Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 9 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uszkodzenie łąkotek: Pytania do specjalistów

Jak długo leczy się uraz łąkotki?

Witam, Dwa tygodnie temu doznałam urazu kolana prawego. Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa łąkotka boczna ale dokładny obraz da dopiero rezenans magnetyczny. Noga przez 10 dni była w gipsie po czym został on zdjęty z zaleceniem rehabilitacji poprzez gimnastyke indywidualną i zabiegi... Witam, Dwa tygodnie temu doznałam urazu kolana prawego. Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa łąkotka boczna ale dokładny obraz da dopiero rezenans magnetyczny. Noga przez 10 dni była w gipsie po czym został on zdjęty z zaleceniem rehabilitacji poprzez gimnastyke indywidualną i zabiegi krioterapi. Lekarz zabronił stosowania ortezy oraz zalecił prostowanie nogi i obciążanie jej. Problem polega na tym że noga bardzo boli. Czuję że kolano jest niestabilne dodatkowo ból odczówam rownież w łydce w okolicach kości piszczelowej oraz pod kolanem. Problem jest również w drugim kolanie które jest w tym momencie bardzo obciążone i zaczyna coraz bardziej boleć (kilka lat temu przeszlam zabieg operacyjny ponieważ doznalam uszkodzenia łąkotki w tym kolanie oraz zerwane zostały również więzadła krzyżowe). Czy obecna sytuacja tzn. nadmierne obciażanie operowanej wcześniej nogi może doprowadzic do kolejnego urazu? Bardzo boję się takiej sytuacji gdyż wtedy nie byłabym w stanie w ogóle samodzielnie się poruszać. Jak długo trwa rehabilitacja po uszkodzeniu łąkotki?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Żbikowski
Dr n. med. Piotr Żbikowski

Co oznacza uszkodzenie rogu przedniego łąkotki bocznej w okolicy przyczepu pośrodkowego?

W zeszłym tygodniu mój chłopak miał wypadek na quadzie. Po badaniu rezonansem magnetycznym dostał takie rozpoznanie " Pourazowy obrzęk szpiku obejmujący tylną część pszczeli głównie w okolicy przyczepu PCL. Rzepak ustawiona prawidłowo. Zachowana ciągłość więzadła właściwego rzepki. Troczki rzepki jednorodne... W zeszłym tygodniu mój chłopak miał wypadek na quadzie. Po badaniu rezonansem magnetycznym dostał takie rozpoznanie " Pourazowy obrzęk szpiku obejmujący tylną część pszczeli głównie w okolicy przyczepu PCL. Rzepak ustawiona prawidłowo. Zachowana ciągłość więzadła właściwego rzepki. Troczki rzepki jednorodne o prawidłowej grubości. Przyczep mięśnia czworoglowego jednorodny o prawidłowej lokalizacji. Zachowana szerokość chrząstki stawowej. Znacznie zwiększona objętość płynu w stawie rzepkowo- udowym. W zachyłku nadrzepkowym max grubość 12mm Więzadło krzyżowe przednie obrzekniete o wiotkim przebiegu - całkowicie uszkodzenie przyczepu udowego. Zachowanie ciągłości więzadła krzyżowego tylnego oraz więzadeł pobocznych. Róg tylny łąkotki przysrodkowej z promienistą nierówną szczeliną uszkodzenia dochodzą do dolnej krawędzi. Tylny brzeg łąkotki przekracza granice krawędzi piszczeli. Uszkodzenie rogu przedniego łąkotki bocznej w okolicy przyczepu pośrodkowego. Prawidłowy obraz dołu podkolanowego." Zastanawiamy się co to dokładnie znaczy czy ACL jest zerwany czy tylko obrzekniety, co dalej zrobić? Czy konieczna będzie operacja ? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to podlega pod artroskopię kolana?

