Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 6 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zęby zatrzymane: Pytania do specjalistów

Co może oznaczać biały ślad po wyrwaniu lewej dolnej ósemki?

Dzień dobry! Miałam wczoraj wyrywaną lewą dolną ósemkę (ząb zatrzymany). Ogólnie czuję się bardzo dobrze. Martwi mnie natomiast biały ślad na wewnętrznej stronie policzka (od strony wyrwanej ósemki). Czy jest to coś poważnego? Mam również pytanie odnośnie higieny buzi... Dzień dobry! Miałam wczoraj wyrywaną lewą dolną ósemkę (ząb zatrzymany). Ogólnie czuję się bardzo dobrze. Martwi mnie natomiast biały ślad na wewnętrznej stronie policzka (od strony wyrwanej ósemki). Czy jest to coś poważnego? Mam również pytanie odnośnie higieny buzi - jak powinnam myć/płukać zęby po takim zabiegu. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy ekstrakcja zęba w poradni trwa jeden dzień?

Witam, otrzymałem skierowanie na ekstrakcję zęba (8 zatrzymana) do poradni chirurgii szczekowo-twarzowej, ponieważ podczas próby ekstrakcji przez chirurga okazało się, że dziąsło za bardzo krwawi a ząb tkwi głęboko, więc ekstrakcja nie powiodła się. W związku z tym mam pytanie... Witam, otrzymałem skierowanie na ekstrakcję zęba (8 zatrzymana) do poradni chirurgii szczekowo-twarzowej, ponieważ podczas próby ekstrakcji przez chirurga okazało się, że dziąsło za bardzo krwawi a ząb tkwi głęboko, więc ekstrakcja nie powiodła się. W związku z tym mam pytanie czy w poradni również przebiega to w jeden dzień? Czy jakoś należy się przygotować.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co oznacza zgrubienie żuchwy po ekstrakcji zęba?

6 doba po usunięciu dolnej ósemki zatrzymanej. Witam, skończyłam brać amotax. Ból zęba i opuchlizna się zmniejszyły. Niestety ból zęba powraca w nocy jak leżę,. Na żuchwie na policzku mam siniak mniej więcej na wysokości szóstki. Oraz odczuwam w tym... 6 doba po usunięciu dolnej ósemki zatrzymanej. Witam, skończyłam brać amotax. Ból zęba i opuchlizna się zmniejszyły. Niestety ból zęba powraca w nocy jak leżę,. Na żuchwie na policzku mam siniak mniej więcej na wysokości szóstki. Oraz odczuwam w tym miejscu zgrubienie na zuchwie zarówno po wewnętrznej stronie jak i zewnętrznej Co to moze być? Dodam że swędzi to miejsce z zewnątrz. Czy to zgrubienie żuchwy jest normalne i czy zniknie? Oraz co z tym narastającym bólem przy lezeniu
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czym jest szara wydzielina po usunięciu zęba?

Witam, W piątek miałam usuwaną ósemkę, zatrzymaną w kości. Ząb był podobno bardzo mały, usuwany był ze względu na to że wrzynał się w siódemkę. Zabieg trwał mniej niż 10 minut. Po usunięciu miałam założone szwy. Bardzo dniem o rangę,... Witam, W piątek miałam usuwaną ósemkę, zatrzymaną w kości. Ząb był podobno bardzo mały, usuwany był ze względu na to że wrzynał się w siódemkę. Zabieg trwał mniej niż 10 minut. Po usunięciu miałam założone szwy. Bardzo dniem o rangę, stosuję dietę płynną, nie piję alkoholu, nie palę. Wydaje mi się, że rana goiła się dobrze, już drugiego dnia po zabiegu nic mnie nie bolało, nie miałam opuchlizny, jedyne co to lekki szczekoscisk. Dziś (4 dzień po zabiegu) niechcący przejechalam językiem po ranie po czym z rany odpadło mi coś szarego, co bardzo nieprzyjemnie pachniało. Była to taka jakby mała kulka. Czy to był skrzep i czy po takim czasie grozi mi jeszcze suchy zębodół?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy konieczne jest usunięcie zębów zatrzymanych?

Mam zatrzymaną siódemkę i ósemkę - zęby dolne i górne, nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych, Czy jest konieczność usuwania zębów jeżeli nie dają one o sobie znaku ewentualnie czy któreś z nich można uratować.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy zatrzymane zęby trzeba usunąć do założenia aparatu ortodontycznego?

