Brak apetytu - co mi dolega?

Chciałam się poprawić, tamta waga była jak się ważyłam jakiś czas temu, a z wzrostem się pomyliłam kilka cm. Dzisiaj się ważyłam i mierzyłam. Ważę 48 kg, na pewno od tych tabletek przytyłam 2 kg, ale nie czuję w ogóle, że przytyłam. Spodnie wiszą tak jak wcześniej. Najlepiej gdyby pani zobaczyła jak ja wyglądam, wtedy stwierdziłaby pani, czy jestem za chuda. Poprawiam się - wzrostu mam 162 cm, a ważę 48 kg, dzisiaj się ważyłam i mierzyłam.

Teraz pytanie czy o coś zmienia? Te kryteria co pani napisała, niestety mnie dotyczą :( Ciągle się oglądam, czy nie przytyłam, ale to nie jest tak, że ja się głodzę, bo tak było. Jak się odchudzałam po ciąży, głodziłam się, to fakt i było ciężko, chociaż nie byłam gruba, bo ważyłam zaledwie kilka kg więcej. Teraz od jakiś 3 miesięcy nie mam w ogóle apetytu, zjem kilka kromek ciemnego chleba i ze dwa jabłka i na tym się kończą moje posiłki. Mogą leżeć słodycze, jakieś różne fast foody, a ja i tak tego nie ruszę. Słodyczy to w ogóle nie jem, nawet kawy nie słodzę ani herbaty. Odżywiam się tak jak napisałam pani.

Czy ta waga i ten wzrost jest odpowiedni dla mnie? Mam 21 lat. Czy ja naprawdę mogę mieć anoreksje czy anemię? Bo z tego wszystkiego, co pani napisała wskazuje właśnie na to, ale to niemożliwe, przecież są kobiety chudsze ode mnie. Jeśli chodzi o ćwiczenia, to ćwiczę tylko brzuszki. Co do okresu, mam straszne zaburzenia. Okres zamiast dostawać co miesiąc, dostaję co dwa miesiące :( Nieraz się bardzo martwiłam, że nie mam okresu, byłam u ginekologa, dawał mi tabletki na wywołanie miesiączki i dopiero po tych tabletkach dostałam po 2 tyg. Dlatego właśnie ginekolog wypisał mi te tabletki antykoncepcyjne, żebym miała miesiączkę normalnie. Nie wiem, jakie te tabletki są. Raz tylko wymiotowałam, ale nie wiem, czy to od nich. Nie mam po nich w ogóle apetytu i troszeczkę plamienia mam w trakcie ich brania. Mam jeszcze dwie tabl. do końca opakowania, a dzisiaj troszkę krwawiłam i na początku też. Nie wiem, czym to może być spowodowane? Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

W poprzedniej odpowiedzi na Pani pytanie określiłam kryteria anoreksji, ponieważ rozpoznanie danej choroby lub zaburzenia musi opierać się o konkretne dane.

Nie wiem, czy ma Pani anemię- aby to stwierdzić, należałoby wykonać morfologię krwi.
Anoreksja nie zawsze jest związana z anemią- w trakcie długotrwałego głodzenia może dochodzić do uruchomienia pewnych zapasów organizmu, jest to jednak ,,jazda na rezerwie"- banalna infekcja, duży wysiłek fizyczny, stres mogą spowodować kryzys i załamanie czynności organizmu, z możliwością ciężkich powikłań (np. ze strony układu krążenia).

Można oczywiście wywołać cykl miesiączkowy przy pomocy tabletek, jednak nie jest to cykl fizjologiczny. Pozostałe układy hormonalne nadal mogą być zaburzone, a skutkiem tego może być np. osteoporoza, zaburzenia nastroju.
Przyczyny krwawienia powinna Pani wyjaśnić w trakcie wizyty u ginekologa.

Jeśli rozpoznaje Pani u siebie wymienione wcześniej objawy anoreksji, proszę jak najszybciej rozpocząć psychoterapię.
Im szybciej zacznie Pani leczenie, tym większa szansa na pełen sukces w walce z tym groźnym zaburzeniem.
Leczenie każdego problemu opiera się na profesjonalnych wskazówkach, które mają pomóc pacjentowi dokonać trudnego zadania przemiany.
Wiele pacjentek cierpiących na anoreksję ma trudności z wyrażaniem emocji, pozytywną samooceną, brakiem poczucia bezpieczeństwa. Relacja terapeutyczna i praca nad poznaniem własnego myślenia i reakcji organizmu pozwala m. in. na stopniowe odbudowanie samooceny i czerpanie coraz większej  satysfakcji z życia.

Anoreksja rozwija się stopniowo. Ma to swoje dobre i złe strony. Zła strona : przez długi czas objawy mogą być niezauważalne dla otoczenia,  zaleta: wcześnie rozpoczęte leczenie może powstrzymać proces.

Serdecznie pozdrawiam