Brak kontroli nad ilością wypitego alkoholu u partnera

Mój partner często nie potrafi kontrolować ilości wypitego alkoholu. Nie pije często i rzadko upija się do nieprzytomności (nie ma mowy o żadnych wybrykach po pijaku), jednak normą jest, że przekracza z góry założoną ilość (np. dwie puszki to zbyt mało, więc wychodzi po jeszcze dwie, trzy). Czy jest się czego obawiać? Nigdy nie wpada w ciąg, wręcz ma wstręt do alkoholu na drugi dzień. A gdy na półce nie ma jego ulubionego piwa, rezygnuje z dalszego picia. Oboje pochodzimy z rodzin alkoholicznych
ponad rok temu

Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych?

Depresja to choroba, która jeśli nie będzie leczona, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Witam. Myślę że nie ma Pani powodów do niepokoju. Nie wydaje się aby Pani mąż pił w sposób ryzykowny. Obawy może budzić sięganie po puszkę z piwem codziennie, nawet w niewielkich ilościach, zaniedbywanie rodziny i codziennych obowiązków, tendencja do klinowania. Proszę obserwować męża pod kątem powyższych.

0
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Przez Internet nie da się określić, czy Pani partner jest uzależniony od alkoholu, czy jego zachowania to preludium do choroby alkoholowej. Z tego, co Pani napisała w poście, wynika raczej, że Pani partner nie wpadł jeszcze w sidła nałogu, ale może wykazywać zachowania znamionujące styl picia, który można określić jako picie ryzykowne. Przekracza założoną ilość alkoholu i pije więcej niż zamierzał, a to jest niepokojące. Tym bardziej, że Pani partner pochodzi z rodziny alkoholowej i może nieświadomie powielać schematy wyniesione z domu, choć racjonalnie i zdroworozsądkowo będzie obstawała przy tezie, że nie chce powielać „historii rodzinnej”. Zachęcam Panią do spokojnej i szczerej rozmowy z partnerem na temat Pani lęków i obaw. Może udałoby się Państwu razem pójść na konsultację do terapeuty w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu, by porozmawiać o mechanizmach rozwoju choroby alkoholowej i sposobach radzenia sobie z tym? Odsyłam też do artykułów: Picie ryzykowne, Test CAGE, Czy jesteś alkoholikiem?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty