Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 6 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nieswoiste choroby zapalne jelit: Pytania do specjalistów

Czy z NZJ można mieć dzieci?

Choruję przewlekle na NZJ przez chorobę czuję się gorszą kobietą mam ograniczenia leki dieta,kontrole zdrowia, boję się tego czy jakiś mężczyzna zaakceptuje mnie przez chorobę,tłumaczę sobie że to nie przeszkoda, że mam prawo do szczęścia, inne kobiety też chorują... Choruję przewlekle na NZJ przez chorobę czuję się gorszą kobietą mam ograniczenia leki dieta,kontrole zdrowia, boję się tego czy jakiś mężczyzna zaakceptuje mnie przez chorobę,tłumaczę sobie że to nie przeszkoda, że mam prawo do szczęścia, inne kobiety też chorują i są w związku, nie wszystkie wchodzące w związek są zupełnie zdrowe, chcę też mieć dzieci boję się czy nie odziedziczą choroby,czy zdąże je wychować itp.mam 35 lat a 5 lat już choruję męczą mnie takie myśli prosze o słowa wsparcia
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Wysoki poziom kalprotektyny we krwi oznaczający stan zapalny

Czy wysoki poziom kalprotektyny we krwi oznaczający stan zapalny jelit może być wywołany przez czynniki psychosomatyczne ? Innymi słowy, czy wysoki poziom kalprotektyny występuje u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit o podłożu psychosomatycznym ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Ławnicka
Lek. Izabela Ławnicka

Sok z marchwi a dieta w NZJ

sok z marchwii a dieta w NZJ Osoba słyszała że nadmiar soku z marchwii w diecie uszkadza wątrobę czy to prawda? osoba chora na NZJ od dłuższego czasu już spożywa 330 ml soku z marchwii z dodatkiem bananów i innych... sok z marchwii a dieta w NZJ Osoba słyszała że nadmiar soku z marchwii w diecie uszkadza wątrobę czy to prawda? osoba chora na NZJ od dłuższego czasu już spożywa 330 ml soku z marchwii z dodatkiem bananów i innych dziennie ale boi się że uszkadza lub już uszkodziła sobie wątrobę Dodam że sok bardzo mi pomaga w problemach jelitowych, łagodzi , a przy tym jako kobieta cieszę się z kolorytu skóry jaki on zapewnia czy mogę pić codziennie taką ilość soków jak dotychczas nie szkodząc sobie?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr inż. Maria Jagiełło
Mgr inż. Maria Jagiełło
Mgr Agnieszka Pierwoła
Mgr Agnieszka Pierwoła

Gdzie mam się udać takimi objawami u mojej córki?

Dobry wieczór, moja córka od ośmiu lat choruje na nieswoiste zapalenie jelita grubego, choroba ta nie dawała żadnych skutków ubocznych, a przebiegała łagodnie. Wizyty u specjalistów były bardzo rzadko, a teraz w czasach pandemii nastąpiło zaostrzenie tej choroby, to znaczy... Dobry wieczór, moja córka od ośmiu lat choruje na nieswoiste zapalenie jelita grubego, choroba ta nie dawała żadnych skutków ubocznych, a przebiegała łagodnie. Wizyty u specjalistów były bardzo rzadko, a teraz w czasach pandemii nastąpiło zaostrzenie tej choroby, to znaczy częste oddawanie stolca, które jest dokuczliwe bo nawet w nocy, a także doszły uciążliwe wymioty po każdym posiłku, trwa to już prawie dwa tygodnie. Co mam zrobić w tej sytuacji oraz gdzie mam się udać po pomoc bo córka z dnia na dzień jest coraz słabsza, schudła kilka kilogramów i szukam pomocy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Zaparcia, biegunki i śluz na papierze przy nieswoistym zapaleniu odbytnicy i esicy

3 miesiące temu zdiagnozowano u mnie nieswoiste zapalenie odbytnicy i esicy o dużej aktywności. Od miesiąca mam zaparcia, a co jakiś czas kilkudniowe biegunki. Do tego często na papierze zostaje śluz. Moje stolce są czasem węższe niż zwykle,... 3 miesiące temu zdiagnozowano u mnie nieswoiste zapalenie odbytnicy i esicy o dużej aktywności. Od miesiąca mam zaparcia, a co jakiś czas kilkudniowe biegunki. Do tego często na papierze zostaje śluz. Moje stolce są czasem węższe niż zwykle, a czasem normalne. Czasem bywają ciemniejsze. Kilka razy zauważyłam coś czerwonego w nich, ale nie wiem czy to była krew. Do tego czasami odczuwam ból podbrzusza. Co to może oznaczać? Czy możliwe jest wystąpienie u mnie nieswoistej choroby zapalnej jelit?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Czy można zwiększyć dawkę leku przy remisji NZJ?

