Zmuszanie się do seksu dla uratowania związku

Czy warto zmuszać się do seksu dla uratowania związku i rodziny, jeśli nie ma się na to ochoty, bo ciągle tylko się słyszy, że albo się pokochamy albo on znajdzie sobie kochankę, a w związku w ogóle nam się nie układa. Proszę o dobrą radę.

Dzień dobry!

Część związków funkcjonuje w taki sposób, gdzie jedna ze stron zmusza się do seksu (wbrew swoim potrzebom i nie czerpiąc z tego przyjemności, a czasami wręcz cierpiąc z tego powodu) i zapewnia to trwanie małżeństwa.
Odpowiadając na Pani pytanie - tak, zmuszanie się do seksu może zapewnić trwałość relacji. Ale z pewnością nie poprawia jakości tej relacji i może powodować pogłębianie się przepaści między partnerami, wzajemnego niezrozumienia, braku empatii i szacunku.
Zachęcam do pomyślenia i rozmowy nad trudnościami w Państwa związku (być może odkryje Pani inne przyczyny niż tylko te związane ze współżyciem), ale też nad Waszymi mocnymi stronami i tym, co pozytywnego łączy Panią z partnerem. W takiej refleksji, a także w procesie rozwiązywania problemów (np. seksualnych) pomocna może okazać się psychoterapia (indywidualna lub wspólna).

Pozdrawiam!

Dzień dobry.

Pani pytanie wyraźnie wskazuje, że zna Pani odpowiedź. Warto natomiast skorzystać z konsultacji psychologicznej oraz poddać się terapii par, by odnaleźć przyczyny, z powodu których w chwili obecnej czuje się Pani zmuszana do seksu. Jak rozumiem, nie zawsze tak było.

Pozdrawiam.