Zrobienie zdjęcia zmarłemu dziecku poronionemu w 5 miesiącu

Witam. Chciałam zapytac, czy powinnam zrobic zdjecie mojemu zmarlemu dziecku? Poroniłam 5 miesieczna córke. Nie mam po niej zadnej przypominajacej pamiatki. Prosze o odpowiedz

Dzień dobry!

Bardzo mi przykro z powodu Pani straty.
Porusza Pani trudny temat. Część rodziców po porodzie martwego dziecka decyduje się na wykonanie zdjęć. Potrzeba posiadania pamiątki po zmarłym członku rodziny jest naturalna. Warto się jednak zastanowić (wspólnie z bliskimi, być może także z psychologiem-psychoterapeutą), czy rzeczywiście właśnie takiej pamiątki Pani/ Państwo chcą, potrzebują. Czy powracanie do niej nie będzie potęgowało rozpaczy i bolesnych wspomnień.
W stworzonym przez Państwa miejscu pamięci po zmarłym dziecku mogą znaleźć się różne przedmioty związane z okresem ciąży i oczekiwania na córkę - pozytywny wynik testu ciążowego, zdjęcie z USG, Pani zdjęcie z ciążowym brzuszkiem, przygotowane dla dziecka buciki czy maskotka, napisany przez Panią list do córeczki.
Może tam również trafić wspólne zdjęcie z ciałkiem dziecka.
Proszę wsłuchać się w siebie, czy właśnie tego Pani potrzebuje i czy takie zdjęcie pomoże Pani w radzeniu sobie ze stratą. Część rodziców odpowiada - tak. Część - nie.

Zachęcam również do kontaktu z fundacjami i stowarzyszeniami stworzonymi przez rodziców po poronieniu.

Pozdrawiam!