W jaki sposób zadbać o kręgosłup i jakie ćwiczenia wykonywać, aby go odciążyć?

Jakie cwiczenia wykonywac ? Jakie sporty uprawiac ? Jak postepowac gdy pracujemy przy komputerze dziennie 8 godzin i mamy zastany kregoslup. Jakie przyrzady dostepne dla kazdego odciazaja kregoslup ( maty masujace , podparcia ) ? Poprostu w jaki najproszty sposob zadbac o kregoslup kiedy coraz bardziej zaczyna nam doskwierac , jak go samemu rehabilitowac ? Odpowiedz typu : prosze udac sie do ortopedy badz fizjoterapeuty itd mnie nie satysfakcjonuje. PROSZE O KONKRETY

Lek. Tomasz Budlewski

Najlepiej byłyby ćwiczenia odciążajace na basenie.proponuje udać się do lekarza rehabilitacji medycznej, po badaniu będzie można określić najbardziej odpowiednie postępowanie.

Witam,
najprostszą formą dbania o kręgosłup jest codzienny spacer, minimum 30 minut. Polecam też basen około 3 razy w tygodniu, głównie pływanie na plecach, które jest bardzo dobre dla kręgosłupa. Jest wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa głownie w pozycjach klęku podpartego i leżenia na brzuchu. Jest wiele pozycji i stron w internecie gdzie można je znaleźć.
Stanowisko pracy powinno być ergonomiczne, komputer na wysokości wzroku, odpowiednio dobrane krzesło, jak żeby kolona były ugięte pod kątem prostym.
Najważniejsza jest systematyczność,lepiej ćwiczyć codziennie 10-15 minut niż godzinę raz w tygodniu.
Powodzenia!