Zanoszenie się płaczem u dziecka podczas zastrzyku

moje dziecko sie zanosi płaczem podczas zastrzyku, a ma miec zabieg operacyjny czy mozna zaradzic temu zanoszeniu/
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko? Podobny lęk może być zarówno strachem przed bólem, jak i wynikiem negatywnego skojarzenia z wcześniejszymi doświadczeniami. Warto spróbować z maluchem porozmawiać, dopytać czego się boi, co by mu ułatwiło/pomogło wytrzymać zastrzyk, co Pani mogłaby dla niego wtedy zrobić. Wytłumaczenie konieczności zabiegu oraz tego, ze jest to nieuniknione może także mieć znaczenie, szczególnie dla starszego dziecka.

0

Dzień dobry, bardzo trudno odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie podała Pani wieku dziecka , informacji o tym na czym polega "zanoszenie się płaczem", ani o tym na czym polega zabieg, ale spróbuję podać pewne sugestie.

- można oswoić dziecko z widokiem strzykawek i wszelkich akcesoriów lekarskich kupując przedmioty używane w trakcie badania np.: stetoskop (najlepiej wierną imitację, tradycyjny stetoskop może uszkodzić słuch jeśli dziecko włoży słuchawki do ucha i przyłoży do źródła głośnego dźwięku), strzykawki (oczywiście bez igieł), plasterki, watki itp. i bawić się w leczenie misiów, lalek. Dziecko na zmianę z rodzicem/opiekunem może odgrywać rolę lekarza, pacjenta, "robić zastrzyki" misiom, opiekun "robi zastrzyk" dziecku. W ten sposób dziecko oswaja się z tą sytuacją, całą procedurą. Dziecko bawi się tylko pod opieką dorosłego, bo nie są to oczywiście przedmioty do samodzielnej zabawy. Można się już bawić w ten sposób z 1- letnim dzieckiem oczywiście w zależności od poziomu rozwoju dziecka. Jednorazowa zabawa nie wystarczy, powinna być powtarzana, tak, żeby dziecko miało czas na oswojenie się z sytuacją, wyglądem przedmiotów.
- drugą bardziej doraźną możliwością jest odwracanie uwagi dziecka od zastrzyku już w trakcie wkłuwania igły czy wykonywania innych zabiegów, czasem pokazanie nowej zabawki, ciekawego filmu w telefonie może sprawić, że dziecko nawet nie zauważy momentu wkłucia igły. Ale to też najlepiej zaplanować dzień wcześniej i przygotować kilka niespodzianek do torby. Ustawić film w telefonie, który będzie wyświetlany etc.
- wszystkie dzieci i te malutkie i te większe dobrze jak najszybciej po zastrzyku/innej bolesnej procedurze, przytulić i spokojnym głosem z jednej strony przyznać, że bolało, zapewnić o bezpieczeństwie, o tym że rodzić jest blisko ale też wyrazić uznanie dla odwagi;
- duży wpływ na reakcje dziecka ma też postawa, emocje rodziców, także dobrze by było gdyby Pani przemyślała czego się obawia w związku z płaczem dziecka po zastrzyku? co sprawia, że jest to dla Pani problem? co pomogłoby Pani być spokojną w tej chwili?

Oczywiście próg bólu i sposób wyrażania emocji u poszczególnych osób jest inny. Może być tak, że Pani dziecko intensywnie wyraża emocje - trzeba na to pozwolić i dać ukojenie po zastrzyku, uspokoić przed i po zabiegu. Warto też pamiętać, że takie momenty są dla dziecka ważną lekcją tego, że ból mija, a rodzic jest blisko i wspiera, żeby dostrzec przynajmniej pozytywne ziarnko w tej trudnej sytuacji.

Jeśli ma Pani nadal wątpliwości, sugerowałabym Pani skorzystanie z konsultacji psychologa żeby uporządkować Pani myśli, uspokoić emocje i opracować plan działania przed zabiegiem. Mając więcej szczegółów psycholog pomoże Pani wypracować szczegółowy plan.

Pozdrawiam serdecznie życząc dużo zdrowia Pani i Pani dziecku.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty