W jaki sposób zakończyć znajomość z koleżanką?

Witam. Mam 16 lat. Poszłam teraz do liceum, do takiej klasy aby nie było w niej koleżanki z klasy której nie lubię, a ona w gimnazjum się mnie uczepiła i niby się tak kolegowałyśmy. Nie chcę się z nią spotykać, w szkole jej unikam ale niestety do szkoły i ze szkoły wracam z nią :( hmm co zrobić aby się od niej uwolnić i żeby wiedziała że nie chcę się z nią kolegować? Kolegowanie się z nią bardzo źle na mnie działa.
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Pierwsze oznaki zaburzeń pamięci

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Może najlepszym sposobem byłaby asertywna, szczera rozmowa z koleżanką. Trzeba jednak być na tyle taktowanym, by nie urazić koleżanki i by nie poczuła się odtrącona, gorsza, nieakceptowana. Nie bardzo rozumiem, dlaczego w gimnazjum kolegowałaś się z koleżanką, której nie lubisz, a teraz w liceum tak bardzo jej unikasz? Co się stało? Dlaczego jej nie lubisz? Co to znaczy, że znajomość z nią źle na Ciebie działa? Czy namawia Cię do jakichś aspołecznych zachowań? Jeżeli nie chcesz chodzić z nią do szkoły ani wracać z nią po lekcjach, to powiedz jej, że wolisz wracać sama albo z koleżankami ze swojej nowej klasy. Może masz jakiś poważny powód, dla którego nie chcesz się z nią kolegować? Może Cię skrzywdziła? Również możesz jej o tym powiedzieć, że źle się z tym czujesz i dlatego ją unikasz. A może jest szansa, byście razem zastanowiły się nad rozwiązaniem problemów, jakie Was dzielą?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Z jednej strony mówi Pani że kolegowanie z nią źle na Panią wpływa, a z drugiej że i tak wraca Pani z nią do domu... Pozwala się Pani nadużywać. Proszę zacząć szanować siebie i asertywnie stawiać granice, a nie ulegać. Jej trzeba to po prostu zakomunikować, proszę nie zapominać że ma Pani prawo wracać do domu sama jeśli tak Pani wygodnie i to należy grzecznie ale po prostu powiedzieć koleżance. A.R.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty