Wysłanie 3-letniego dziecka do przedszkola

witam serdecznie mam ogromny problem mój 3 letni syn poszedł do przedszkola nie radze sobie z tym ponieważ gdy ja wychodzę ze szkoły on strasznie plącze nie chce zostawać tam sam panie pomagają mi oderwać sie od niego nawet i siłą naszym problemem jest tez to ze malec chodzi do holenderskiej szkoły i nic nie rozumie co się do niego mówi bo cały czas w domu mówimy po polsku trfa to juz 3 tygodnie a ja jak czekam na niego przez 3 godziny w domu to serce mało z żalu mi nie pęknie proszę o pomoc.

Jeśli dodatkowo dziecko poczuło, iż dla Pani ten moment rozstania też nie jest łatwy, a dzieci wyczuwają to intuicyjnie, to poprzez swój płacz nieświadomie mogło próbować wpłynąć na zmianę decyzji Pani dot. jego chodzenia do przedszkola. Dzieci szybko wyłapują niepewność rodzica i starają się wpłynąć na zmianę jego decyzji. Ich prawem jest sprawdzenie, na co rodzic się zgadza a na co nie. To często rodzicom trudniej jest być konsekwentnym, kiedy dziecko płacze i jest smutne. A jest smutne, bo każda nowa sytuacja dla dziecka wiążę się z lękiem, a smutek jest konsekwencją rozstania z rodzicem. Są dzieci, które łatwo dostosowują się do nowych sytuacji, są też takie, które mają trudność z zaakceptowaniem ich i próbują na drodze empatii wpłynąć na rodzica i uniknąć np. chodzenia do przedszkola. Naturalnym jest, że zarówno dzieci jak i dorośli unikają trudnych emocji takich jak lęk lub smutek.
Ważne jest, aby mówić do dziecka w takim momencie, iż Pani wie, że jemu jest smutno gdy zostaje w przedszkolu i złości się gdy Pani odchodzi, jednak do przedszkola będzie chodził, bo dzieci w wieku 3 lat chodzą do przedszkola, tak jak np. tato do pracy.
Pytać go o zabawy, próbować zaciekawić co też fajnego tam może się jeszcze wydarzyć, a najważniejsze jest, aby przychodziła Pani po niego punktualnie, gdyż kiedy dzieci zauważają, że rodzić się spóźnia, to nasila się u nich lęk „może mama zapomniała o mnie” i na następny dzień idzie do przedszkola z podwójną obawą.
Warto też podkreślić dziecku, ze jest Pani dumna, że pomimo, że mu trudno to zostaje w przedszkolu.

Ciężko mi cokolwiek powiedzieć na ten temat. Z jednej strony dziecko przeżywa gdyż nie rozumie ludzi. Z drugiej strony mogę zaproponować abyś wykazała się cierpliwością. Myślę, że z czasem dziecko się przyzwyczai do tego stanu.

Nie znam twojego statusu oraz szczegółów pobytu za granica. Czy dziecko było wychowywane w Polsce czy też nie. Zawsze możesz spróbować skonsultować problem z psychopedagogiem lub psychologiem dziecięcym aby utwierdził, że dziecko jest zdrowe.

Pozdrawiam serdecznie i wypadku pytań i porad zapraszam do korespondencji.
http://psychopedagog.eu