Witam chciałbym dowiedzieć się czy to podlega pod artroskopię kolana, a jak nie, to jak to ostatecznie wyleczyć? 1. Niewielkiego stopnia zwężenie chrząstki stawowej kości udowej i kości piszczelowej z rozlanymi obszarami hipointensywnymi, bez uchwytnych ognisk ubytkowych, uszkodzenie rogu... Witam chciałbym dowiedzieć się czy to podlega pod artroskopię kolana, a jak nie, to jak to ostatecznie wyleczyć? 1. Niewielkiego stopnia zwężenie chrząstki stawowej kości udowej i kości piszczelowej z rozlanymi obszarami hipointensywnymi, bez uchwytnych ognisk ubytkowych, uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej - rozlana zmiana sygnału jak w zmianach zwyrodnieniowych I/II stopnia, cechy niecałkowitego zerwania ACL, obrzęk w okolicy przyczepu piszczelowego, zmiany obrzękowe i ślad płynu w okolicy przyczepu udowego więzadła pobocznego przyśrodkowego kolana, ciągłość więzadła zachowana zmiany typu I/II stopnia, torbiel bakera 16 x 15 x 8 mm, niestety i w drugiej nodze łąkotka przyśrodkowa uszkodzona i ślad torbielu bakera :(.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wysunięcie łąkotki przyśrodkowej?

Wysunięcie łąkotki przyśrodkowej co to dlamnie oznacza ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co znaczy poziome pęknięcie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej?

Proszę o interpretację wyniku rezonansu kolana. Jakie leczenie w takiej sytuacji? Operacja, rehabilitacja? "Poziome pęknięcie rogu tylnego i trzonu łąkotki przyśrodkowej. W dole podkolanowym w lokalizacji typowej widoczna jest szczelinowa torbiel Beckera o długości 50mm.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy jest szansa na poprawę stanu kolana?

Witam, Mężczyzna wiek 30 lat, kilka dni temu minęło 5 miesięcy od rekonstrukcji lewego stawu kolanowego: całkowite uszkodzenie ACL(przeszczep poczwórnie złożone ścięgna STG) przy przyczepie udowym, szew łąkotki przyśrodkowej-uszkodzenie 1/3 tylnej łąkotki przyśrodkowej w strefie Red-Red, częściowa maniscektomia boczna-uszkodzenie CPML.... Witam, Mężczyzna wiek 30 lat, kilka dni temu minęło 5 miesięcy od rekonstrukcji lewego stawu kolanowego: całkowite uszkodzenie ACL(przeszczep poczwórnie złożone ścięgna STG) przy przyczepie udowym, szew łąkotki przyśrodkowej-uszkodzenie 1/3 tylnej łąkotki przyśrodkowej w strefie Red-Red, częściowa maniscektomia boczna-uszkodzenie CPML. Odbywam regularną rehabilitację, program terapii manualnej, ćwiczeń itd. Od kilku tygodni doskwiera mi kłucie w kolanie pod i czasem nad rzepką. Zalecono mi na wizycie u Ortopedy podanie kwasu hialuronowego ponieważ być może są to objawy zbyt małej ilości mazi w kolanie. Czy jest szansa, że stan kolana się poprawi, i czy ewentualne dolegliwości można by zdiagnozować badaniem rezonansu. Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR kończyny?

