Zakrzepica w ciąży?

Witam!!! Jestem w 33 tygodniu ciąży i bardzo obawiam się  zakrzepicy o której coraz częściej się mówi. Dodam ze spodziewam się  3 dziecka- w 15 tygodniu wykonywałam dopllera kończyn dolnych, którego wynik okazał się  dobry. Lekarz który wykonywał mi badanie profilaktycznie przepisał mi c***  który biorę 2 razy dziennie +2 rutinoscorbin również 2 razy dziennie. Przedstawiałam moje obawy ginekologowi jednakże on powiedział -miejmy nadzieje ze Panią to nie spotka. Cały czas żyje w strachu boje się  porodu i połogu i co z tym idzie śmierci na skutek zatoru płucnego. Chciałabym się przepadać ale nie wiem jak, porozmawiać ale nie wiem z kim. Termin porodu się  zbliża (w 38 tygodniu będę mieć cesarkę)a ja panicznie się  boje. Proszę o odpowiedz. Błagam.
KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Prawdą jest , że ciąża jest stanem, w którym wzrasta ryzyko zakrzepicy. Jeśli jednak nie ma Pani zaburzeń krzepnięcia pod postacią wzmożonej krzepliwości, dotąd nie występowały epizody zakrzepicy oraz nie stwierdzono ich w rodzinie, zwłaszcza bliskiej-u matki, siostry, babci, to nie należy nadmiernie się obawiać.

Oczywiście ryzyko to w ciąży jest zwiększone nawet u zdrowej kobiety, jednak jeśli jest Pani na bieżąco kontrolowana przez lekarza nie należy wpadać w panikę. Ważnym elementem w profilaktyce zakrzepicy jest ruch. Jeśli tylko stan Pani na to pozwala należy unikać unieruchomienia, a starać się ruszać. Aktywność nie musi, a nawet nie powinna być intensywna, a umiarkowana i regularna.

Obawy należy przedstawić lekarzowi sprawującemu opiekę nad ciążą. Jeśli dotąd nie wykonano warto oznaczyć koagulogram oraz stężenie płytek krwi.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty