Wyznaczanie granic w życiu u 46-latki

Witam, proszę o poradę w sprawie granic. Jak je wyznaczać i chronić? Jak zadbać o siebie, nie rozdawać siebie innym? Jak ostrożnie nim dysponować? Wszystko co mam to moje wnętrze, próbuję się nim dzielić wirtualnie, ale chyba robię za dużo i za szybko na raz. Ludzie ode mnie odchodzą, nawet bez pożegnania. Wirtualność nie zastąpi życia, ani prawdziwej relacji, jest tylko ucieczką od siebie. Powoli to rozumiem, choć to bolesna utrata złudzeń. Najważniejsze w odnajdywaniu siebie to granice. tak?

Witaj,
słusznie kojarzysz depresję z nazbyt rozszerzonymi granicami dostępu,ponieważ jest to swoisty stan "wypalenia".Ale ma on też swoją indywidualną historię,w której wczesne nawyki powtarzane są wraz z oczekiwaniem podobnych jak w przeszłości reakcji innych osób.Są więc tym trwalsze,im dłuższa ich historia i skutecznośc społeczna.W procesie terapii /zwykle dłuższej niż 3 miesiące/trzeba stopniowo rozpatrywać nowe priorytety w zakresie potrzeb i testować nowy rodzaj zachowań a wraz z nim także przekraczać bariery lęków,które są niebagatelne jak większośc obszarów nieznanych lub unikanych.
Zachęcam zatem do skorzystania z w/w form pomocy,gdyż leki w przypadku depresji mogą paradoksalnie wzmocnić stare schematy poprzez sztuczne poprawienie nastroju w okresie niewystarczającej wiedzy o sobie i wglądu w przyczynę.
Pozdrawiam serdecznie.