Banan w diecie redukcyjnej

Witam, czy codzienne spożywanie jednego banana w diecie redukcyjnej jest dobrym pomysłem? Wkrajam go do owsianki, którą jadam na śniadanie kilka razy w tygodniu (raz lub dwa dla odmiany jem jajecznicę). Poza tym często ćwiczę, piję ponad 2 l wody, jadam 5 posiłków dziennie w miarę równych odstępach czasu, do każdego posiłku staram się włączać owoce lub warzywa, ale ten banana nie daje mi spokoju - jem go naprzemiennie z jabłkiem, ale z bananem bardziej mi smakuje :) Dziękuję i pozdrawiam.

Witam,
banan jako owoc wysokokaloryczny nie jest dobrym pomysłem w diecie redukcyjnej. Jest on źródłem mieszaniny cukrów prostych i złożonych, przy czym ich proporcje zmieniają się w zależności od dojrzałości. Węglowodany zawarte w bananie bardzo szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego i szybko zwiększają stężenie glukozy we krwi. Dlatego poleca się je spożywać sportowcom po wysiłku w celu odbudowy glikogenu w mięśniach i wątrobie.
Twoje informacje o sobie są bardzo ogólnikowe, dlatego trudno coś radzić. Dieta redukcyjna ma na celu obniżenie zawartości tkanki tłuszczowej. Nie piszesz z jakiego pułapu masy ciała redukujesz kilogramy i jaka jest dokładnie Twoja aktywność fizyczna (ile razy w tygodniu, jak długo trwa oraz jaki jest to rodzaj aktywności). Wszystko to ma znaczenie. Jeżeli Twój wysiłek fizyczny jest znaczny, wtedy banana można zjeść w połączeniu z produktem mlecznym, najlepiej w ciągu 1 godziny po wysiłku w celu odbudowy zapasów glikogenu oraz regeneracji mięśni. W pozostałych porach dnia lub w dniu bez aktywności, zaleca się spożywanie owoców zawierających spore ilości błonnika pokarmowego przy średniej lub małej zawartości węglowodanów. Z owoców będą to m.in. jabłka, gruszki, mandarynki, pomarańcze, grejpfruty, melon. Oczywiście trzeba pamiętać, że spożywanie czegoś w nadmiernych ilościach zawsze będzie kończyć się odkładaniem tkanki tłuszczowej. Ile czego należy zjeść określa dietetyk na podstawie wywiadu zdrowotno-żywieniowego, analizy składu ciała oraz aktywności fizycznej.
Jajecznica w diecie redukcyjnej też nie jest wskazana, chyba że przygotowujesz ją bez dodatku tłuszczu. Lepiej ugotować jajko na miękko.
Pozdrawiam, Anna Brinken

Witam, oczywiście, że banan nie przeszkadza w diecie redukcyjnej w szczególności że spożywa go Pani na śniadanie . Śniadanie powinniśmy jeść jak król- powinno być bardzo energetyczne . Banan jak najbardziej do powyższych założeń pasuje. pozdrawiam

Witam, banan jest bardzo odżywczym owocem, ale przy swoich walorach ma tez jedną wadę:wysoką zawartość cukru, a przez to kalorii. Tym niemniej, jeśli jest mądrze zaplanowany w zbilansowanym posiłku, nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiał się systematycznie w diecie. Nic nie wiem o kaloryczności stosowanej diety, więc trudno wypowiedzieć się, co do ilości banana, czy jest ona właściwa czy też nie. Proszę ewentualnie uzupełnić informacje na ten temat.Pozdrawiam serdecznie

Dr Anna Brinken

Banan z owsianką to więcej kalorii niż jabłko z owsianką (zakładając, że je Pani taką samą ilość owsianki), dieta powinna być tak ułożona aby posiłki każdego dnia były mniej więcej takie same. Więc proszę wziąć to pod uwagę.
Pozdrawiam!

Banan w diecie redukcyjnej może sie pojawi c1-2 razy w tygodniu. Niestety jest to owoc zawierający duże ilości cukru oraz mający wysoki indeks glikemiczny. Owsianke można urozmaicac różnymi owocami - zamiast banana mogą to byc owoce zawierające znacznie mniej cukru, np. pomarańcza, kiwi, maliny, truskawki (poza sezonem jak najbardziej mogą byc mrożone) oraz oczywiście wspomniane jabłko czy gruszka.