Zachowanie dziecka w wieku 16 miesięcy

synek16m.Niepokoi mnie ze nie zawsze patrzy w oczy.Lubi się śmiać i wygłupiać bawić w akuku.Mówi mama tata baba bajka.inne słowa fonetycznie ale niezrozumiałe Karmi misie.Jak ma ochotę pokaże brzuch nogę nos oko uszy.Pokaże gdzie piłka lampa okno itp.Podlewa kwiatki,zamiata.Lubi dzieci.Chodzi za nami wszędzie lubi n rączki.Czasami nie reaguje na imię i polecenia.Nie lubi czytać.nie lubi tańczyć czasami bije się po główie przytuli się jak on chce pokazuje cała ręka a nie paluszkiem .Czy jest ok?

Witam!
Synek może mieć zaburzenia integracji. Uderzenia w główkę mogą świadczyć o osłabionej reakcji z czucia głębokiego. Mogą być symptomem zaburzeń modulacji (w potocznym pojęciu przestymulowania, np słuchowego).
Najlepiej Pani zrobi kontaktując się ze specjalistą zajmującym się integracją sensoryczną. Jeśli będzie miał jakieś wątpliwości, pokieruje panią na dalszą diagnostykę.
Proszę się jednak nie martwić na zapas. Kontakt ze specjalistą powinien wiele wyjaśnić.
Pozdrawiam, žyczę powodzenia. JPluta

Warto jeszcze sprawdzić, czy malec potrafi współdzielić uwagę (np. pokazując coś mamie,dziecko sprawdza, czy mama patrzy we wskazanym kierunku) i czy potrafi wyrażać werbalnie swoje potrzeby (a nie używa dorosłego i reki dorosłego jak narzędzia). Na wszelki wypadek jednak zachęcałabym do podjęcia konsultacji w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Brak kontaktu wzrokowego, czasem brak reakcji na własne imię i polecenia, okaleczanie się /bicie po głowie- dostarczanie sobie dodatkowych bodźców /, brak selekcji palca wskazującego może wskazywać na podejrzenie zaburzeń ze spektrum autyzmu /nie muszą występować wszystkie/.
Należy skonsultować dziecko w specjalistycznej poradni pod kątem autyzmu i zaburzeń integracji sensorycznej.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zwraca uwagę słaby rozwój mowy. Dziecko powinno już mówić więcej dlatego należy położyć nacisk na rozwój komunikacji. Dużo czytać opowiadać, pokazywać obrazki nazywać i zachęcać do powtarzania. Wizyta u logopedy nie zaszkodzi.
Pozdrawiam AM

Witam
Trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę
16-miesięcznemu dziecku nie widząc dziecka.
Jeżeli jednak zauważa Pani cokolwiek
niepokojącego w rozwoju dziecka, należy
jak najprędzej udać się do lekarza.
Możliwe, że wskazana będzie wizyta u neurologa.
Dobrze by było, żeby dziecko zostało przebadane
przez zespół terapeutów (neurologopedę, psychologa,
fizjoterapeutę SI), np. w NZOZ "Kolorowy Ośrodek"
dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w Łodzi,
tel. (42) 640 67 05. Jeżeli zajdzie potrzeba, może
Pani od razu zapisać dziecko na bezpłatną
wielospecjalistyczną rehabilitację w ramach
której dziecko korzysta z terapii specjalistów
w zakresie fizjoterapii, logopedii, neurologopedii,
psychologii, psychologii klinicznej, rehabilitacji,
neurologii oraz pedagogiki specjalnej.
Zajęcia te mają na celu stymulowanie rozwoju
psychoruchowego i psychospołecznego dziecka.
Pozdrawiam serdecznie