Z czego wynika niechęć do dzieci?

Czy nielubienie, a wręcz nienawidzenie dzieci to jakaś choroba psychiczna ? Mój przyjaciel nienawidzi dzieci. Cały czas się z nich naśmiewa i mówi, że są głupie, powinny sobie radzić same itp. Z czego to wynika ?

Postawa taka może wynikać z wielkiego nieświadomego zaprzeczenia. Prawdopodobnie w jego dzieciństwie wydarzyło sie w jego relacjach z opiekunami coś takiego, co sprawiło, że nie było mu łatwo być dzieckiem wtedy, a dziś byc w kontakcie z innymi dziećmi. W kontakcie z dziećmi musimy uruchamiać w sobie nie tylko instynkty opiekuńcze, także swoje "wewnętrzne dziecko", które jest pełne tak zabawy i radości jak i niepokojąceycjh emocji, potrzeb i impulsów. Możemy bać się zarówno jednego jak i drugiego. Traumy dzieciństwa nie muszą polegać na wyraźnych negatywnych dioświadczeniach.,Czasami w pozornie przyjaznym śrpdowisku czai się groźna pustka. Czasami mężczyźni mają wzorce surowego wychowywania lub bycia z boku tego procesu. Postawa przyjaciela może być prowokacją wobe Panic. Scenariuszy może być wiele. Ciekawe jest to, co w Pani jest takiego, że on tak Panią porusza swoją postawą i w ten sposób ze sobą wiąże. W tej sprawie doradzałabym refleksję, aby Pani nie znalazła się w relacji z nim w pozycji, w której do końca Pani nie chce być, przeciążona jego emocjonalnością. Pozdrawiam. Krystyna Kozłowska

witam
W zasadzie nic nie wiem o Pani przyjacielu, więc trudno wnioskować. Jednak przyczyn może być wiele:
- relacje z rodzicami
- relacje z rodzeństwem
- złe doświadczenia w szkole/ przedszkolu
- złe doświadczenia z dziećmi
- cechy charakteru: powściągliwość, niecierpliwość, egocentryzm, nieśmiałość; ......

Można długo wymieniać. Często jest tak, że ta początkowa niechęć czy obojętność zmienia się, gdy samemu ma się dziecko lub ktoś z najbliższych zostaje rodzicem i mamy nowe, dobre doświadczenia w relacji z tym maleństwem,
pozdrawiam

Witam, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Taka wrogość wobec dzieci może wynikać z bardzo wielu rzeczy, ale to tylko Pani znajomy może podjąć ten wysiłek, by próbować zgłębić swoje motywy i uczucia. Tylko wydaje mi się, że dla Pani przyjaciela nie jest to problem... Pozdrawiam