Dostałem wynik RM kończyny dolnej, jestem mężczyzna, mam 30 lat, gram w piłkę nożną. Zwiększona ilośc płynu w zachyłku nadrzepkowym stawu kolanowego do ok. 10mm grubości, niewielki obrzęk bez nadmiernej ilości płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Pasma płynu wzdłuż zarysów troczka... Dostałem wynik RM kończyny dolnej, jestem mężczyzna, mam 30 lat, gram w piłkę nożną. Zwiększona ilośc płynu w zachyłku nadrzepkowym stawu kolanowego do ok. 10mm grubości, niewielki obrzęk bez nadmiernej ilości płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Pasma płynu wzdłuż zarysów troczka przyśrodkowego i więzadła pobocznego piszczelowego , obrzęk tkanek w okolicy gęsiej stopy. obrzęk torebki stawowej od strony przyśrodkowej. Troczek przyśrodkowy i więzadło poboczne piszczelowe ze zmianami degeneracyjnymi - jak po przebytym naderwaniu, w dystalnej części MCL torbiel/ ganglion średnicy 5mm i długości ok 3 cm. Rzepka prawidłowo położona w osi długiej kolana, z lateralizacją w pozycji badania o ok. 6mm. Chrząstka stawowa powierzchni bocznej rzepki z chondromalacją II stopnia. Chrząstka bruzdy międzykłykciowej w części centralnej na obszarze wielkości ok. 13x10 mm o nierównomiernie zredukowanej grubości z ubytkami sięgającymi warstwy korowej. Troczek boczny rzepki bez cech świeżych zmian urazowych. Ścięgno m. czworogłowego uda i więzadło właściwe rzepki prawidłowe. Ciało tłuszczowe Hoffy z niewielkim obrzękiem. Bez cech obrzęku szpiku o charakterze stłuczenia w częściach kostnych stawu kolanowego. Chrząstka powierzchni obciążanych kłykci kości udowej i piszczelowej bez widocznych ubytków. Łąkotki położone prawidłowo, boczna bez widocznych szczelin pęknięć. Łąkotka przyśrodkowa z cechami uszkodzenia II stopnia rogu tylnego. Więzadło krzyżowe przednie i tylne o zachowanej ciągłości , ACL nieco pogrubiałe i z odcinkowym podwyższeniem sygnału w przyczepie udowym jak po przebytym uszkodzeniu niskiego stopnia. Więzadło poboczne strzałkowe o zachowanej ciągłości; ścięgno m. podkolanowego z niewielkim podwyższeniem sygnału .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza opis badania rezonansu magnetycznego kolana?

Witam. Odebrałam opis rezonansu magnetycznego kolana - we wnioskach tego opisu czytamy : ,, Niewielkie podtorebkowe uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej z podejrzeniami torbieli przyłąkotkowej przy rogu tylnym. Cechy chondromalacji głównie przedziału bocznego. Niewielkie ,podchrzęstne ogniska o charakterze sklerotyzacji w obrębie kłykcia... Witam. Odebrałam opis rezonansu magnetycznego kolana - we wnioskach tego opisu czytamy : ,, Niewielkie podtorebkowe uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej z podejrzeniami torbieli przyłąkotkowej przy rogu tylnym. Cechy chondromalacji głównie przedziału bocznego. Niewielkie ,podchrzęstne ogniska o charakterze sklerotyzacji w obrębie kłykcia udowegobocznego oraz piszczelowego przyśrodkowego mogącego odpowiadać zastarzałym zmianom pourazowym lub podchrzęstnym wyspom kostnym. Ślad płynu zarzepkowego. " Nie rozumiem co mogą takie wnioski oznaczać oraz ,z czym się wiążą. Poproszę o pomoc i udzielenie wyjaśnienia, udzielenia porady jakie kroki powinnam podjąć następnie. Uprzejmie dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza mierne scieńczenie, obrzęk chrząstki w przedziale przyśrodkowym, z nieco węższą szparą stawową?

