Brak chęci i zainteresowań u 21-latki

Witam. Jestem 21 letnią kobietą. Nie mam siły żeby wstać, cokolwiek zrobić. Straciłam jakiekolwiek chęci i zainteresowania do czegokolwiek. Nic mnie nie satysfakcjonuje. Nie daję sobie rady na studiach, ciągle uciekam od problemów, unikam ich i nie chodzę na uczelnie, bo się strasznie stresuję i wydzielam spora ilość potu, przykro pachne. Nie wychodzę poza dom, nie otwieram nikomu drzwi chyba że mnie sytuacja zmusza. Nienawidzę przebywać między ludźmi, nie umiem jeść nawet przy rodzinie bo mnie na wymioty ciągnie. Dziennie płacze i nie mogę spać, wyspać się do porządku. Wstaję duzo wczesniej ale i tak nic nie robię. Nie mam apetytu ale jem ciągle, mimo ze nie czuje smaku. Dużo przez to ostatnio przytyłam. Denerwuje mnie rodzeństwo, nie chcę z nikim rozmawiać. Ciągle mnie brzuch boli i mam biegunkę oraz bóle głowy. Co mam zrobić, nie chce isc do lekarza? Nie chcę tej rozmowy. Kiedy rozmawiam na mój temat, zaraz płaczę. Poza tym nie lubię o sobie mówić, i tak nic nie wiem bo od kilku lat wegetuję... Po prostu nie mam sił na nic. Gdy mówię to mamie odpowiada Ogarnij się albo 'w głowie ci się przewraca, brakuje ci roboty'. Jutro znów muszę iść na uczelnię. nie dam rady... Proszę o radę.

Dzień dobry, opisywane przez Panią objawy: apatia, niezdolność do przeżywania przyjemnych uczuć, niskie poczucie własnej wartości, zwiększony apetyt, izolowanie się od ludzi, to są objawy depresji. Potrzebna jest zatem pomoc specjalisty - najpierw konsultacja z psychoterapeutą, potem ewentualnie również z lekarzem psychiatrą (na początku leczenia często potrzebne jest włączenie leków). To poważny problem, z tego, co Pani opisuje, naprawdę bardzo źle wpływa na Pani funkcjonowanie. Im szybciej Pani skorzysta z pomocy, tym lepiej. Pozdrawiam serdecznie, Iga Borkowska, www.maturitas.pl