Agresja u półtorarocznej dziewczynki

Moja 1.5 roczna córeczka jest bardzo aktywna i w tym akurat nic dziwnego. Mój problem polega na tym ze bije i szarpie wszystkie dzieci wokół jakich tylko się znajdzie, za równo starsze jak i wieksze. Początkowo mogłoby to być zabawne jednak z czasem stało się to zbyt drastyczne i bolesne. Co robić i jak postępować dalej z dzieckiem?

U maluchów podobne zachowanie może wynikać z prób poradzenia sobie w trudnej sytuacji, a także z niewiedzy, że takim zachowaniem sprawiają ból i przykrość. Oznacza to zatem, że przejawy agresji nie są czymś nienormalnym dla tego wieku. Dzieci dopiero muszą się nauczyć akceptowalnych społecznie form radzenia sobie.
Na początek warto jasno i wyraźnie wyrazić swój sprzeciw i nie wzmacniać postaw związanych z agresją. Dziecko może doświadczyć konsekwencji swojego zachowania- np. najpierw informacja, że bić nie wolno i jak jeszcze raz uderzy kogoś wyjdziecie z placu zabaw, jeśli zachowanie się powtarza, wychodzicie. I tak za każdym razem.
Dodatkowo istotnym byłoby by na początku ograniczyć dziecku sytuacje związane z możliwością uaktywniania się nieakceptowanych postaw (np unikać wspólnych wizyt w dużych sklepach czy licznie uczęszczanych placów zabaw, wybierać miejsca gdzie jest mniej ludzi i dzieci), dopiero później "konfrontować" córeczkę z trudniejszymi sytuacjami..
Jeśli problem będzie się nasilał- można skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.