Dzień dobry,bardzo proszę o interpretację wyniku mojego MR. Serdecznie dziękuję. Skrócenie brzegu wolnego i nieprawidłowy sygnał trzonu łąkotki przyśrodkowej. Nieprawidłowy sygnał i zniekształcenie rogu tylnego tej łąkotki w przebiegu degeneracyjnego uszkodzenia (seria 4 ima 5-11). Nieprawidłowy podwyższony sygnał rogu przedniego... Dzień dobry,bardzo proszę o interpretację wyniku mojego MR. Serdecznie dziękuję. Skrócenie brzegu wolnego i nieprawidłowy sygnał trzonu łąkotki przyśrodkowej. Nieprawidłowy sygnał i zniekształcenie rogu tylnego tej łąkotki w przebiegu degeneracyjnego uszkodzenia (seria 4 ima 5-11). Nieprawidłowy podwyższony sygnał rogu przedniego łąkotki bocznej, także w przebiegu zmian degeneracyjnych. Pozostałe części łąkotki bocznej - o prawidłowym kształcie i sygnale. Mierne scieńczenie, obrzęk chrząstki w przedziale przyśrodkowym, z nieco węższą szparą stawową. Więzadła krzyżowe przednie i tylne oraz poboczne boczne i przyśrodkowe - o zachowanej ciągłości. Lateralizacja rzepki; na jej powierzchni stawowej bocznej – dyskretny obrzęk chrząstki. Poza tym staw rzepkowoudowy – bez innych zmian. Więzadło właściwe rzepki i ciało tłuszczowe Hoffy - w granicach normy. Spora ilość płynu w stawie (w zachyłku nadrzepkowym warstwa płynu grubości do 10mm). Płyn w kaletce brzuchato-półbłoniastej (12mm poprzecz. x 38mm CC x 13mm AP).
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR kolana 18-latki?

Witam, otrzymałam wynik MR prawego kolana. W wyniku jest napisane, że w obrębie łąkotki przyśrodkowej dyskretnie podwyższony jest sygnał PD FS w obrębie rogu tylnego- cechy MR uszkodzenia I stopnia, pozostałe części łąkotki wysokości i sygnale bez widocznych szczelin... Witam, otrzymałam wynik MR prawego kolana. W wyniku jest napisane, że w obrębie łąkotki przyśrodkowej dyskretnie podwyższony jest sygnał PD FS w obrębie rogu tylnego- cechy MR uszkodzenia I stopnia, pozostałe części łąkotki wysokości i sygnale bez widocznych szczelin pęknięć.Chciałabym dowiedziec się czy jest to poważne uszkodzenie i jak wygląda ewentualne leczenie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak interpretować wynik RM kolana u 30-latka?

Witam. Dziś, odebrałam opis rezonansu magnetycznego kolana - we wnioskach tego opisu czytamy : ,, Niewielkie podtorebkowe uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej z podejrzeniami torbieli przyłąkotkowej przy rogu tylnym. Cechy chondromalacji głównie przedziału bocznego. Niewielkie ,podchrzęstne ogniska o charakterze sklerotyzacji w obrębie... Witam. Dziś, odebrałam opis rezonansu magnetycznego kolana - we wnioskach tego opisu czytamy : ,, Niewielkie podtorebkowe uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej z podejrzeniami torbieli przyłąkotkowej przy rogu tylnym. Cechy chondromalacji głównie przedziału bocznego. Niewielkie ,podchrzęstne ogniska o charakterze sklerotyzacji w obrębie kłykcia udowegobocznego oraz piszczelowego przyśrodkowego mogącego odpowiadać zastarzałym zmianom pourazowym lub podchrzęstnym wyspom kostnym. Ślad płynu zarzepkowego. " Nie rozumiem co mogą takie wnioski oznaczać oraz ,z czym się wiążą. Poproszę o pomoc i udzielenie wyjaśnienia, udzielenia porady jakie kroki powinnam podjąć następnie. Uprzejmie dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jak leczyć rozdarcie łękotki?

wczoraj stwierdzono u mnie rozdarcie łąkotki świeze i skierowano na operacje czy musze sie na nia decydowac czy sa jakies inne mozliwosci?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy usunięcie tego fragmentu łąkotki nie jest lepszym wyjściem aby pozbyć się bólu?

