Bardzo duży problem z zasypianiem, co to może być?

Mam 15 lat i jestem mężczyzną. Od około 4 miesięcy mam problem z bezsennością, choć mniejsze kłopoty z zasypianiem miałem już w dzieciństwie; do około 7 roku życia, potem ustąpiły (poza epizodami trwającymi do 2 tygodni). Kłopoty zaczęły się nagle, bez żadnej przyczyny (przynajmniej nie wiem co mogło by nią być). Problem polega na tym, że kiedy kładę się spać (staram się to robić zawsze około 22, może 10 minut wcześniej lub 20 później), leżę na łóżku i nie śpię do 3, 4, 5 nad ranem. Rano muszę wstawać o 7.

Często zdarza się tak, że bezwiednie myślę o czymś, to znaczy powtarzam w myślach tekst piosenki, słowa, których uczyłem się na języku obcym lub jakieś ruchome obrazy, np: mapy. Z opisu trochę przypomina mi to hipnagogi, ale nie jestem pewien. Zdaję sobie z tego sprawę dopiero po jakimś czasie, np po dwóch lub trzech godzinach. Nie do końca pamiętam wtedy co robiłem, ale mam mgliste wspomnienia wykonywanych w myślach czynności, tego powtarzania. Potem, czyli od około 1 do 4 już jestem pewien, że nie spałem, bo pamiętam praktycznie wszystko. Próbowałem myśleć, że tak mi się tylko wydaje, że tak naprawdę spałem, ale to uczucie, że nie spałem jest bardzo silne, nie mogę się go pozbyć. Rzadziej bywa też tak, że uda mi się zasnąć w ciągu 0,5-1 godziny, ale budzę się o 2 i nie mogę spać do 4-5.

Ogólnie bardzo duży problem sprawia mi to zdanie sobie sprawy z tego, że nie śpię, stresuję się, tętno mi wzrasta. Nie mogę pozbyć się myśli o bezsenności, choć czasem gdy mi się uda myśleć o czymś innym przez nawet pół godziny, i tak nie zasnę. W dzień jestem zmęczony (choć bywa i tak, że poza porankiem i trudnym wybudzeniem zmęczenie jakoś przechodzi). Jest to dla mnie bardzo uciążliwe, proszę o jakąś poradę.

Witam serdecznie,

Okresowe problemy z zasypianiem ma większość ludzi. Twoim problemem może być nadmierne napiecie towarzyszące próbom zaśnięcia i lęk przed bezsennością- powstaje wówczas mechanizm ,,błędnego koła". Wypróbuj łagodne preparaty uspokające (np. napar z melisy) i relaksację. W tego typu dolegliwościach może pomóc również tzw. intencja paradoksalna: staranie się aby za wszelką cenę nie zasnąć.

Z pozdrowieniami