Witam serdecznie,
Napisałaś, że Twoja złość i zazdrość pojawia się najczęściej, kiedy Twój chłopak wychodzi z domu i późno wraca. Może więc warto, żebyś w czasie, gdy go nie ma zrobiła coś dla siebie? Może masz jakąś pasję lub zainteresowanie, które mogłabyś rozwijać? Dzięki temu nie będziesz cały czas skupiać myśli na nim i na tym co robi.
Poza tym warto, żebyś popracowała nad poczuciem własnej wartości, gdyż niska samoocena jest często przyczyną nadmiernej zazdrości.
Pozdrawiam
Witam
Z tego co Pani opisuje , wynika , że trudno Pani opanować swoja uczuciowość a może i wyobraźnię , która być może podsuwa niemiłe myśli na temat tego, że chłopak robi coś niedobrego, interesuje się kimś innym , kiedy nie jest z Panią. Warto zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem i powiedzieć mu jak bardzo ważny jest dla Pani, że często Pani o nim myśli , ale potrzebuje Pani , żeby więcej z Panią rozmawiał, opowiadał czasem jak lubi spędzać czas, co lubi robić kiedy razem nie jesteście , bo być może będzie Pani trochę spokojniejsza kiedy będzie Pani wiedzieć , że na pewno nic niepokojącego się nie dzieje. Warto też by Pani miała swoich przyjaciół , żeby mogła czasem odreagować. Każdy z partnerów potrzebuje oddechu, przestrzeni w związku, żeby chciało się wracać po pracy do tej kochanej osoby. Nadmierna zazdrość niszczy związek, bo ma się poczucie , że jest się zamknięty w świecie tylko jednej osoby a każdemu potrzebne są również różne relacje np. z rodzicami, rodzeństwem , kobiecie- spotkania z przyjaciółką , facetowi - z kumplem czy jakimiś znajomymi.Warto porozmawiać z partnerem czego mu brakuje , jak lubi spędzać czas i samej opowiedzieć mu czego Pani potrzebuje , czego Pani brakuje. Jeśli to nie pomoże warto skorzystać z pomocy specjalisty psychologa , który pomoże odkryć źródła zazdrości i pomoże się z nią uporać.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska- psychoterapeuta
Tego typu problemy warto rozwiązywać w psychoterapii dla par. Ewentualnie może się Pani zastanowić nad sobą w psychoterapii indywidualnej np. nad tym co sprawia, że jest Pani z takim partnerem? Zazdrość bywa czasem wynikiem poczucia jakiegoś wewnętrznego braku często wynikającego z trudnych wcześniejszych przeżyć. Właśnie takimi problemami można się zająć w psychoterapii indywidualnej.
Pani sytuacja i stan psychiczny wymaga dogłębnej analizy. Stan tak silnych emocji związanych z zazdrością często bywa przejawem głębszych zaburzeń psychicznych. Przepraszam, ale drogą internetową wiele nie pomogę. Zalecam konsultację psychologiczną.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zazdrość partnera w związku – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak sobie poradzić z zazdrością o partnera? – odpowiada Mgr Piotr Godleś
- Silna zazdrość o chłopaka – odpowiada Mgr Agata Kulpa-Kulpińska
- Zazdrość chłopaka o byłego partnera – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zazdrość o partnera u 21-latki – odpowiada Mgr Agnieszka Bartczak
- Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością o partnera? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością w związku? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Zazdrość o byłe związki partnera – odpowiada Mgr Joanna Żur-Teper
- Jak walczyć z zazdrością o partnera? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Zazdrość o to, że córka partnera jest na pierwszym miejscu – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
artykuły
Czy te studia mają sens?
Długo myślałem czy publicznie wypowiedzieć się na
Introwertycy w czasie epidemii koronawirusa. "Ta sytuacja dla mnie mogłaby trwać znacznie dłużej"
Izolacja, samotność i brak kontaktów towarzyskich.
Choroba afektywna dwubiegunowa. Agnieszka opowiada, jak wygląda życie z chorobą bipolarną (ChAD)
Nawet lekarzom zdarza się mylić jej objawy z depre