Witam Państwa! W sierpniu 2017 spuchło mi kolano (bez przyczyny). Po ściągnięciu płynu zaczęło mnie bolec od tyłu po wewnętrznej stronie. W styczniu 2018 w MRI wszyszło "Zmiany degeneracyjne/uszkodzenie łąkotki w obrębie MM (czyli rozumiem rogu tylnego) bez uwidocznionego pęknięcia.... Witam Państwa! W sierpniu 2017 spuchło mi kolano (bez przyczyny). Po ściągnięciu płynu zaczęło mnie bolec od tyłu po wewnętrznej stronie. W styczniu 2018 w MRI wszyszło "Zmiany degeneracyjne/uszkodzenie łąkotki w obrębie MM (czyli rozumiem rogu tylnego) bez uwidocznionego pęknięcia. Kolano kłuje i rwie po wewnętrznej stronie szczególnie gdy dużo chodzę. Od 3 tyg. robię cwiczenia pod okiem profesjonalnego fizjoterapeuty. Na razie bez poprawy. Po jakim czasie powinna być poprawa? Czy usunięcie tego fragmentu lakotki nie jest lepszym wyjściem aby pozbyć się bólu? Pozdrawiam Wojtek
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jakie jest rokowanie co do uzyskania pełnej sprawności przy następującym rozpoznaniu w artroskopii?

Witam,mam pytanie do lekarza ortopedy.Jakie jest rokowanie co do uzyskania pełnej sprawnności przy następującym rozpoznaniu w artroskopii i natychmiasowemu leczeniu operacyjnemu:Uszkodzenie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej,degeneracja brzegu łąkotki bocznej,chondromalacja III/IV st rzepki i bloczka kości udowej z ubytkiem chrząstki,2 ciała wolne... Witam,mam pytanie do lekarza ortopedy.Jakie jest rokowanie co do uzyskania pełnej sprawnności przy następującym rozpoznaniu w artroskopii i natychmiasowemu leczeniu operacyjnemu:Uszkodzenie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej,degeneracja brzegu łąkotki bocznej,chondromalacja III/IV st rzepki i bloczka kości udowej z ubytkiem chrząstki,2 ciała wolne chrzęstne, zespół Fałdu przyśrodkowego, przerost ciała Hoffy stawu kolanowego lewego.Kiedy będę mogła biegać, chodzić po górach, uprawiać sporty .Z góry dzię kuję za odpowiedż. Pozdrawiam, Ewa 47 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczy stan po przebytym zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego?

Mam pytanie przyszło mi wyniki z rezonansu magnetycznego i o to co w nim piszą: graniczne obwodowe uszkodzenie pionowe rogu tylnego łąkotki przysrodkowej. Łąkotki boczna i róg przedni łąkotki przysrodkowej o prawidłowej intensywności sygnału. Stan po przebytym zerwaniu więzadła krzyżowego... Mam pytanie przyszło mi wyniki z rezonansu magnetycznego i o to co w nim piszą: graniczne obwodowe uszkodzenie pionowe rogu tylnego łąkotki przysrodkowej. Łąkotki boczna i róg przedni łąkotki przysrodkowej o prawidłowej intensywności sygnału. Stan po przebytym zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego. Bardzo mi na tym zależy kolano skręciłrm na meczu piłki nożnej i nie ukrywam że chciałbym wrócić do grania z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Kiedy będę funkcjonować po artroskopii?

WITAM 5 marca miałam robioną artoskopię stwierdzono chondromalację rzepki oraz MFC przyrost ciała tłuszczowego Hoffy wykonano shaving uszkodzenie fragmentu rogu tylnego łąkotki bocznej usunięto uszkodzony fragment mam 2 tygodnie chodzić o 2 kulach i 2 tygodnie o 1 kuli chciałabym... WITAM 5 marca miałam robioną artoskopię stwierdzono chondromalację rzepki oraz MFC przyrost ciała tłuszczowego Hoffy wykonano shaving uszkodzenie fragmentu rogu tylnego łąkotki bocznej usunięto uszkodzony fragment mam 2 tygodnie chodzić o 2 kulach i 2 tygodnie o 1 kuli chciałabym się dowiedzieć kiedy bedę mogła funkcjonować normalnie mam możliwość iść do pracy do sklepu spożywczego ale tam chodzę przez 8 godz niedziele 11 godz dźwiganie i nie wiem co mam robić kiedy bym mogła iść do pracy . KAMILA S.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaka jest interpretacja wyniku badania USG taty?

