Amnezja dysocjacyjna selektywna

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej o amnezji dysocjacyjnej selektywnej. W internecie jest niewiele o tym, a ja chciałabym wiedzieć coś więcej, niż tylko to, że przy tym rodzaju amnezji nie pamięta się tylko pewnych zdarzeń z określonego okresu życia. Ciekawi mnie też to, jak długo trwa taka amnezja, czy łatwiej się z niej wyleczyć, niż z pozostałych, czy wskazane są jakieś częste badania, czy po prostu są na to jakieś leki? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam, Karolina.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam,
pacjenci z traumami maja tendencje do tzw. "odłaczania sie"w stresie . Diagnozauje sie to jako amnezje i i jej przebieg moze byc rożny.
Znam przypadki osob, ktore nic nie pamietały i nagle zaczely sobie przypominac. W zalozeniu i praktyce organizm dazy do zdrowia. Czasami wystarczy odblokować jeden trybik i wszystko wraca do normy.
Diagnoza nic nie mowi, trzeba szukac pomocy i mimo diagnozy poszukac "tych trybikow". Leki prawdopodobnie maja znikomy wpływ na poprawę funkcjonowania.
Pozdrawiam!

Witam.
Do takiego czy innego rozpoznania można podejść naukowo - teoretycznie, czyli szukać informacji, czytać, co z pewnością pozwala obniżyć lęk związany z chorobą czy zaburzeniem. Wiedza oswaja też z diagnozą i ma kilka innych zalet, wydaje mi się jednak iż najwięcej dowie się Pani pytając bezpośrednio lekarza lub psychologa, który pozna Pani historię, przyczynę takiego zaburzenia. Nie jest łatwe jednoznacznie ustalić przyczyny, uważa się że często u podłoża leży jakieś traumatyczne zdarzenie, które musiało ulec wyparciu, czyli usunięciu z pamięci, a mechanizm wypierania działa później w ciągu życia zazwyczaj w sytuacjach jakoś wiążących się z traumą. Każda sytuacja jest inna i wymaga osobnego rozpoznania. Leczenia polega na psychoterapii, czyli powolnym docieraniu do prawdy o uczuciach, rekonstruowaniu historii życia, rozumieniu przyczyn i przebiegu niektórych ważnych wydarzeń, przepracowywaniu trudnych emocji. Czy łatwo się wyleczyć? Zależy, jak głęboko leży przyczyna. Leków takich, które po prostu sprawią, że zaburzenie minie nie ma, są czasem przypisywane leki, żeby wspomóc pacjenta, osłabić inne trudne objawy towarzyszące. Znowu można powiedzieć: zależy od obrazu klinicznego. Na wszelkie pytania powinien odpowiedzieć lekarz prowadzący, psychiatra i psycholog w kontakcie bezpośrednim.

Pozdrawiam.
Justyna Dziwólska - Adamus

www.psychoterapia.lublin.pl