Witam, mam 30 lat. W wieku 12 lat nosiłam ruchome aparaty na górnych i dolnych zębach. Wówczas usunięto mi dolną, lewą 5ke i dwie górne 5ki, bo rzekomo miałam bardzo wąską szczękę. W tym roku usunięto mi psującą... Witam, mam 30 lat. W wieku 12 lat nosiłam ruchome aparaty na górnych i dolnych zębach. Wówczas usunięto mi dolną, lewą 5ke i dwie górne 5ki, bo rzekomo miałam bardzo wąską szczękę. W tym roku usunięto mi psującą się już lewą, górną 8ke. Jako, że wyrosły mi też obie dolne ósemki, dolna szczeka jest obecnie wyraźnie stloczona. Zdecydowana, aby coś z "tym" zrobić, wykonałam zdjęcie panoramiczne. Okazało się, że mam dwa zęby zatrzymane! Górna prawa 8ka, która jest minimalnie widoczna i prawa dolna 5ka! Ząb znajduje się w łuku ale jest praktycznie wcisniety pomiędzy pomiędzy 4 i 6ke, w taki sposób, że żaden dentysta do tej pory nigdy go nie zauważył. Ja sama też nie zorientowałam, się, że jest niewyrosniety bo nie czułam żadnego dyskomfortu. Po wizycie u ortodonty usłyszałam, że mam usunąć oba zatrzymane zęby, które mogą doprowadzić do uszkodzenia sąsiednich zębów i dopiero wówczas będzie można zastosować leczenie aparatem. Czy konieczne jest usuwanie zębów (jedyna opcja to usuwanie u chirurga twarzowo-szczekowego) czy jest inna możliwość aby wyprostować zęby. Biorąc pod uwagę, że zostałam już pozbawiona kilku zdrowych stałych zębów wolałabym uniknąć usuwania kolejnych. Czy możliwe jest rozszerzenie dolnejszczęki i wyciągnięcie zatrzymanego zęba? A może lepiej nie ingerować w zatrzymana 5ke?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy to może zaszkodzić gojeniu się rany po ekstrakcji?

Dzień dobry, mam pytanie w sprawie chirurgicznie usuniętej zatrzymanej ósemki dolnej. Kilka dni temu miałam usuwaną ósemkę, rana została zszyta, dostałam antybiotyk. Cierpię jednak na bruksizm i w nocy budzę się z bólem szczęki, kiedy tylko zazgrzytam zębami... Dzień dobry, mam pytanie w sprawie chirurgicznie usuniętej zatrzymanej ósemki dolnej. Kilka dni temu miałam usuwaną ósemkę, rana została zszyta, dostałam antybiotyk. Cierpię jednak na bruksizm i w nocy budzę się z bólem szczęki, kiedy tylko zazgrzytam zębami lub uderzę dolną szczęką o górną. Czy to może zaszkodzić gojeniu się rany po ekstrakcji?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co znaczy szczękościsk i ból skroni po ekstrakcji zęba?

Promieniujący bół w skroni,ekstrakcja zęba Witam Tydzień temu miałam usuwanego zęba zatrzymanego dolnego. Opuchlizna schodzi ,została twarda kulka ,która powoli się zmniejsza. Martwi mnie jedna sprawa ,bądz nawet dwie. Dlaczego mam otępiający ból skroni i szczękościsk? Czy to zniknie? Mineło... Promieniujący bół w skroni,ekstrakcja zęba Witam Tydzień temu miałam usuwanego zęba zatrzymanego dolnego. Opuchlizna schodzi ,została twarda kulka ,która powoli się zmniejsza. Martwi mnie jedna sprawa ,bądz nawet dwie. Dlaczego mam otępiający ból skroni i szczękościsk? Czy to zniknie? Mineło już 9 dni. Czy to mozliwe ,ze promienuje od ósemki ,ktora została usunięta ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy moje leczenie ortodontyczne na pewno przebiega prawidłowo?