Witam, prosze o interpretację wyniku usg mojego taty, wizyta u ortopedy 08.05.2018 Stwierdza się masywny obrzęk tkanki podskórnej przedniego przedziału s. kolanowego. kaletka przedrzepkowa jest powiększona z umiark. ilością gęstej wydzieliny płynnej, a jej światło w przeważającej części wypełniają pogrubiałe... Witam, prosze o interpretację wyniku usg mojego taty, wizyta u ortopedy 08.05.2018 Stwierdza się masywny obrzęk tkanki podskórnej przedniego przedziału s. kolanowego. kaletka przedrzepkowa jest powiększona z umiark. ilością gęstej wydzieliny płynnej, a jej światło w przeważającej części wypełniają pogrubiałe fałdy błony maziowej. W CD w maziówce stwierdza się wyraźnie wzmożony przepływ- do różnicowania z chorob. układowymi. Ponadto w kaletce uwidoczniono kilka zmineralizowanych ognisk bliznowatych sugerujących proces przewlekły. W zachyłku nadrzepkowym oraz bocznym zachyłku st. kolan. stwierdza się zwiększoną ilość płynu. W przyczepie ścięgna m. czworogłowego uda widoczne zmiany bliznowate po przebytym urazie I st. Więzadła krzyżowe bez ewid. cech uszkodzenia. Łąkotki w zakresie możliwym do oceny bez świeżych zmian urazowych. Stwierdza się lateralizację rzepki pogłębiającą sie czynnościowo. M.K.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczą kości tworzące staw o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych?

Witam. Miałem ostatnio delikatny uraz kolana w czasie gry w piłkę nożną. Wiązało się to z lekkim ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego ( w jego maksymalnym zgięciu czułem ból po wewnętrznej stronie kolana.) Postanowiłem zrezygnować z aktywności fizycznych na kilka tygodni(... Witam. Miałem ostatnio delikatny uraz kolana w czasie gry w piłkę nożną. Wiązało się to z lekkim ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego ( w jego maksymalnym zgięciu czułem ból po wewnętrznej stronie kolana.) Postanowiłem zrezygnować z aktywności fizycznych na kilka tygodni( 2 miesiace) po czym przestałem odczuwać ból w kolanie. Natomiast zdarza się że czasami poczuję "dyskomfort" W celu zniwelowania moich wątpliwosci udałem się na rezonans. Oto opis. Proszę o przetłumaczenie na Polski :) W badaniu RM stwierdza się: -ślad płynu w stawie drobne osteofity na krawędziach kłykci bocznych kości udowej i piszczelowej-w części obciążanej kłykcia bocznego kości udowej nierówny zarys warstwy pod chrzęstnej na długości ok.5 mm z drobnym ogniskiem obrzęku pod chrzęstnego i ubytkiem chrząstki-uszkodzenie chrzęstno-kostne; poz atym chrząstka na kłykciach kości udowej i piszczelowej bez wyraźnych ubytków-łąkotka przyśrodkowa niejednorodna z przy torebkowym uszkodzeniem-łąkotka boczna bez cech uszkodzenia-ACL z cechami uszkodzenia III st.-MCL pogrubiały, o zachowanej ciągłości-po przebytym uszkodzeniu I/II st.-PCL, LCL o typowym sygnale i przebiegu-więzadło właściwe rzepki, troczki rzepki i ścięgno mięśnia czworogłowego o prawidłowym obrazie-kaletki okołostawowe bez obecności wysięku-okolica gęsiej stopki i pasmo biodrowo-piszczelowe o prawidłowym obrazie-ciało Hoffy bez obrzęku-kości tworzące staw o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co jest powodem bólu kolana u osoby po wypadku?