Dzień dobry, mam remisję NZJ ze wszystkimi objawami. Jestem na Pentasie 1g dwa razy dziennie, czy mogę zwiększyć samodzielnie dawkę leku?
odpowiada 1 ekspert:
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Co oznacza wynik badania jelita u 24-latki?

Dzień dobry, otrzymałam dzisiaj wyniki badań i nie do końca rozumiem, co one oznaczaja. Wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień. Byłabym wdzięczna za interpretację poniższych wyników: 1- W wycinkach śluzówka jelita cienkiego o zachowanej architektonice gruczołowej i kosmkowej bez... Dzień dobry, otrzymałam dzisiaj wyniki badań i nie do końca rozumiem, co one oznaczaja. Wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień. Byłabym wdzięczna za interpretację poniższych wyników: 1- W wycinkach śluzówka jelita cienkiego o zachowanej architektonice gruczołowej i kosmkowej bez podwyższonej limfocytozy śródnabłonkowej z obecnością pobudzonych grudek chłonnych. 2- W wycinkach śluzówka jelita grubego o zachowanej architektonice gruczołowej z pojedynczą grudką chłonną. 3- W wycinkach śluzówka jelita grubego o zachowanej architektonice gruczołowej z ogniskowym naciekiem zapalnym głównie z komórek jednojąrowych bez ewidentnej plazmocytozy podstawnej. W jednym z wycinków pojedyncza cewa gruczołowa z cryptitis. Obraz zmian zapalnych nie jest w pełni charakterystyczny dla nieswoistej choroby zapalnej jelita grubego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badania wycinków jelita grubego?

Witam. Proszę o interpretację wyniku badania histopatologicznego z pobranych wycinków jelita grubego i nacieku guzowatego na jelicie. Mam podejrzenie choroby Crohna. Pobrano 4 fragmenty błony śluzowej jelita o średnicach od 0,5 mm do 3mm. " W blaszce właściwej trzech wycinków... Witam. Proszę o interpretację wyniku badania histopatologicznego z pobranych wycinków jelita grubego i nacieku guzowatego na jelicie. Mam podejrzenie choroby Crohna. Pobrano 4 fragmenty błony śluzowej jelita o średnicach od 0,5 mm do 3mm. " W blaszce właściwej trzech wycinków duże grudki chłonne z dobrze wyróżnionymi ośrodkami rozmnażania. Ponadto w blaszce właściwej obrzęk oraz naciek z limfocytów, plazmocytów i pojedynczych granulocytów kwasochłonnych. Część gruczołów nieregularnie rozmieszczona z cechami regeneracji. W nadesłanym materiale nie stwierdza się wszystkich morfologicznych wykładników koniecznych do rozpoznania nieswoistej choroby zapalnej jelit ,a w szczególności dla choroby Leśniowskiego-Crohna. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić hiperplazję (limfoplazję) grudek chłonnych.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Nieswoiste zapalenie jelit a stosowanie leków na RZS

witam Mam pytanie Czy przy nieswoistnym zapaleniu jelit gdzie przyjmowalem salofalk 500 2x 2 moge przyjmowac LEFLUNOMIDE 10 mg na rzs Jesli tak to co z salofalkiem pozdrawiam tomasz
odpowiada 1 ekspert:
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Nieswoiste zapalenie jelit a problemy skórne

NZJ a problemy skórne Czy pojawianie się czasem ropnych bardzo bolących zresztą wyprysków głównie na twarzy i plecach może być związane z NZJ na które choruję? Jak temu zaradzić ? Jako kobieta krępuje mnie to tym bardziej że pozostają blizny,... NZJ a problemy skórne Czy pojawianie się czasem ropnych bardzo bolących zresztą wyprysków głównie na twarzy i plecach może być związane z NZJ na które choruję? Jak temu zaradzić ? Jako kobieta krępuje mnie to tym bardziej że pozostają blizny, ślady ? Stosuję peelingi , żele antybakteryjne, maści sciągające, wysuszające , ale i tak się pojawiają? Jakie preparaty stosować i czym niwelować te blizny, plamy ? dziękuję bardzo za odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Piekarska-Myślińska
Lek. Dorota Piekarska-Myślińska
Patronaty