Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 6 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mleko: Pytania do specjalistów

Dlaczego dziecko budzi się często w nocy?

Witam, Moja córka również nie przesypia nocy i nigdy jeszcze nie przespala całej. Od 3 tygodni budzi sie co 1.5h-2.5h. Staram się odczekać chwilę, zanim ją wyciągnę z łóżeczka i sprawdzam pieluszek również. Karmię piersią w nocy i przed snem... Witam, Moja córka również nie przesypia nocy i nigdy jeszcze nie przespala całej. Od 3 tygodni budzi sie co 1.5h-2.5h. Staram się odczekać chwilę, zanim ją wyciągnę z łóżeczka i sprawdzam pieluszek również. Karmię piersią w nocy i przed snem w dzień. Córka zawsze miała duży apetyt na pierś i jadła co 2h-3h w dzień a w nocy budziła się góra 2 razy na karmienie ale teraz to budzi się bardzo często. W dzień nasz jadłospis wygląda tak i spania. Około 6 rano - pierś i drzemka do 7 lub 8 8-9 rano śniadanie kaszka lub płatki owsiane pełnoziarniste , kleik ryżowy na mleku modyfikowany plus daje banana lub inny owoc do śniadania. Chleb z masłem i jajko czasem plus ser żółty. Około 9-10 piers przedspanie, czasem tj pół h czasem 1h,5. Około 11 rano po przebudzeniu daje pierś jeśli chce jej się pić ale zazwyczaj nie chcę. Bawimy się lub spacer. 12-13h obiad tj. Warzywa z mięsem lub zupka warzywną też z mięsem lub ryba gotowane. Około 13-14- pierś i spanie. Około 16 budzi się i czasem daje jej pierś do picia. I zabawa. 17 obiad - warzywa z mięsem lub zupka plus różne kasze do tego. 18 zabawa ,czasem chce pierś trochę possac. 19 kolacja coś na mleku modyfikowany lub na chlebku. 20 piers karmienie około 1h i o 21 spanie Około 22.30-23.30 pobudka Około 3.30 pobudka Około 5 pobudka. Czasem te pobudki są jeszcze częstsze , dodam że karmienie piersią trwa od 20minut do 1h. W dzień córka jest pogodna i szczęśliwa, bawi się. Jeszcze nie raczkuje tylko pelza dookola siebie. Siada i utrzymuje się na dłuższą chwilę jak ją posadzimy ale sama nie siada. W dzień marudzi jak jej jest nudno albo chce jeść lub spac. Często ja muszę zostawiać sama w pokoju cm, gdy muszę się zająć obiadem lub pracami domowymi ale zawsze do niej mówię z innych pomieszczeń i przychodzę co parę minut i zmieniam jej np zabawke czy sprawdzam pieluszke i całuje i przytulam często w ciągu Dnia. Nie wiem co jeszcze moge zrobić. Dodam tylko że, córce wychodzą jedynki i 2 na górze , na dole ms już jedynki tylko że ona bardzo łagodnie przechodzi ząbkowanie i nie ma żadnych objawów, nawet dziąsła nie są opuchnięte. Proszę uprzejmie o radę. Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy spożywając te wafle mogło dojść do kumulacji arsenu w organizmie?

Czy spożywanie dużych ilości ryżu w postaci wafli ryżowych, mleka kokosowego z dodatkiem ryżu przez okres ok. trzech miesięcy stwarza zagrożenie skumulowania w organizmie niebezpiecznego dla zdrowia stężenia arsenu? Bardzo się boję, że spożywając tyle ryżu mogłem przyjąć dawkę arsenu,... Czy spożywanie dużych ilości ryżu w postaci wafli ryżowych, mleka kokosowego z dodatkiem ryżu przez okres ok. trzech miesięcy stwarza zagrożenie skumulowania w organizmie niebezpiecznego dla zdrowia stężenia arsenu? Bardzo się boję, że spożywając tyle ryżu mogłem przyjąć dawkę arsenu, która może mieć działanie rakotwórcze. Co powinienem zrobić? Bardzo proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Dotyczy: Dietetyka Mleko

Co oznacza wynik testu prolaktynowego u 25-latki?

