Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania genetyczne na padaczkę u dziecka - czy mogą przy okazji wskazać ojcostwo?

Witam! Mam kilkuletniego synka, u którego wykryto padaczkę. Lekarz zaproponował nam wykonanie badań genetycznych w tym celu i zapowiedział pobranie krwi od synka i obojga rodziców. Mam jednak pytanie - co w sytuacji, gdy biologicznym ojcem nie jest ten oddający krew? Czy przy takich badaniach może okazać się, że biologicznym ojcem jest inny mężczyzna, czy nie są one aż tak szczegółowe i nie zostanie to zauważone oraz porównane? Co w takiej sytuacji powinien zrobić lekarz prowadzący? Czy przedstawi takie wyniki rodzicom, czy obowiązuje go tajemnica lekarska względem matki dziecka?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym są choroby rzadkie?

W Polsce żyje 2-3 mln osób chorych na choroby rzadkie. 80% tych chorób ma podłoże genetyczne. Występują one z częstotliwością mniejszą niż 5 na 10 000 przypadków. O tym jakie powinno być podejście do osób chorych na choroby rzadkie opowiadają Stanisław Maćkowiak i Małgorzata Maćkowiak.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej art. 16 "W przypadku pacjenta niepełnoletniego lekarz ma obowiązek informowania jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego."

Natomiast art. 98 KRO mówi "Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka."

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest zobowiązane i uprawnione do jej wykonywania. W praktyce medycznej oznacza to, że każdy z rodziców może chodzić z dzieckiem do lekarza i być odbiorcą informacji o jego stanie zdrowia. Wówczas lekarz ma obowiązek przedstawienia wyników badań dziecka obojgu rodzicom.
Jeżeli materiał do badań genetycznych nie zostanie pobrany od biologicznego ojca, a od innego mężczyzny, to takie badania nie mają sensu. Jeżeli materiał genetyczny nie zostanie pobrany od biologicznych rodziców to badania to wykażą.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Nie wiem o jakie badanie chodzi ale z reguły w tego typu analizach nie bada się pokrewieństwa. Lekarz może w rozmowie z matką poruszyć ten temat ale zwżywszy na to, co napisałem przed chwilą, jest to bardzo mało prawdopodobne, żeby w ogóle do takiej sytuacji doszło.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy