Zanoszenie się płaczem u dziecka podczas zastrzyku

moje dziecko sie zanosi płaczem podczas zastrzyku, a ma miec zabieg operacyjny czy mozna zaradzic temu zanoszeniu/

Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko? Podobny lęk może być zarówno strachem przed bólem, jak i wynikiem negatywnego skojarzenia z wcześniejszymi doświadczeniami. Warto spróbować z maluchem porozmawiać, dopytać czego się boi, co by mu ułatwiło/pomogło wytrzymać zastrzyk, co Pani mogłaby dla niego wtedy zrobić. Wytłumaczenie konieczności zabiegu oraz tego, ze jest to nieuniknione może także mieć znaczenie, szczególnie dla starszego dziecka.

Dzień dobry, bardzo trudno odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie podała Pani wieku dziecka , informacji o tym na czym polega "zanoszenie się płaczem", ani o tym na czym polega zabieg, ale spróbuję podać pewne sugestie.

- można oswoić dziecko z widokiem strzykawek i wszelkich akcesoriów lekarskich kupując przedmioty używane w trakcie badania np.: stetoskop (najlepiej wierną imitację, tradycyjny stetoskop może uszkodzić słuch jeśli dziecko włoży słuchawki do ucha i przyłoży do źródła głośnego dźwięku), strzykawki (oczywiście bez igieł), plasterki, watki itp. i bawić się w leczenie misiów, lalek. Dziecko na zmianę z rodzicem/opiekunem może odgrywać rolę lekarza, pacjenta, "robić zastrzyki" misiom, opiekun "robi zastrzyk" dziecku. W ten sposób dziecko oswaja się z tą sytuacją, całą procedurą. Dziecko bawi się tylko pod opieką dorosłego, bo nie są to oczywiście przedmioty do samodzielnej zabawy. Można się już bawić w ten sposób z 1- letnim dzieckiem oczywiście w zależności od poziomu rozwoju dziecka. Jednorazowa zabawa nie wystarczy, powinna być powtarzana, tak, żeby dziecko miało czas na oswojenie się z sytuacją, wyglądem przedmiotów.
- drugą bardziej doraźną możliwością jest odwracanie uwagi dziecka od zastrzyku już w trakcie wkłuwania igły czy wykonywania innych zabiegów, czasem pokazanie nowej zabawki, ciekawego filmu w telefonie może sprawić, że dziecko nawet nie zauważy momentu wkłucia igły. Ale to też najlepiej zaplanować dzień wcześniej i przygotować kilka niespodzianek do torby. Ustawić film w telefonie, który będzie wyświetlany etc.
- wszystkie dzieci i te malutkie i te większe dobrze jak najszybciej po zastrzyku/innej bolesnej procedurze, przytulić i spokojnym głosem z jednej strony przyznać, że bolało, zapewnić o bezpieczeństwie, o tym że rodzić jest blisko ale też wyrazić uznanie dla odwagi;
- duży wpływ na reakcje dziecka ma też postawa, emocje rodziców, także dobrze by było gdyby Pani przemyślała czego się obawia w związku z płaczem dziecka po zastrzyku? co sprawia, że jest to dla Pani problem? co pomogłoby Pani być spokojną w tej chwili?

Oczywiście próg bólu i sposób wyrażania emocji u poszczególnych osób jest inny. Może być tak, że Pani dziecko intensywnie wyraża emocje - trzeba na to pozwolić i dać ukojenie po zastrzyku, uspokoić przed i po zabiegu. Warto też pamiętać, że takie momenty są dla dziecka ważną lekcją tego, że ból mija, a rodzic jest blisko i wspiera, żeby dostrzec przynajmniej pozytywne ziarnko w tej trudnej sytuacji.

Jeśli ma Pani nadal wątpliwości, sugerowałabym Pani skorzystanie z konsultacji psychologa żeby uporządkować Pani myśli, uspokoić emocje i opracować plan działania przed zabiegiem. Mając więcej szczegółów psycholog pomoże Pani wypracować szczegółowy plan.

Pozdrawiam serdecznie życząc dużo zdrowia Pani i Pani dziecku.