Zaburzenia pamięci, stanu emocjonalnego i brak koncentracji po paleniu marihuany

Witam, mam 18 lat pierwszy eaz zapalilem "marihuanę" od 12 roku życia od 13 sie wkrecilo i palilem codziennie zauwazylem efekty uboczne, zaburzenia pamięci, stanu emocjonalnego, brak koncentracji, pale do teraz gdy zapale myslenie mi sie zaczyna wlaczac jak nie zapale czuje ie jak debil gadam z kims o czymś i w trakcie rozmowy potrafie zapomniec o czym rozmawialem, czy moga byc jeszcze jakieś skutki uboczne?? Zapisalem sie do psychologa moze mi pomoże ajak nie to odwyk ale czy pojawia sie zmiany

Dzień dobry!

Każdy organizm reaguje inaczej i nie jest, niestety, możliwe postawienie prognozy bez osobistego dłuższego kontaktu . Wieloletnie palenie, intensywne uzależnienie w okresie dojrzewania i istotnego rozwoju układu nerwowego i kształtowania się osobowości może mieć długoterminowe negatywne konsekwencje. Konieczna jest terapia uzależnienia, opieka psychologiczna oraz medyczna.

Pozdrawiam!

Witam,
to co Pan opisuje to typowe skutki uboczne zażywania marihuany, warto więc poważnie pomyśleć o odstawieniu, póki są w miarę lekkie, bo bywają także i gorsze. Jest to zawsze sprawa złożona zależna od rożnych czynników, jednak używanie marihuany niesie pewne poważne zagrożenia. Rozumiem także, ze chciałby się Pan dowiedzieć czy po odstawieniu Pana objawy znikną, tu także odpowiedź nie jest łatwa i jednoznaczna, wiele zależy od innych czynników. Pisze pan głównie o problemach z koncentracją, pamięcią, to powinno po odstawieniu substancji ustąpić, nie piszę Pan dużo na temat emocji. Niewykluczone, że oprócz odstawienia substancji także będzie potrzebował Pan pomocy psychologa w celu odzyskania dawnej formy, bądź też zbudowania nowej. Ale zdecydowanie zachęcam do odstawienia marihuany, bardzo dobrze, ze zauważył Pan ten moment w którym, coś jest nie tak i warto temu zapobiegać oraz ewentualnym gorszym skutkom oraz do psychoterapii, która pomoże powrócić do życia, przywróci możliwość budowania relacji społecznych bez substancji, to bardzo ważne! Pozdrawiam.

Substancje psychoaktywne powodują zmiany funkcjonowania poznawczego, ale także powodują uzależnienie - nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Po tak długim braniu, szczególnie codziennym, a także w sytuacji, kiedy brak substancji powoduje u Pana obniżenie samooceny, trudności w radzeniu sobie z codziennymi zadaniami, relacjami itp (inaczej mówiąc jeśli reguluje Pan swoje emocje i funkcjonowanie narkotykiem) zalecałabym konsultacje w ośrodku terapii uzależnień, diagnostykę i podjęcie leczenia.