Dzien dobry, Mam problem z ortodonta, ponieważ moje naturalnie proste zeby teraz sa skrzywione przez aparat staly ortodontyczny ktory nosze od grudnia 2018 r. Chce dodac ze zostalo zrobione zdjecie pantonograficzne na ktorym lekarz zobaczy i zaraz stwierdził ze mam... Dzien dobry, Mam problem z ortodonta, ponieważ moje naturalnie proste zeby teraz sa skrzywione przez aparat staly ortodontyczny ktory nosze od grudnia 2018 r. Chce dodac ze zostalo zrobione zdjecie pantonograficzne na ktorym lekarz zobaczy i zaraz stwierdził ze mam 3 zeby "w obrocie" i lekko wade tylozgryzu.. Lecz co dodal ze ona jest niewidoczna na" gole oko"... Mianowicie teraz gorne szostki co byly proste sa krzywe bo ida ku srodkowi, gorne jedynki takze sa skrzywine jedna zaszla na druga co wyglada tak ze jedna jest wyzej druga niżej, ba dwojka z jednej strony wchodzi pod jedynke a trojka obkrecila sie tak ze tez idzie ku srodkowi...a w zuchwie mam bark zeba 36 co naturalnie bez aparatu moja piatka (35) stala dotychczasowo spokojnie bez wielkich zmian natomiast teraz jrst tzw" pijana" bo rusza sie w ktora chce strone a jest prawdopodobne ze mimo iz ma zamek na sobie to i tak sie wylozy bo w sumie ma miejsce co wczesniej wspomniałam ze brakuje mi zeba 36. Mam 38 niewyrznieta zatrzymana i ortodonta przed leczeniam powiedzial ze nie da sie przyciagnac na miejsce 36 zab 37 a na zab 37 38.. No i zaproponowal ze przyciagnie mi 37 troche aby wszczepic mi implant maly a osemke z czasem moge usunac. Co mnie zastanawia czy ten ortodonta wie co robi? Bo za kazdym razem boje sie jak mam do niego isc bo mysle ze jeszcze gorzej powykrzywia mi zeby mimo ze mialam ma wade i malo krzywe przednie zeby a teraz to juz zeby krzywia sie jak chca... Mam 21 lat. Mam nosic aparat 1,5 roku. Lecz wydaje mi sie ze taka nie bedzie bo skoro bedac 2 tyg na wizycie wspomnialam ze przeszkadza mai osemka zatrzymana w zuchwie 38 i co z nia robimy bo ona chce wyjsc to zapytalam czy niemoglby jakos powoli zaczac przesuwac 37. On mi powiedział ze mogw usunac a implant jednak wszczwpic przez zdjeciem aparatu co wczesniej powiedział ze pao zdjeciu aparatu moge wszczwpic implant.. Cos mi tu nie gra.. Zmienia zdania jak chce. Co mam robic? Ortodonte zmienic?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mogę założyć mikroprotezę?

Dzień dobry, Jakieś dwa lata temu ułamała mi się 1/3 górnej 6 wzdłuż od wewnętrznej strony, wraz z pęknięciem korzenia. Dlatego też nie była możliwa odbudowa na wykładzie koronowo korzeniowym. Nie usuwalem tego zęba ponieważ nic się z nim nie... Dzień dobry, Jakieś dwa lata temu ułamała mi się 1/3 górnej 6 wzdłuż od wewnętrznej strony, wraz z pęknięciem korzenia. Dlatego też nie była możliwa odbudowa na wykładzie koronowo korzeniowym. Nie usuwalem tego zęba ponieważ nic się z nim nie działo a był leczony kanałówo. Obecnie zauważyłem że na podniebienia przy tym zebie wydostaje mi się ropa w związku z tym będę go musiał chyba usunąć. Moje pytanie czy jest jakaś szansa aby pozbyć się ropy a zatrzymać tą część zęba? Czy jeśli będę musiał usunąć ząb to czy można zrobić mikroproteze i czy ona się będzie trzymać i w jaki sposób? Nie chce szlifować zębów pod most i nie chce też implantów. Słyszałem że mikroproteza jest możliwa ale nie wiem na jakiej zasadzie ona się trzyma i czy nie będzie wypadać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Kiedy mogę już zapalić papierosa po ekstrakcji zęba?

Bardzo pilnie proszę o pomoc. Jestem nałogowym palaczem iqos ( papierosów się nie spała tylko podgrzewa). 8 h temu miałam usuwana ósemkę (oczywiście dziąsło musiało być rozcięte bo ząb był zatrzymany. Niestety ..... przez mój nałóg już wariuje. Kiedy mogę zapalić chodź jednego papierosa?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak długo utrzymuje się ból po chirurgicznym usunięciu zęba?