Witam, robiłam test prolaktynowy, chciałabym wiedzieć czy mój wynik jest prawidłowy, ponieważ od ginekologa dowiedziałam się że "może taki być" natomiast nie zadowala mnie ta odpowiedź i nie wiem czy moje obawu są słuszne i czy powinnam udać się do... Witam, robiłam test prolaktynowy, chciałabym wiedzieć czy mój wynik jest prawidłowy, ponieważ od ginekologa dowiedziałam się że "może taki być" natomiast nie zadowala mnie ta odpowiedź i nie wiem czy moje obawu są słuszne i czy powinnam udać się do endokrynologa. Prolaktyna na czczo 92,72 mlU/l (normy 59-619), wynik godzinę po MTC 3591,99. Bardzo proszę o pomoc. Dodam że z mężem od ponad roku staramy się o drugie dziecko (mamy 2,5 rocznego synka), ok 1,5 roku nie karmię piersią, a od dwóch miesięcy pojawia się u mnie znowu mleko.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy moje dziecko prawidłowo przybywa na wadze?

Witam. Moje 7 tygodniowe dziecko zjada 90 ml mleka modyfikowanego co 2h. Domaga się częściej, jednak staram się przetrzymywać do tych 2h. W nocy też wstaje co 2h,czasami co godzinę. Urodził się z waga 3kg, na dzień dzisiejszy waży ok... Witam. Moje 7 tygodniowe dziecko zjada 90 ml mleka modyfikowanego co 2h. Domaga się częściej, jednak staram się przetrzymywać do tych 2h. W nocy też wstaje co 2h,czasami co godzinę. Urodził się z waga 3kg, na dzień dzisiejszy waży ok 6 kg. Czy nie za szybko przybiera na wadze.? I czy jego nocne jedzenie nie jest za częste.?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak odpowiednio dobrać mleko dla niemowlęcia?

Witam, moje 2 miesięczne dziecko jest na mleku zmodyfikowanym w tej chwili enfamil comfort. Przetestowaliśmy wiele rodzajów mleka ( bebiko na kolki, Bebilon comfort, bebilon, nan optipro plus), ponieważ dziecko miało zaparcia, sporo się ulewała i do tego pręży... Witam, moje 2 miesięczne dziecko jest na mleku zmodyfikowanym w tej chwili enfamil comfort. Przetestowaliśmy wiele rodzajów mleka ( bebiko na kolki, Bebilon comfort, bebilon, nan optipro plus), ponieważ dziecko miało zaparcia, sporo się ulewała i do tego pręży się aż robi się czerwony. Podaje kropelki bobotic i coloflor cesario tez w kroplach po czym problem z kupa minął zostało prężenie się i ulewanie. Zmienilismy mleko na enfamil comfort (stosujemy od 2 dni) po którym prężenie się mija ale nadal sporo ulewa i do tego cały czas słychać przelewanie w jego brzuszku (niezmiennie przy każdym mleku). Czy jest ktoś kto może mi podpowiedzieć co dalej robić. Nasza doktor rodzinna zaproponowała zmianę mleka na nan comfort lub nan sensitive. Przy każdej zmianie mleka obawiam się, ze problem z kupa wróci. Dodam, że synek.urodził się 3 tygodnie wczesniej ważył 3300 przy wyjściu ze szpitala ważył 3270 a po 3 tygodniach ważył juz 5315.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Waszewska
Lek. Anna Waszewska

Jakie badania mogę jeszcze wykonać w kierunku przewlekłych biegunek?

Dzień dobry, Mam 24 lata i w styczniu tego roku przeszłam zabieg cholecystektomii laparoskopowowej. Przez ok. 3 miesiące trzymałam ścisłą dietę lekkostrawną, powoli ją uzupełniając. Aktualnie męczą mnie biegunki, właściwie po każdym posiłku, nie ma reguły czy jest... Dzień dobry, Mam 24 lata i w styczniu tego roku przeszłam zabieg cholecystektomii laparoskopowowej. Przez ok. 3 miesiące trzymałam ścisłą dietę lekkostrawną, powoli ją uzupełniając. Aktualnie męczą mnie biegunki, właściwie po każdym posiłku, nie ma reguły czy jest to coś lekkiego czy cięższego. Bardzo źle reaguję na kawę (bez mleka), z którą wcześniej nie miałam żadnych problemów. Od ok. miesiąca odczuwam bóle w podbrzuszu, w tym samym miejscu co kolki żółciowe przed operacją. Nie są tak nasilone jak wtedy, jednak bardzo bolesne. W USG czysto, gastroskopia wykazała refluks żółciowy i niewydolność wpustu żołądka. Czy powyższe schorzenia leczone pod kontrolą chirurga mogą zastopować moje biegunki? Lekarz, który przeprowadzał badanie gastroskopii wskazał, że refluks i niewydolność objawiają się przede wszystkim zgagami, które bardzo mi nie dokuczają. Chciałabym wreszcie normalnie jeść i nie odczuwać dyskomfortu. Czy mogliby Państwo zaproponować jakieś dodatkowe badania w kierunku przewlekłych biegunek? Jestem pod kontrolą poradni chirurgicznej w szpitalu, w którym mnie operowano, jednak chciałabym przyspieszyć diagnostykę. Staram się nawadniać elektrolitami, jednak przez biegunki całymi dniami nie mam siły, włosy lecą garściami i jestem bardzo osłabiona. Będę wdzięczna za wskazówki.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak sprawdzić, czy syn już nie ma alergii?

