Zmagania z nerwicą lękową u 21-letniej kobiety

Witam. Od 3 lat zmagam się z nerwicą lękową. Tydzień temu zmniejszyłam liczbę wypalanych papierosów z 8 sztuk na 2/dobę, ponieważ nie jestem w stanie całkowicie zaprzestać palenia. Od tego czasu moja nerwica działa ze zdwojoną siłą. Najgorsze są wzmożone natrętne i złe myśli. Czy możliwe jest, że nasilenie objawów nerwicy jest skutkiem ograniczenia palenia papierosów?

Witam,
Niestety jest to możliwe, ponieważ jest pani od palenia uzależniona, a tak właśnie działają mechanizmy uzależnienia, że jak jesteśmy nerwowi, w stresie, bądź trudnej sytuacji sięgamy po "środek" regulujący nasze emocje i pozornie uspokajający nas. Dla pani tym środkiem są właśnie papierosy. Proponowałabym skonsultować się z psychologiem lub terapeutą, z którym będzie pani mogła porozmawiać na temat swojej nerwicy, bo to pierwotna sprawa.
Pozdrawiam

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Nasz umysł ma naturalną tendencję rozpraszania uwagi w przypadku czegoś, o czym wolimy nie myśleć, np. palenia papierosów. Warto skupiać myśli na wielu innych sprawach gdy przychodzą natrętne myśli i skupić się na tym co mam np. jutro do zrobienia, z kim się zobaczę, co jutro planuję, w jaki sposób mam ochotę zrelaksować się, odpocząć. Myśli skupią się wówczas na wybranych przez Panią sprawach, co pozwoli nieco się uspokoić.

Gdy przeniesie Pani uwagę na pojedyncze zagadnienie, nie pozwoli Pani myślom błądzić bez celu. Warto byłoby także zastanowić się z czym tak naprawdę wiąże się odczuwanie ciągłej potrzeby palenia.

Sposobów radzenia sobie z natrętnymi myślami i nerwicą lękową jest wiele. Przede wszystkim jednak powinna się Pani zastanowić skąd pojawiło się u Pani błądzenie umysłu i bezradność jaka Panią dotyczy. Na te kluczowe pytania mogłaby Pani odpowiedzieć sobie uczestnicząc w psychoterapii, do której zachęcam.

Wszystkiego dobrego!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl