Zachowanie 16-miesięcznego synka

synek ma 16mies.Jest bardzo ruchliwym roześmianymi dzieckiem rzadko kiedy się na czymś skupia.Mówi mama tata baba bajka.Jak powiem podaj piłkę auto książeczkę podaje ale musi sam chcieć.Jeśli ma ochotę pokaże brzuszek nogę ucho nos.Niepokoi mnie jak wezmę go na ręce to ucieka jak on chce to się przytuli.Jak się nudzi macha raczka.Nie lubi czytać książeczek odrazu zamyka je.Nie lubi patrzec się jak siedzi na przeciwko mnie. Czy zachowanie dziecka powinno niepokoić pod katem autyzmu?

Witam!
Niekoniecznie. Zachwania, które Pani opisuje nie muszą być objawami autyzmu.Mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej.
Nie warto się niepokoić, warto zasięgnąć rady specjalisty. Należy znaleźć odpowiednią placówkę, która pomoże Pani rozwiać wątpliwości.
W razie gdyby niepokój okazał się uzasadniony, proszę jak najszybciej rozpocząć terapię dziecka. To najlepszy okres na osiągnięcie najlepszych efektów.
Ale przede wszystkim proszę się zgłosić na konsultację. I proszę pamiętać nie wszystkie niepokojące nas objawy muszą świadczyć o poważnym zaburzeniu rozwojowym.
Życzę powodzenia, JPluta

Witam. Zachowanie każdego dziecka jest inne. W tym wieku świat jest wielki i brakuje czasu na wszystko co sobie dziecko zaplanowalo. Może wtedy kiedy Pani chce przytulić synek chce biegać? Tak samo z zabawkami. Jedne są ciekawe inne nie. Dziecku trudno jest skupić uwagę. Tak dużo jest rozpraszaczy. Jeśli będzie Pani nadal się martwić to proszę udać się do specjalisty. Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, jedne szybciej nabierają umiejętności inne wolniej. Nie świadczy to od razu o autyzmie. Trzeba może więcej czasu. Jednak w przypadku niepokoju warto porozmawiać z psychologiem czy zrobić diagnozę funkcjonalną po to by wiedzieć które obszary są mocniejsze, a które słabsze.
Pozdrawiam AM