Dzieci mają dużą umiejętność komunikowania się między sobą i z otoczeniem za pomocą gestów, słowa nie są im tak niezbędne, jak dorosłym. Jednak jeśli w życiu dziecka nastąpi w krótkim czasie dużo zmian, to nowe sytuacje, mogą wywoływać wzmożony lęk i rozstanie z rodzicem może być o wiele trudniejsze.
Jeśli dodatkowo dziecko poczuło, iż dla Pani ten moment rozstania też nie jest łatwy, a dzieci wyczuwają to intuicyjnie, to poprzez swój płacz nieświadomie mogło próbować wpłynąć na zmianę decyzji Pani dot. jego chodzenia do przedszkola. Dzieci szybko wyłapują niepewność rodzica i starają się wpłynąć na zmianę jego decyzji. Ich prawem jest sprawdzenie, na co rodzic się zgadza a na co nie. To często rodzicom trudniej jest być konsekwentnym, kiedy dziecko płacze i jest smutne. A jest smutne, bo każda nowa sytuacja dla dziecka wiążę się z lękiem, a smutek jest konsekwencją rozstania z rodzicem. Są dzieci, które łatwo dostosowują się do nowych sytuacji, są też takie, które mają trudność z zaakceptowaniem ich i próbują na drodze empatii wpłynąć na rodzica i uniknąć np. chodzenia do przedszkola. Naturalnym jest, że zarówno dzieci jak i dorośli unikają trudnych emocji takich jak lęk lub smutek.
Ważne jest, aby mówić do dziecka w takim momencie, iż Pani wie, że jemu jest smutno gdy zostaje w przedszkolu i złości się gdy Pani odchodzi, jednak do przedszkola będzie chodził, bo dzieci w wieku 3 lat chodzą do przedszkola, tak jak np. tato do pracy.
Pytać go o zabawy, próbować zaciekawić co też fajnego tam może się jeszcze wydarzyć, a najważniejsze jest, aby przychodziła Pani po niego punktualnie, gdyż kiedy dzieci zauważają, że rodzić się spóźnia, to nasila się u nich lęk „może mama zapomniała o mnie” i na następny dzień idzie do przedszkola z podwójną obawą.
Warto też podkreślić dziecku, ze jest Pani dumna, że pomimo, że mu trudno to zostaje w przedszkolu.
Ciężko mi cokolwiek powiedzieć na ten temat. Z jednej strony dziecko przeżywa gdyż nie rozumie ludzi. Z drugiej strony mogę zaproponować abyś wykazała się cierpliwością. Myślę, że z czasem dziecko się przyzwyczai do tego stanu.
Nie znam twojego statusu oraz szczegółów pobytu za granica. Czy dziecko było wychowywane w Polsce czy też nie. Zawsze możesz spróbować skonsultować problem z psychopedagogiem lub psychologiem dziecięcym aby utwierdził, że dziecko jest zdrowe.
Pozdrawiam serdecznie i wypadku pytań i porad zapraszam do korespondencji.
http://psychopedagog.eu
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Niechęć czterolatka do przedszkola – odpowiada Mgr Adam Horak
- Czy dziecko nie dojrzało do przedszkola? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Problem z chodzeniem do przedszkola u 3-letniego dziecka – odpowiada Piotr Bochański
- Stres i smutek przy obowiązku chodzenia do przedszkola – odpowiada Marta Osińska-Białczyk
- Wypisanie dziecka z przedszkola z powodu stresu i płaczu – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Dlaczego dziecko dostaje nagle niechęci do chodzenia do przedszkola? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Jak przekonać 3-letnią córkę do chodzenia do przedszkola? – odpowiada Artur Brzeziński
- Czy powinnam syna wysłać do przedszkola? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Problemy emocjonalne 4-latka po pójściu do przedszkola – odpowiada Mgr Anna Bernatowska