Syn ma alergię na białko mleka krowiego. Udało się to wyłapać, gdy miał kilka tygodni. Objawami był ból brzuszka, zmiany skórne, ulewanie, pienista kupka. Był karmiony piersią, więc przeszłam na dietę bezmleczną i objawy szybko ustąpiły. Po czterech tygodniach, zgodnie... Syn ma alergię na białko mleka krowiego. Udało się to wyłapać, gdy miał kilka tygodni. Objawami był ból brzuszka, zmiany skórne, ulewanie, pienista kupka. Był karmiony piersią, więc przeszłam na dietę bezmleczną i objawy szybko ustąpiły. Po czterech tygodniach, zgodnie z zaleceniem pediatry, wykonałam próbę alergiczną, która potwierdziła diagnozę. Kiedy mogę po raz kolejny wykonać taką próbę, aby sprawdzić czy syn już wyrosnął z alergii?Syn obecnie ma 9 miesięcy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy takie wypróżnianie u córki jest normalne?

Dziecko karmione mlekiem neocate lcp. Na poczatku robiła kupy raz na dwa dni dosc zbite. Teraz robi kupe po każdym karmieniu tak około 6,7 razy na dobe. Kupy maja konsystencje serka wiejskiego Maja grudki,takie ciągnące,lepkie i bardzo śmierdza. Czy tak... Dziecko karmione mlekiem neocate lcp. Na poczatku robiła kupy raz na dwa dni dosc zbite. Teraz robi kupe po każdym karmieniu tak około 6,7 razy na dobe. Kupy maja konsystencje serka wiejskiego Maja grudki,takie ciągnące,lepkie i bardzo śmierdza. Czy tak ma byc? Córka ma 3mies,dostaje krople Biogaja. Nie widac zeby miała trudnosci z oddawaniem stolca
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Dlaczego niemowlę nie chce jeść nowych pokarmów?

Mam problem z córeczką. Ma 5 i pol miesiąca. Posilki zaczelam jej wprowadzac od 4 miesiaca, zjadala wszystko ladnie. Kaszki ryzowe na wodzie zupki ktore sama jej przygotowalam i te gotowe tez bardzo ladnie jadla do tego ssie pierś i... Mam problem z córeczką. Ma 5 i pol miesiąca. Posilki zaczelam jej wprowadzac od 4 miesiaca, zjadala wszystko ladnie. Kaszki ryzowe na wodzie zupki ktore sama jej przygotowalam i te gotowe tez bardzo ladnie jadla do tego ssie pierś i w nocy podaje jej jedna porcje mleka modifikowanego. Natomiast teraz na etap że nie chce jeść ani kaszek ani żadnych zupek tylko piers i w nocy przemycam jej mleko sztuczne. Nie otwiera buzi wogole jak chce ja karmic kreci glowa i sie złości co robic ? Pomocy no martwię sie bardzo
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med Monika Łukaszewicz
dr n. med Monika Łukaszewicz

Jak prawidłowo stosować Cipronex?

