Zmiana zachowania u przyjaciółki

Dzień dobry. Moja przyjaciółka w ostatnim czasie strasznie się zmieniła. Zawsze była wesołą, towarzyską kobietą. A teraz unika kontaktów z innymi, prawie nie wychodzi z domu. Tylko praca-dom. Zrezygnowała nawet z wcześniej zarezerwowanego urlopu nad morzem. Ponadto zaczęła sporo pić. A zawsze była wrogiem alkoholu, nie wypiła nawet okazjonalnie. Ale to rozumiem, bo w jej rodzinnym domu był z tym problem.Zmienił się jej stosunek do mężczyzn, zaczeła mówić, że ich nie nawidzi.Jak mogę jej pomóc??

Wydaje mi się, że w tej sytuacji może Pani zrobić jedynie i aż dwie rzeczy:
1.. wspierać przyjaciółkę, bo najwyraźniej przeżywa trudne chwile w swoim życiu; wysłuchiwać ją i nie oceniać;
2. namówić przyjaciółkę na wizytę u specjalisty (najlepiej psychologa/psychoterapeuty) i żeby podjęła z nim współpracę.
Najwyraźniej przyjaciółka przeżywa jakiś kryzys, o którym niekoniecznie chce mówić, a prawdopodobnie którego nawet sama do siebie nie dopuszcza (zamiast uświadomić sobie trudność, próbuje ją od siebie odepchnąć i "radzi sobie" w tym celu alkoholem, pracoholizmem i zamknięciem w sobie). Niestety co spowodowało taki stan - wie tylko przyjaciółka. Jedno jest pewne - terapia na pewno pomoze jej z tego wyjść. Pozdrawiam.