Wytykanie błędów w złości w związku

Witam, mam pytanie do Psychologa. Mój mężczyzna na co dzień jest troskliwym partnerem. Jednak niepokoją mnie nasilające się sygnały: w nerwach napastliwie wytyka mi błędy; W nerwach potrafi do mnie powiedzieć cytuję " wypi******. Zawsze tłumaczy swoje zachowanie tym, że go zaszantażowałam na słowami: nie będę się do Ciebie odzywała, jak będziesz mi tak wytykał błędy itd... Zastanawiam się nad odejściem. Proszę o pomoc. Związek trwa półtora roku.

Psychologia

Nikt za Panią życiowych decyzji nie podejmie, z Pani opisu wynika że partner bywa porywczy, jeśli nie może sobie Pani sama poradzić z tą sytuacją warto byłoby popracować z psychologiem w gabinecie lub zgłosić się na terapię z partnerem jeśli oczywiście on się na to zgodzi.

Witam serdecznie,

Na podstawie Pani opisu można wnioskować, iż partner na co dzień tłumi prawdziwe emocje (np. złość), kiedy coś Pani zrobi jego zdaniem nie tak.W chwilach jednak kłótni "wylewa" z siebie wszystkie niewypowiedziane uczucia. Oboje w związku macie prawo do wyrażenia sprzeciwu czy złości w związku z zachowaniem partnera. Jeśli jednak nie mówicie sobie wzajemnie na bieżąco wprost o tym, co czujecie, to "lawinowe" wytykanie sobie błędów może być wówczas wielkim zaskoczeniem dla drugiej strony. Zachęcam porozmawiać z partnerem lub jeśli to możliwe nakłonić go do wspólnego spotkania z psychoterapeutą.

Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kicińska

Dobry wieczór. Myślę sobie, że warto po pierwsze porozmawiać. Ale dopiero wtedy, gdy opadną emocję. Proszę powiedzieć partnerowi, co Pani czuje, gdy dochodzi do sporu. co Panią niepokoi, dlaczego nieodpowiada Pani taki styl rozwiązywania konfliktów i wytykania błędów. Proszę jednak pamiętać, aby mówić o swoich odczuciach, nie uogólniać i nie obwiniać partnera, bo wtedy ponownie górĘ wezmą emocje. Taka rozmowa jest trudna, więc warto się do niej przygotować. Życzę powodzenia!