Witam. 15 listopada miałam usuwane 2 żeby chirurgiczne . Jedna to 8 na górze drugi ząb ósemka całkowicie zatrzymana leżąca poziomo na dole z korzeniami haczykowatymi w nerwie żuchwy. Jak długo mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe po takim zabiegu ? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy
Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy

Czy przed operacją moje żęby powinny zostać usunięte?

Od kilku lat nie byłem u dentysty, mam dziurki w zębach, w jednym dużą, jedną zatrzymaną ósemkę której wyszedł tylko kawałek i obok jakby biały ropień (ok. 2 tygodnie). Muszę się w końcu przełamać i iść do dentysty, ale... Od kilku lat nie byłem u dentysty, mam dziurki w zębach, w jednym dużą, jedną zatrzymaną ósemkę której wyszedł tylko kawałek i obok jakby biały ropień (ok. 2 tygodnie). Muszę się w końcu przełamać i iść do dentysty, ale problemem jest utrudnione przełykanie śliny i spływająca wydzielina do gardła, która powoduje jeszcze częstsze próby przełykania. Chciałbym zapytać, czy w razie potrzeby wykonania jakiejś operacji moje zęby mogą nieść zagrożenie? Czy w takim nagłym przypadku przed operacją zęby zostają usunięte?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Silny ból po usuwaniu ósemki zatrzymanej

Dzień dobry, Trzy dni temu mialam usuwaną ósemkęb był to ząb zatrzymany. Podczas zabiegu lekarz musiał znieczulać mnie 6 razy, ponieważ odczuwałam ból i ba bardzo silny ucisk w kle po tej samej stronie.. Obecnie opuchlizna w dużej mierze zeszła,... Dzień dobry, Trzy dni temu mialam usuwaną ósemkęb był to ząb zatrzymany. Podczas zabiegu lekarz musiał znieczulać mnie 6 razy, ponieważ odczuwałam ból i ba bardzo silny ucisk w kle po tej samej stronie.. Obecnie opuchlizna w dużej mierze zeszła, ale nadal odczuwam silny ból. Ponadto wczoraj obok siódemki była substancja raczej ciemna pokryta białym nalotem, tak duża że zaslaniała dziurę, która tworzy się przy otwarciu ust w miejscu szycia. Dziś tej substancji nie mam, a w ranie pod szyciem widoczna jest niemalże czarne miejsce, a w miejscu szycia pojawiły się białe malutkie ziarenka. Czy tak przebiega prawidłowe gojenie się zszytej rany po ekstrakcji, czy może powinnam udać się do lekarza ponieważ substancja która zniknęła to był skrzep i teraz będę borykać się z suchym zębodołem?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak wygląda drugi etap zabiegu po pół roku leczenia obturatorem?

Witam 4 lutego odbyła się operacja odbarczenia torbieli żuchwy zęba 8 który został zatrzymany po operacji i badaniu histopatologicznym założono obturator po ok 3 miesiącach obturator po myciu ciężko wchodzi spowrotem w dziurę skąd była odbarczana torbiel i leje się... Witam 4 lutego odbyła się operacja odbarczenia torbieli żuchwy zęba 8 który został zatrzymany po operacji i badaniu histopatologicznym założono obturator po ok 3 miesiącach obturator po myciu ciężko wchodzi spowrotem w dziurę skąd była odbarczana torbiel i leje się krew. Czy to normalne że leci krew i jak wygląda drugi etap zabiegu po pół roku leczenia obturatorem?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Bóle głowy u dziecka - interpretacja opisu badania rezonansu magnetycznego