Chodzi o lek cipronex. W ulotce pisze "Lek Cipronex z jedzeniem i piciem Jeżeli lek Cipronex nie jest przyjmowany w czasie posiłków, nie należy w czasie przyjmowania tabletki jeść ani pić żadnych produktów nabiałowych (takich jak mleko czy jogurt) ani... Chodzi o lek cipronex. W ulotce pisze "Lek Cipronex z jedzeniem i piciem Jeżeli lek Cipronex nie jest przyjmowany w czasie posiłków, nie należy w czasie przyjmowania tabletki jeść ani pić żadnych produktów nabiałowych (takich jak mleko czy jogurt) ani napojów z dodatkiem wapnia, ponieważ może to wpływać na wchłanianie substancji czynnej." To oznacza że przez tydzień nie pije mleka i nie jem jogurtów. Czy że gdy np o 12 biorę lek, to o 12 nie jem jogurtów i nie pije mleka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badania moczu u niemowlęcia?

Witam. W wyniku badania moczu u mojego 3 miesięcznego synka (karmionego mlekiem modyfikowany ) pojawiły się kryształy szczawiany wapnia tylko że nieliczne. Po przeczytaniu artykułów o szczawianach wapnia u dziecka zaczynam się niepokoić. Czy powinnam się niepokoić skoro jest w wyniku nieliczne? Co mogą oznaczać? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy niemowlę dobrze się rozwija?

Dzień dobry, Bardzo proszę o opinię, czy zachowanie mojej córeczki słusznie mnie niepokoi? Córka urodzona przez selektywne cc (cienka blizna po pierwszym cc) w niepełnym 38tc, w pierwszej minucie miala 6punktów i wylądowała na erce ze wspomaganiem oddechowym. Dziś ma... Dzień dobry, Bardzo proszę o opinię, czy zachowanie mojej córeczki słusznie mnie niepokoi? Córka urodzona przez selektywne cc (cienka blizna po pierwszym cc) w niepełnym 38tc, w pierwszej minucie miala 6punktów i wylądowała na erce ze wspomaganiem oddechowym. Dziś ma 7tygodni, ruchowo i rozwojowo wg lekarzy jest zdrowa, od początku jednak jest tak jakby w swoim świecie tzn.silnie zapatruje się gdzieś w przestrzeń, nie zawsze jest to okno, czasem sufit, ściana za moimi plecami podczas karmienia itd. Z takiego stanu nie wystarczy pomachanie czym kolwiek przed oczkami, trzeba zmienić jej pozycje lub nią poruszyć, choć tez nie zawsze. Podąża powolutku wzrokiem za kontrastowymi obrazkami czy przedmiotami i potrafi skupić na nich wzrok. Kontakt wzrokowy nawiązuje bardzo rzadko i raczej za nim nie podąża tylko trzeba go "złapać", nie reaguje wzrokiem jak się do niej podchodzi i cokolwiek woła czy mówi ale jak jest na rękach na leżąco to czasem obserwuje moją twarz jak do kogoś mówię. Bardzo lubi być przytulona, uspokaja się też w kąpieli i przy piersi, tylko średnio raz dziennie (zazwyczaj na wieczór) w trakcie karmienia się denerwuje i pręży i płacze i znowu je, i za chwile to samo..wykluczyłam już kolki i trudności ze ssaniem bo mleko jest.. No i jeszcze kwestia z tym prężeniem, bo i na rękach i w łóżeczku i w czasie przewijania koniecznie chce patrzeć za siebie tj.odchyla często głowę do tyłu wyginając się w łuk.. Jej pediatra jest starszej daty i nie wysluchuje nawet do końca moich spostrzeżeń, a za tydzień ma mieć szczepienie 6w1.. boje się, że później okaże się, że ma autyzm i rodzina zrzuci to na karb szczepionki pomijając wcześniejsze symptomy...

Czy Pramolan może być łączony z pokarmami?

Witam czy pramolan wchodzi w intetakcje z żywnością?? Np jak zjem Płatki owsiane z mlekiem i, borowki na kolację i lykne pramolan to nie wejdzie w interakcje?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Szyda
Mgr Małgorzata Szyda

Co może być przyczyną takiego wypróżniania się dziecka?

