Agresja i kłótnie w związku

Dzien dobry . Jestem nieszczęśliwa . 6 lat związku 3dzieci a ja juz nie mam sił do naszego małżeństwa. Mam 28 lat on 40 nie potrafimy sie porozumieć. Ciagle kłótnie o wszystko inny sposób myślenia. Jest agresywny nie dba o mnie. Ja juz nie mogę wciąż patrzeć na dzieci, 3 lata wciąż mu wybaczam. Zdrada, poniewieranie brak szacunku a boje sie odejść, ze nie dam radę. Mieszkam w Niemczech wiem Żr opieka społeczna pomoże mi lecz nie wiem czy zdolam zrobić ten pierwszy krok. Ratować związek czy nie?

Proszę na spokojnie przeczytać swój list jeszcze raz i odpowiedzieć sobie samej na pytanie- jaki związek chce Pani ratować? Ten w którym kłócicie się Państwo o wszystko i w innych kategoriach postrzegacie świat? Ten w którym mąż jest agresywny i nie dba o Panią. Ten w którym jest Pani zdradzana, poniewierana, okazywany jest Pani brak szacunku a mimo od 3 lat wszystko Pani wybacza? Rozumiem że boi się Pani odejść, że ma wątpliwości czy da sobie radę. Ale pytanie brzmi: ile jeszcze czasu da Pani radę trwać w związku w którym dzieje się tyle krzywdy i cierpi nie tylko Pani ale również trzy małe "Smerfy", które uczą się właśnie życia i tego jak powinien wyglądać rodzinny dom. Czy choćby dla nich nie warto przynajmniej spróbować czegoś zmienić? Radziłabym skorzystać ze wsparcia psychologicznego w tym trudnym dla Pani okresie, nie ma się co oszukiwać- łatwo nie będzie. Będzie potrzebowała Pani dużo sił i konsekwencji, a także sięgnięcia po każde dostępne wsparcie - od profesjonalnego po koleżeńskie. Życzę Pani żeby podjęła trud ratowania siebie i najbliższych, żeby zaryzykowała bycie znowu szczęśliwą. Warto :) Powodzenia, Monika

Może warto na początek skorzystać z pomocy specjalisty- psychoterapeuty zajmującego się terapią par i małżeństw? Jeśli nie ma możliwości tradycyjnego spotkania w gabinecie, można skorzystać z pomocy online (wiele gabinetów oferuje tego typu pomoc).
W takich sytuacjach warto pracować nad zaangażowaniem w związek, słuchaniem i wyrażaniem swoich potrzeb i oczekiwań, jasna komunikacja, stawianiem granic itp Ważne jest jednak by oboje partnerzy mieli motywacje do pracy i aktywnie brali udział w terapii. Wówczas rokowania są pozytywne.