Witam, 5 miesiecy temu miałem nieszcześliwy wypadek. Upadek z wysokości na kolano. Po paru godzinach cale kolano spuchło i praktycznie stracilem caly zakres. Towarzyszył temu wielki ból przy kazdym ruchu stawu kolanowego. Wizyta na SORZE. Stwierdzono mocne stłuczenie oraz... Witam, 5 miesiecy temu miałem nieszcześliwy wypadek. Upadek z wysokości na kolano. Po paru godzinach cale kolano spuchło i praktycznie stracilem caly zakres. Towarzyszył temu wielki ból przy kazdym ruchu stawu kolanowego. Wizyta na SORZE. Stwierdzono mocne stłuczenie oraz lekkie skręcenie. Po badaniu tomografem nie stwierdzono wiekszych uszkodzen. Po ok 3,5 tygodnia mogłem juz chodzic normalnie. Oczywiscie bez szalenstw... Zawazylem w tym czasie ze w momecie kiedy chcialbym zgiac kolano tak aby pieta dotknela posladka, jest to nie mozliwe. Blokada, której towarzyszył ból. Niestety doszlo do sytulacji, w której kolano zgiąłem w tym zakresie, po czym pojawił sie ogromny ból i zablokowało mi kolano. Brak mozliwości wyprostowania oraz ból. Po paru tygodniach znowu kolano wróciło do normy (oczywiscie nie ma mowy o jakiś szalenswach) Powiedzialem o wszystkim ortopedzie, a ten wysłał mnie rezonans magnetyczny. Po okazaniu mu wynikow i opisaniu calego problemu usłyszalem diagnoze ,,Prosze nie zginac kolana w zakresie bólowym, a z rezonansu nie wynika nic co mogło by sugerowac artroskopie (z czego sie ucieszyłem)". Dziś znowu stało sie to co opisywałem wyżej. Zgiecie kolana w zakresie bólowym przez co zblokowało mi kolano i strasznie boli przy kazdym ruchu. Prosze o jakaś pomoc. Opis wyniku MRI kolano Lewe: Zwiększona ilość płynu w zakresie stawu kolanowego, przerost błony maziowej w zachyłkach stawu-cechy zapalenia wysiękowego. PCL o zachowanej ciągłości ACL niejednorodne rozwłóknione poszerzone o częściowo zachowanej całości włókien – cechy uszkodzenia II stopnia – w badaniu radialogicznym bez cech przerwania całkowitego. Obraz zmian obrzękowych i cechy rozwłóknienia warstw MCL – płyn około-wiezadlowo – cechy uszkodzenia I stopnia. Obrzek kompleksu tylno bocznego (LCL/BFT) obrzek ściegna podkolanowego oraz więzadel około podkolanowych Cechy zmian wstecznych (obraz zmian wstecznych w orientacji horyzontalnej w zakresie strefy obwodowej) rogu tylnego i przedniego łakotki przysrodkowej cechy progresji zmian wstecznych z obrazem rozwłóknienia strefy obwodowej i redukcji objętości z cechami formowania zmian o charakterze pęknięcia (rozwarstwienia) różnokształtnego. Nie stwierdzono cech przerwania korzenia rogu tylnego. W przyleganiu łakotki cechy odczynu okołoląkotkowego miekkotkankowego ale także . Zmiany obrzekowe w zakresie kłykcia przysrodkowego kosci piszczelowej w przedziale przysrokowym – obraz Obraz obrzeku beleczkowego wymiarach 15 x 10mm – w zakresie warstwy pod chrzestnej na poziomie uszkodzonej łąkotki. Nie stwierdzono cech uszkodzenia (zmian ubytkowych) chrząstki szklistej w zakresie powierzchni obciążanych kłykci przysrodkowych oraz bocznych kosci udowej i piszczelowej łąkotka boczna o niejednorodnych obrysach i zredukowanej objętości bez cech uszkodzenia – rozwłóknienia w zakresie stref obwodowych – trzon z cechami rozwarstwienia przez szczeline pęknięcia horyzantonego. staw udowo rzepkowy bez cech nie istotnie prawidłowego ukształtowania. bruzda miedzyklykciowa jest splycona ( kat miedzyklykciowy zbliżony do 170 stopni klykcie sa asymetryczne – przewaga szerokości klykcia bocznego. powierzchnie chrzestne stawu udowo rzepkowego o nie rownych zarysach z obrazem umiarowego stopnia zmian wstecznych – ograniczenie szerokości warstwy, obraz zmian sklerotycznych warstwy pod chrzestnej. Rzepka bez cech lateralizacji nie jest przyparta do krawędzi powierzchni klykcia bocznego. Trzon rzepki o rownych zarysach. rzepka w prawidłowym ustawieniu – wskaźnik is nie przekracza 1. zmiany wsteczne w zakresie stawu strzałkowo piszczelowego Obaz poszerzonej kaletki brzuchato polblonistej WN Obraz mian wstecznych łąkotki przysrodkowj nasilone wsteczne ( w zakresie powierzchni chrzestnych stawu udowo piszczelowego na poziomie lakotki) obraz wysięku w jamie stawu uszkodzenia ACL – w bdaniu radiologicznym II stopnia – do dalszej weryfikacji klinicznej. Obrzek MCL - cechy uszkodzenia II stopnia
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym?