Syn ma 4.5 miesiąca. Był zaszczepiony na rotawirusy i szczepionką 5w1. 6 dni po zaczął wypróżniać się bardzo często nawet 10 razy na dobę, przeważnie zaraz po każdym karmieniu. Ta biegunka trwa już 20 dni. Kupy są że śluzem ,... Syn ma 4.5 miesiąca. Był zaszczepiony na rotawirusy i szczepionką 5w1. 6 dni po zaczął wypróżniać się bardzo często nawet 10 razy na dobę, przeważnie zaraz po każdym karmieniu. Ta biegunka trwa już 20 dni. Kupy są że śluzem , czasem zielone. Je odciągnięte mleko ok. 6 razy na dobę po 130ml, mniej więcej co 3 godziny. Przy robieniu kupy mocno się spina. Co może być tego przyczyną i jak długo to może trwać. Tydzień temu miał zrobione badanie na rota i adeno wirusy wynik ujemny. W posiewie kału też nie wyszło nic niepokojącego.dziecko z leków przyjmuje żelazo 30mg na dobę i witaminy
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak łączyć Tetracyklinę i produkty mleczne?

Dzień dobry, pytanie dotyczy antybiotyku Tetracyklina - na ulotce znalazłem informację, że należy zachować 2-3 godzinny odstęp pomiędzy tym antybiotykiem a spożyciem produktów mlecznych. Chciałbym zapytać, czy reguła ta dotyczy tylko produktów mlecznych tzn, czy stosowanie Tetracykliny przy posiłku bez mleka i jego przetworów wpłynie na jego wchłanianie?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Szyda
Mgr Małgorzata Szyda

Czy taka dieta zapewni synkowi prawidłowy rozwój?

Mój syn (1rok 9 miesięcy) ostatnio nie chce jeść mięsa i ryb pod żadną postacią. Wcześniej nie było z tym problemu. Z chęcią je warzywa i owoce (surowe i gotowane), jajecznicę, rozdrobione orzechy, daktyle, pieczywo, mleko i jogurt naturalny, mannę... Mój syn (1rok 9 miesięcy) ostatnio nie chce jeść mięsa i ryb pod żadną postacią. Wcześniej nie było z tym problemu. Z chęcią je warzywa i owoce (surowe i gotowane), jajecznicę, rozdrobione orzechy, daktyle, pieczywo, mleko i jogurt naturalny, mannę i płatki owsiane. Nigdy nie chciał jeść żadnych kasz czy makaronów. Czy taka dieta zapewni mu prawidłowy rozwój? Czy brak mięsa przyczyni się do niskiego wzrostu w przyszłości? Czy można zastąpić czymś mięso żeby dostarczyć mu składników pokarmowych zawartych w mięsie w inny sposób?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak długo trzeba czekać na całkowity zanik pokarmu?

W listopadzie zeszłego roku urodziłam synka, karmiłam go tylko 3 tyg ponieważ miałam trudności w karmieniu piersią, do dnia dzisiejszego z piersi wycieka mi kilka kropel mleka, jak długo trzeba czekać na całkowity zanik pokarmu? Robiłam usg piersi i... W listopadzie zeszłego roku urodziłam synka, karmiłam go tylko 3 tyg ponieważ miałam trudności w karmieniu piersią, do dnia dzisiejszego z piersi wycieka mi kilka kropel mleka, jak długo trzeba czekać na całkowity zanik pokarmu? Robiłam usg piersi i wyniki krwi i wszystko jest ok, mam lekko ponad normę prolaktynę. Dostałam od lekarza bromergon i miałam brać na noc po pół tabletki ale tak się bałam skutków ubocznych że w końcu nie wzięłam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Co mogą znaczyć te problemy ze snem u synka?

Witam jestem mamą prawie 9cio miesiecznego Tymona i mam taki problem mianowicie od urodzenia jest ciągły problem ze spaniem w nocy. Do 4 mz budzil sie na mleko (od urodzenia karmiony mm) zjadal i zasypial bez problemu. Od jakiś 5... Witam jestem mamą prawie 9cio miesiecznego Tymona i mam taki problem mianowicie od urodzenia jest ciągły problem ze spaniem w nocy. Do 4 mz budzil sie na mleko (od urodzenia karmiony mm) zjadal i zasypial bez problemu. Od jakiś 5 miesięcy jest problem zasypia koło 20 śpi do 00 I o tego czasu co 30 min co godzine sie budzi wierci wierci na lewy bok na prawy na brzuch az wstaje i płacze i tak ciagle dodam ze w nocy tez regularnie co 4 h je mleko, mimo ze dostanie kaszke na noc to i tak wstanie na mleko po 4 h.(nigdy nie przespal całej nocy). Na bilansie 3 tyg temu miał 74cm i waga 8.660 Pani doktor powiedziala ze jest w porządku i nie widzi potrzeby dawania mleka w nocy. Ma dwa zeby ale nie sadze zeby to było zabkowanie bo to trwa za dlugo. W dzień śpi 3x po 30 min nieraz godzine ostatnia drzemka ok 17 na 30 min ( jak nie pójdzie na ostatnia drzemke to wstaje w nocy co 30 min ) . Poprostu problem jest taki ze jak sie przebudzi nie potrafi sam zasnac musze go pobujac, poglaskac i wtedy zasypia , nieraz zasnie bardzo szybko, a nieraz usypiam go 1.5 h . wszystko juz sprawdzilam czy w pizamce nic nie uwiera czy pampers nie gniecie czy materac nie twardy pokój wietrzony przed spaniem Nie mam juz pojecia co się dzieje. Prosze bardzo i pomoc bo juz nie daje rady.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy podczas odchudzania mogę stosować taką dietę?

