Badania genetyczne na padaczkę u dziecka - czy mogą przy okazji wskazać ojcostwo?

Witam! Mam kilkuletniego synka, u którego wykryto padaczkę. Lekarz zaproponował nam wykonanie badań genetycznych w tym celu i zapowiedział pobranie krwi od synka i obojga rodziców. Mam jednak pytanie - co w sytuacji, gdy biologicznym ojcem nie jest ten oddający krew? Czy przy takich badaniach może okazać się, że biologicznym ojcem jest inny mężczyzna, czy nie są one aż tak szczegółowe i nie zostanie to zauważone oraz porównane? Co w takiej sytuacji powinien zrobić lekarz prowadzący? Czy przedstawi takie wyniki rodzicom, czy obowiązuje go tajemnica lekarska względem matki dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej art. 16 "W przypadku pacjenta niepełnoletniego lekarz ma obowiązek informowania jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego."

Natomiast art. 98 KRO mówi "Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka."

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest zobowiązane i uprawnione do jej wykonywania. W praktyce medycznej oznacza to, że każdy z rodziców może chodzić z dzieckiem do lekarza i być odbiorcą informacji o jego stanie zdrowia. Wówczas lekarz ma obowiązek przedstawienia wyników badań dziecka obojgu rodzicom.
Jeżeli materiał do badań genetycznych nie zostanie pobrany od biologicznego ojca, a od innego mężczyzny, to takie badania nie mają sensu. Jeżeli materiał genetyczny nie zostanie pobrany od biologicznych rodziców to badania to wykażą.

Pozdrawiam

Nie wiem o jakie badanie chodzi ale z reguły w tego typu analizach nie bada się pokrewieństwa. Lekarz może w rozmowie z matką poruszyć ten temat ale zwżywszy na to, co napisałem przed chwilą, jest to bardzo mało prawdopodobne, żeby w ogóle do takiej sytuacji doszło.