma Pan wątpliwości- warto porozmawiać z psychologiem, który badanie przeprowadził. Często szczere powiedzenie o uczuciach czy emocjach związanych z badaniem pozwala na wyjaśnienie i zrozumienie, a tym samym ułatwienie współpracy i ewentualnego dalszego leczenia.