Czy podczas odchudzania moge jesc codziennie owsianke z owocami na sniadanie na mleku 0.5 % (daje 6 łyzek płatków) i max.2 kromki chleba razowego do kolacji ? Czy to nie zaszkodzi i uda mi sie schudnąć ? Czy moze to... Czy podczas odchudzania moge jesc codziennie owsianke z owocami na sniadanie na mleku 0.5 % (daje 6 łyzek płatków) i max.2 kromki chleba razowego do kolacji ? Czy to nie zaszkodzi i uda mi sie schudnąć ? Czy moze to za duzo weglowodanów? Staram sie sie odzywiac zdrowo, nie jem slodyczy. Obiad to zawsze mieso pieczone albo gotowane i ziemniaki lub jakas kasza .
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Czy to może być candida?

Cześć, mam 18 lat, jestem chłopakiem. W październiku 2018 się zaczęło: siarczysty kaszel, katar, ból gardła (brak gorączki) i cały czas chorowałem na takie dolegliwości do stycznia 2019, kiedy to wziąłem antybiotyk, którego nie chciałem brać, bo... Cześć, mam 18 lat, jestem chłopakiem. W październiku 2018 się zaczęło: siarczysty kaszel, katar, ból gardła (brak gorączki) i cały czas chorowałem na takie dolegliwości do stycznia 2019, kiedy to wziąłem antybiotyk, którego nie chciałem brać, bo wiadomo, że to szkodzi. Jakieś 2 tygodnie po wzięciu tego antybiotyku zauważyłem biały nalot na języku, potem zmienił się na kolor żółty. Mam to już ponad pół roku. Gdy byłem w styczniu u pediatry usłyszałem, że to grzyb. Potem byłem jeszcze 3 razy u pediatry i mówiły, że nie jestem na nic chory i to zapewne taka uroda języka. W sierpniu byłem u laryngologa i powiedziała, że ona też ma nalot i to taka uroda języka, ewentualnie mogę mieć refluks żołądka, ale nie mam objawów refluksu żołądka. Gdy spytałem się czy to nie candida (opc) to powiedziała, że nie, bo miałbym inne objawy poza grubym białym lub żóltym nalotem i nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej podczas wysiłku fizycznego. Powiedziała, też że skoro to są jedyne objawy to jestem zdrowy i nie mam czego leczyć. Nalot jest gruby. Gdy jednego dnia wyczyszczę go szczoteczką to na drugi dzień znowu on się pojawia. Robiłem 3 razy kurację flukonazolem po 50 lub 100 mg dziennie. Stosowałem nystatynę, fiolet gencjanowy, chlorhinaldin, glimbax. Robiłem dwumiesięczną dietę bez cukru i mleka, śmietany. Proszę o pomoc, strasznie mnie to męczy psychicznie. Boję się, że jak będę się całował z dziewczyną to ją tym zarażę. Co to może być i jak to wyleczyć? Czy to może być przerost candidy (opc - jakaś tam występujaca w jamie ustnej)? Przeczytałem, że ludzie chorują na candidę latami, a niektórzy potrafili się wyleczyć w kilka miesięcy. Pani laryngolog mówiła, że grzyb by nie przetrwał pół roku po wzięciu antybiotyku. Dodam jeszcze, że przy robieniu w labolatorium wymazu z gardła (gardła, a nie jamy ustnej) nic złego nie wyszło, ale przecież candidę ma podobno każdy, więc mogli to pominąć. Przepraszam za taką chaotyczną wypowiedź, ale chciałem wszystko opisać.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Patronaty