Ataki paniki przy nerwicy lękowej

Mam nerwicę lękową.Leczę się w tej chwili Paroxinorem iSedamem 3 jak długo mogę brać te leki i czy one uzależniają.Są dni ,że nawet te leki mi od razu nie pomagają.Co robić żeby od razu nie wpadać w panikę?
ponad rok temu

Czy możemy się pozbyć kompleksów?

Zasadnicze pytanie brzmi: czy korzysta Pan/Pani z psychoterapii? Leczenie lekami działa wyłącznie objawowo i nie likwiduje psychologicznych przyczyn problemu. Jasne, że są potrzebne, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia, niemniej najskuteczniejszą formą pomocy jest połączenie leków i psychoterapii.
Psychoterapia lęku panicznego wygląda różnie w zależności od podejścia terapeuty, ale podczas jej trwania ma Pan/Pani szansę nauczyć się wyłapywać subtelne oznaki napięcia, zanim ono urośnie do ataku paniki, i osiągać odprężenie. Terapeuta będzie z Panem/Panią też pracował nad profilaktyką lęku: np. zmianą sposobu myślenia, który powoduje zwiększoną nerwowość. Bardzo istotne jest, by odnaleźć źródła problemu, które mogą mieć charakter fizyczny (np. hiperwentylacja, niskie ciśnienie powodujące niedotlenienie, za dużo cukru w diecie), psychiczny (np. ciężkie przeżycia emocjonalne z dzieciństwa, lękowy sposób interpretowania wydarzeń, niskie poczucie własnej wartości) - a najczęściej są mieszane (łącznie fizyczne i psychiczne).
W ten sposób uda się nie tylko ograniczyć częstość, ale i siłę ataków lęku - a także znacznie podnieść komfort codziennego życia.
Życzę wszystkiego dobrego - powodzenia!

0

Witam,
Pytanie, które zadajesz jest skierowane do lekarza psychiatry. Powinieneś/aś zgłosić się do swojego lekarza, bądź do Poradni Zdrowia Psychicznego i dopytać się o leczenie farmakologiczne, czas trwania leczenia, czy uzależniają i inne nurtujące Cię pytania dotyczące leczenia lekami.

0

Podobnie, jak wyżej - odnośnie leków, częstotliwości ich brania, działania czy skutków ubocznych powinien Pan/Pani skierować do lekarza psychiatry, który je Pani/Panu przypisał. Same zaś ataki paniki są skutecznie leczone podczas psychoterapii. Objawy mogą się zmniejszyć nawet po kilku tygodniach leczenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty