Witam,
z tego co Pan pisze, rozumiem, że kłopotem jest ciągła potrzeba rywalizacji i bycia w stanie mobilizacji (czyli jak pan nazwał "nakręcenia"). Zachęcam do wizyty u psychologa czy psychoterapeuty aby omówić to "błędne koło" i zrozumieć skąd się wzięło. Dzięki czemu będzie Panu łatwiej sobie z nim poradzić. Kiedy wiemy z czego coś wynika przybliża nas to do rozwiązania.
Pozdrawiam,
Monika Hibner
Zachęcam do spotkania z psychologiem. Przyjrzenie się przyczynom stawiania sobie (zbyt) wysokich wymagań i ciągła potrzeba doświadczania sukcesu i wartości, pomoże w odnalezieniu większego spokoju i satysfakcji z siebie i z życia.
Motywacja osiągnięć i potrzeba rywalizacji są bardzo ważnymi elementami ludzkiej egzystencji - napędzają działania, pobudzają do rozwoju i pchają ku wzrastaniu. Jednakże w momencie, kiedy potrzeba rywalizacji jest zbyt wysoka, a motywacja szybuje wysoko ponad możliwości - wtedy zaczyna się problem. Osoby o nadmiernym poziomie rywalizacji i motywu osiągnięć stawiają sobie zbyt wysokie (a przez to niemożliwe do osiągnięcia) wymagania, cele; chcą zawsze więcej ale nie określają co to "więcej" oznacza (przez co gnają za czymś, czego tak na prawdę nie rozumieją i nie wiedzą o co im chodzi). Taki stan powoduje ciągłą presję, stres, napięcie - a te z kolei mogą prowadzić do wielu negatywnych efektów jak choroby somatyczne, choroby na tle nerwowym itd.
Polecam udać się na konsultację psychologiczną, która pozwoli Panu zrozumieć czym jest to opisywane "błędne koło", jakie ma (w Pana przypadku) źródło i co konkretnie można zrobić, aby odzyskał Pan równowagę i spokój. Polecam psychologa poznawczo-behawioralnego, gdyż właśnie specjaliści o tej orientacji terapeutycznej zajmują się przede wszystkim sposobami myślenia, przekonaniami, aspiracjami, motywacją, stawianiem celów. Czyli tymi elementami, nad którymi dobrze byłoby w Pana wypadku popracować. Powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Poszukiwanie motywacji w życiu – odpowiada mgr Edward Jakubowicz
- Emocje związane z krytyką – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Dlaczego nie potrafię określić czego chce? – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Ogromna motywacja i frustracja – odpowiada Mgr Iwona Siudak
- Chroniczny stres oraz ambicja i kompleksy – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Jak poradzić sobie z ciągłą żądzą sukcesu? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- W jaki sposób zachęcić się do pracy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co powoduje uczucie stresu w pracy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Życie po rozstaniu z partnerem – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Jak przebiega terapia u psychologia w przypadku zaburzeń osobowości? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
artykuły
"Słaby był, to się powiesił". To największy mit o męskiej depresji. Jest ich więcej
Mariusz wsiadł na rower i pojechał na przejażdżkę.
Międzynarodowy Dzień Nadciśnienia Płucnego - wywiad z Adamem Konkolem
Adam Konkol, muzyk, kompozytor, autor tekstów, zał
"Zrzuciłam z siebie 28 kg nieszczęścia"
"Jestem zadowoloną z siebie 40-latką, która potraf