Zamartwianie sprawami dotyczącymi przyszłości

Dzień dobry, mam pewien problem.Otóż bardzo dużo się zamartwiam różnymi sprawami dotyczącymi najczęściej przyszłości.Wszystko staram się analizować,a jeśli wiem że jeśli problem może się pojawić kiedyś to już teraz staram sìę na niego znaleźć rozwiązanie.Bardzo mnie to denerwuje,ale te myśli są nachalne i niepotrafie nad nimi zapanować,przeszkadza mi to nawet w pracy.Staram sìe myśleć o czymś przyjemnym, itd ale to pomaga tylko na chwilke.Są jakieś sposoby ,aby sobie z tym poradzić? Pozdrawiam

Zamartwianie się przyszłością to dość powszechny problem dotyczący wielu osób. Myślenie o przyszłości i lęk temu towarzyszący przydarzają się od czasu do czasu każdemu z nas i są naturalne. Jednak w Pana przypadku zamartwianie się o przyszłość zdaje się dominować i przybiera postać katastrofizacji. Pisze Pan, że Pana myśli są nachalne, nie ma Pan nad nimi kontroli, powodują brak koncentracji w pracy. Wyobraża Pan sobie potencjalne negatywne zdarzenia ,zanim one nadejdą. Prawdopodobnie żywi Pan przeświadczenie, że zamartwiając się „na zapas” zdoła Pan im zapobiec. Częstą strategią podejmowaną w celu unikania zamartwiania się jest tłumienie niechcianych myśli („staram się myśleć o czymś przyjemnym”). Technika ta z reguły nie jest skuteczna, ponieważ powoduje powracanie natrętnych myśli („to pomaga tylko na chwilkę”).
Zachęcam do bezpośredniego kontaktu z psychologiem lub psychoterapeutą (najlepiej poznawczo – behawioralnym). Z pomocą specjalisty będzie Pan miał możliwość bliższemu przyjrzeniu się swoim trudnościom i wypracowaniu odpowiednich metod poradzenia sobie z nimi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Malwina Huńczak

Witam
Opisywane przez Panią objawy noszą znamiona zaburzeń lękowych. Myślę, że najlepszym sposobem poprawy samopoczucia będzie podjęcie psychoterapii, która pozwoli na znalezienie źródeł Pani problemu, a także podjęcie adekwatnych form pomocy .
Pozdrawiam i życzę trwałej poprawy samopoczucia.