10 marca doznałem urazu stawu kolanowego. Opis badania RM z dnia 12 kwietnia: "Zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym, max szerokość warstwy płynu 6mm, maziówka niepogrubiała. Rozległe pogrubienie-obrzęk torebki stawowej w części przyśrodkowej, a towarzyszy temu wąska szczelina w... 10 marca doznałem urazu stawu kolanowego. Opis badania RM z dnia 12 kwietnia: "Zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym, max szerokość warstwy płynu 6mm, maziówka niepogrubiała. Rozległe pogrubienie-obrzęk torebki stawowej w części przyśrodkowej, a towarzyszy temu wąska szczelina w jej zakresie z treścią płynową w wysokości kłykcia przyśrodkowego kości udowej prawdopodobnie łącząca się wąskim przesmykiem z jamą stawową - miejscowe rozerwanie torebki. Ponadto uszkodzenie II stopnia więzadła pobocznego piszczelowego (ogniskowo nieco podwyższonyw obrazach T1-zal. i PD fatsat jego sygnał) z zachowaniem jego ciągłości, uszkodzenie (zerwanie?) więzadła rzepkowo-udowego przyśrodkowego i niewielkie naderwanie troczka przyśrodkowego rzepki. Nieco podwyższony sygnał więzadła krzyżowego przedniego w przyczepie piszczelowym - uszkodzenie I/II stopnia, ciągłość jest zachowana. Więzadło krzyżowe tylne, więzadło poboczne strzałkowe, więzadło rzepkowe i troczek boczny rzepki oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda o prawidłowej strukturze, jednorodnym sygnale i zachowanej ciągłości. Obraz ścięgien "gęsiej stopki" prawidłowy. Ogniskowa chondromalacja rzepki II/III stopnia. Poza tym chrząstka stawowa prawidłowa. Ogniskowo nieco podwyższony sygnał łąkotki przyśrodkowej w rogu tylnym (degeneracja), bez uszkodzenia powierzchni tej części łąkotki. Łąkotka boczna prawidłowej struktury. Ciało Hoffy bez przerostu z niewielkim ogniskiem w części głębokiej. Drobne ognisko obrzęku szpiku brzeżnie w kłykciu bocznym kości udowej. Ukształtowanie bloczka kości udowej i ustawienie rzepki prawidłowe." Proszę o jakaś informacja jak Państwa zdaniem pwoinno przebiegać dalsze leczenie i jakie działania z mojej strony są możliwe? Jakie czynności fizyczne wchodzą w grę (np. czy delikatna jazda na rowerze jest możliwa), ew. jakie ćwiczenia? Aktualnie poruszam się w stabilizatorze.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Patronaty