Właściwa dieta dla karmiącej matki

witam jestem mama 6 tyg.dziecka i zastanawiam sie co moge wprowadzac do swojej diety by nic dziecku nie było?wczesniej wyeliminowalam mleko i nabiał bo corka miała krostki na buzce czy moge wrócic do tych produktów krostki utrzymuja sie ale sa bledsze i łagodniejsze pomimo wyeliminowania mleka itp.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu


skład mleka matki bez względu na spożywane pożywienie pozostaje bez zmian. Dziecko może być uczulone na któryś składnik mleka i zmiana diety matki nic nie zmieni

0

Akurat niektóre składniki z pokarmu matki mogą przeniknąć do mleka. Skład mleka pod względem składników odżywczych faktycznie pozostaje w miarę stały (nawet jakby kobieta jadła za dużo lub za mało). Ale niektóre produkty są alergenami i mogą wywoływać reakcje u dzieci. Np. nabiał, rośliny strączkowe, czekolada czy cytrusy. Trzeba obserwować swoje dziecko i reakcje na jego skórze czy występowanie kolek. Wówczas należy odstawić dany produkt. Powtórnie można go wprowadzić za miesiąc- dwa aby zobaczyć czy reakcji już nie będzie.
Pozdrawiam,
Ewa Trusewicz, dietetyk,
www.dietaifitness.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy istnieje dieta dla matek karmiących?

Witam, jestem mamą 17 dniowego dziecka. Mam pytanie. Czy jest jakaś dieta dla matek karmiących piersią? Czy można jeść wszystko m na co ma sie ochotę - w granicach rozsądku oczywiście. Mieszkam w Norwegii i tutaj nie ma zadnej diety i przeciwwskazań, a nie chcę zaszkodzić synowi. Dziękuje
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Witam szczególnie serdecznie, ponieważ sama swego czasu mieszkałam w Norwegii i aż miło wspomnieć :)

Dieta kobiety karmiącej powinna być przykładową zdrową dietą - wskazówki znajdzie Pani w piramidzie Żywności i Żywienia w podanym niżej linku, a także znajdzie Pani tam 10 zasad zdrowego żywienia.
http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia

Czego się nie zaleca karmiąc piersią: ostrych przypraw,alkoholu (negatywny wpływ na rozwój umysłowy), mocnej kawy (maluch może być niespokojny), potraw smażonych. i tyle.

Jeśli zauważy Pani u maluszka silne wzdęcia można zmniejszyć ilość roślin kapustnych czy strączków, ale tylko jeśli jest ku temu powód.

W jadłospisie powinny być produkty z każdej grupy:

warzywa i owoce (najlepiej świeże, mało przetworzone) a także bakalie - orzechy (garstka dziennie np. nottmix) i suszone owoce jako słodki dodatek

pełnoziarniste produkty zbożowe (chleby - ale nie loff, tylko grovbrod; makarony razowe - te ciemniejsze, kasze wszelkiego rodzaju - np. bokhvete, płatki naturalne - havregrynn bez dodatku masy cukru)

produkty mleczne (kefir, kulturmjolk, surmjolk, zwykłe mleko, jogurty)

ryby i mięso - szczególnie jeśli uda się złowić świeżą rybkę - 2 razy w tygodniu

rośliny strączkowe - linser, kikerter, bonner itd

Podsumowując: im zdrowiej się Pani odżywia, tym lepszy pokarm dostanie maleństwo. Proszę pamiętać, iż karmienie piersią to zawsze pierwszy wybór i należy je prowadzić tak długo, jak to możliwe :)

Jeśli pojawią się konkretne pytania dot. produktów na rynku norweskim to zapraszam. http://poradnialubczyk.pl/
Pozdrawiam

0

Dzień dobry,

jeżeli karmi Pani maluszka piersią i dobrze toleruje Pani pokarm to nie ma większych przeciwwskazań do ograniczania pokarmów.

Zaleca się dietę łatwostrawną ( np. bez smażenia) i bez dużych ilości produktów wzdymających.

W początkowym etapie może Pani ograniczyć orzechy.

Ważne jest to, aby produkty, które Pani spożywa były świeże w miarę możliwości z jak najmniejszą ilością środków chemicznych, np. pestycydów.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam, 1200 kcal to zdecydowanie za mało jeśli jeszcze Pani karmi piersią. Trudno natomiast określić dokładnie ilość kalorii gdyż nie podała Pani wzrostu i masy ciała oraz aktywności fizycznej. Zdecydowanie bezpieczniejszy poziom to 1500 kcal.

W diecie powinno znaleźć się:
- pełnowartościowe białko: kurczak, indyk ok. 100-150 g/ dzień
- warzywa min. 500 g/ dzień
- owoce ok.300 g g/ dzień
- nabiał: np. kefir, ser twarogowy 3 porcje
- węglowodany złożone: kasze, ryż, ziemniaki
- tłuszcz: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, ok. 2-3 łyżki/ dzień
Pozdrawiam, www.dietifit.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty