Zjedzenie 100 gram suszonych owoców na raz

Czy zjedzenie 100 gram suszonych owoców (śliwek, daktyli lub moreli) na raz jest dobrym pomysłem?

Witam serdecznie,

owoce suszone należą do zdrowych przekąsek warto po nie sięgać od czasu do czasu, zwłaszcza w zastępstwie słodyczy. najważniejszy jednak jest umiar, jak we wszystkim:) Są stosunkowo kaloryczne w porównaniu z naturalnymi owocami. Zdecydowanie warto sięgać po owoce suszone bez siarkowe.

pozdrawiam
Małgorzata

Mgr MaĹgorzata Talaga-Duma

Witam
Ja również uwielbiam owoce suszone - gdy je wybieram zwracam uwagę na to czy były suszone naturalnym słońcem, czy siarką. Oczywiście te suszone siarką odkładam na półkę, mówi mi o tym symbol E220.
100g suszonych owoców to spora ilość, np rodzynki w tej ilości to około 300kcal. Owoce suszone to w zasadzie same węglowodany proste, stąd ich smak i kaloryczność. Są fantastycznym zamiennikiem niezdrowych, słodkich przekąsek. Ale również w przypadku owoców suszonych należy zachować umiar. Aby wpłynąć obniżająco na ich Indeks Glikemiczny można je zjeść np z grejpfrutem, jabłkiem albo w formie dodatku do płatków owsianych jako słodkie śniadanie. Warto je wplatać w codzienną dietę, są świetne np po długim treningu, aby w dobry sposób odbudować zapasy glikogenu. Pamietamy jednak o zachowaniu umiaru. Pozdrawiam Asia Szmitka-Łuszczyk mgr farmacji i dietetyk

Za dużo ,raczej 30-40g będzie ok. Powinno się ich zjeść tyle ile zjadłoby się przed ususzeniem, a surowych owoców możemy zjeść porcję czyli garść. Łatwo oszacować tak na oko.