Zagryzanie wewnętrznej części policzka i wargi

witam :) mam pewien problem. Otoz juz od prawie roku nieustannie obgryzam wewnetrzny policzek i warge przy kacikach ust. zdaje sobie sprawe, ze nie jest to obojetne dla zdrowia jamy ustnej, ale nie potrafie przestac. czy jest na to jakis sposob? podejrzewam, ze to tez moze byc na tle nerwowym... prosze o rade :)

Zdecydowanie jest to problem na tle nerwowym wymagający pełnej konsultacji psychologicznej oraz prawdopodobnie podjęcia terapii krótkoterminowej.

Mgr Adam Horak Psycholog

O ile obawy nie mają podłoża neurologicznego lub stomatologicznego, to mogą to być tiki o podłożu psychogennym. Niezależnie od konsultacji lekarskiej proszę spróbować samodzielnie ustalić, jakie wydarzenia mają wpływ na pojawianie się obgryzania. Intensywność tików jest powiązana z natężeniem stresu wywołanego różnymi zdarzeniami. Trudne zdarzenia (np. nadchodzący egzamin) wywołują określone myśli i emocje, prowadząc do zachowań kompensacychch np. w postaci mrugania, obgryzania paznokci czy zagryzania warg. Warto zastanowić się nad tym z terapeutą i zidentyfikować sekwencję zdarzeń, myśli, emocji i zachowań. Osobiście uważam, że niektóre tiki, jeśli nawet ktoś z zewnątrz zdoła je zaobserwować, dodają ludziom pewnego uroku i budzą sympatię otoczenia:)