Witam, Odebrałam wynik badania rezonansu magnetycznego syna 13,5 lat (ur. maj 2004). Skarży się na bóle głowy. Jest alergikiem (m.in. roztocza kurzu). Ma w szczęce zatrzymany ząb (jest cały i nigdy się nie wyrznął) chirurg szczękowy nie chcę go... Witam, Odebrałam wynik badania rezonansu magnetycznego syna 13,5 lat (ur. maj 2004). Skarży się na bóle głowy. Jest alergikiem (m.in. roztocza kurzu). Ma w szczęce zatrzymany ząb (jest cały i nigdy się nie wyrznął) chirurg szczękowy nie chcę go usunąć bez opinii ortodonty a do ortodonty nie mogę się dostać. Opis RM: Nieznaczne poszerzenie okołonaczyniowych przestrzeni płynowych Virchowa-Robina. Poza tym obraz warstwy korowej, istoty białej, jąder podkorowych, struktur pnia mózgu, móżdżku, kątów mostkowo-móżdżkowych i przestrzeni płynowych wewnątrzczaszkowych prawidłowy. Zmiany o charakterze zapalnym w obrębie zatok szczękowych. Wizytę u neurologa mam za kilka miesięcy. U alergologa i laryngologa podobnie. Co mam myśleć o tym wyniku. Czy powinnam "dobijać" się wcześniej do specjalisty, którego najbardziej. Bardzo proszę o pomoc. Beata
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy taki ból jest normalny po usunięciu zębów pod narkozą?

Witam, W poniedziałek miałam usuwane pod narkoza zęby zatrzymane, górną 8 i dolna .. przy dolnej 8 niestety Pani doktor musiała kruszyć kość żuchwy i ogólnie nic nie bolało bo było pod narkoza wiadomo. Jednak teraz już mija 4 dzień... Witam, W poniedziałek miałam usuwane pod narkoza zęby zatrzymane, górną 8 i dolna .. przy dolnej 8 niestety Pani doktor musiała kruszyć kość żuchwy i ogólnie nic nie bolało bo było pod narkoza wiadomo. Jednak teraz już mija 4 dzień i nie mogę sobie poradzić z bólem i na dodatek sączy mi się krew, czy to normalne po tak ciężkim zabiegu? Boję się iść do dentysty gdyż jestem jeszcze cała spuchnieta i nawet nie mogę jeszcze buzi otworzyć i zobaczyć co tam się dzieje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można dokonać ekstrakcji zatrzymanej ósemki przy stanie zapalnym zęba?

Czy można dokonać ekstrakcji zatrzymanej ósemki (18) przy stanie zapalnym zęba 15? Chodzi mi o kolejność leczenia i działanie znieczulenia przy usuwaniu zęba 18 przy obecności stanu zapalnego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak usunąć szczelinę po zębie?

Witam, od trzech lat noszę aparat ortodontyczny. Aby go założyć, musiałam pozbyć się ostatniego mleczaka - górną trójkę. Około rok po wyrwaniu, ząb nie wychodził, i jak się później okazało, okazało się, że ząb jest zatrzymany i sam nie wyrośnie.... Witam, od trzech lat noszę aparat ortodontyczny. Aby go założyć, musiałam pozbyć się ostatniego mleczaka - górną trójkę. Około rok po wyrwaniu, ząb nie wychodził, i jak się później okazało, okazało się, że ząb jest zatrzymany i sam nie wyrośnie. Z tego względu, zostałam skierowana do chirurga, gdzie wykonano mi zabieg, podczas którego do zęba został przyłączony łańcuszek, a sam ząb został zwichnięty. Na każdej wizycie pan ortodonta skracał mi łańcuszek tak, aby ząb przesuwał coraz niżej, i na początku faktycznie tak było, jednak później całkowicie przestał schodzić. Na każdej wizycie, ortodonta mówi, że jest coraz niżej, jednak zarówno na żywo, jak i na zdjęciach pantomograficznych ani trochę tego nie widać. Takim sposobem, chodzę z tą szczeliną po zębie już prawie rok, a zęba nadal nie widać. Proszę o poradę, jaka może być przyczyna ponownego zatrzymania zęba, i co w takiej sytuacji zrobić. Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak odsłania się ząb zatrzymany?

Mam pytanie, a mianowicie - niedługo będę miał odsłaniany ząb zatrzymany (wszystkie się wyrżnęły z wyjątkiem 6 i 8, która została usunięta) w celu ściągnięcia go do łuku zębowego aparatem (ząb to 6), dlatego moje pytanie jest takie: jak będzie... Mam pytanie, a mianowicie - niedługo będę miał odsłaniany ząb zatrzymany (wszystkie się wyrżnęły z wyjątkiem 6 i 8, która została usunięta) w celu ściągnięcia go do łuku zębowego aparatem (ząb to 6), dlatego moje pytanie jest takie: jak będzie wyglądał ten zabieg, ile czasu trwa i jakie są potem skutki tego o to zabiegu? Czy policzek również w tym przypadku puchnie jak przy chirurgicznym usuwaniu ósemki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty