Zestaw witamin w postaci tabletek u 19-latka

Witam, Mam 19 lat i chciałbym zakupić zestaw witamin w postaci tabletek. Czy ten wiek, uwzględniając intensywną naukę i szybki tryb życia, jest odpowiedni, aby zacząć suplementację witaminową? Od jakiego wieku można zacząć suplementację związaną z ochroną stawów, np. na ochronę chrząstki stawowej? I trzecie pytanie: jak długo można zażywać tran i inne w ogóle suplementy: cały rok, czy należy robić przerwy?

Dzień dobry!

Stosowanie większości suplementów diety (szczególnie tych wieloskładnikowych) jest bezzasadne, niepotrzebne i nieskuteczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest analiza swojej codziennej diety i zastanowienie się, jakie zmiany można w niej wprowadzić. U zdrowej osoby jest możliwe, aby wszystkich potrzebnych organizmowi składników dostarczać w produktach żywnościowych.
Witaminy niedobory D są jednak powszechne i konieczne byłoby tu bardzo duże spożycie ryb i częste przebywanie na słońcu, aby nie była konieczna jego suplementacja. Tran warto przyjmować co roku ok. od września do kwietnia.

Pozdrawiam!

Warto takie pytania zadać swojemu lekarzowi- nie tylko doradzi, ale także określi zapotrzebowanie Pana organizmu na suplementacje (zależnie od postury, budowy i historii chorób). Warto tez zastanowić się skąd wzięła się potrzeba wspierania organizmu? Może warto także zrobić podstawowe badania.