Brak kontroli nad ilością wypitego alkoholu u partnera

Mój partner często nie potrafi kontrolować ilości wypitego alkoholu. Nie pije często i rzadko upija się do nieprzytomności (nie ma mowy o żadnych wybrykach po pijaku), jednak normą jest, że przekracza z góry założoną ilość (np. dwie puszki to zbyt mało, więc wychodzi po jeszcze dwie, trzy). Czy jest się czego obawiać? Nigdy nie wpada w ciąg, wręcz ma wstręt do alkoholu na drugi dzień. A gdy na półce nie ma jego ulubionego piwa, rezygnuje z dalszego picia. Oboje pochodzimy z rodzin alkoholicznych
ponad rok temu

Witam. Myślę że nie ma Pani powodów do niepokoju. Nie wydaje się aby Pani mąż pił w sposób ryzykowny. Obawy może budzić sięganie po puszkę z piwem codziennie, nawet w niewielkich ilościach, zaniedbywanie rodziny i codziennych obowiązków, tendencja do klinowania. Proszę obserwować męża pod kątem powyższych.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Przez Internet nie da się określić, czy Pani partner jest uzależniony od alkoholu, czy jego zachowania to preludium do choroby alkoholowej. Z tego, co Pani napisała w poście, wynika raczej, że Pani partner nie wpadł jeszcze w sidła nałogu, ale może wykazywać zachowania znamionujące styl picia, który można określić jako picie ryzykowne. Przekracza założoną ilość alkoholu i pije więcej niż zamierzał, a to jest niepokojące. Tym bardziej, że Pani partner pochodzi z rodziny alkoholowej i może nieświadomie powielać schematy wyniesione z domu, choć racjonalnie i zdroworozsądkowo będzie obstawała przy tezie, że nie chce powielać „historii rodzinnej”. Zachęcam Panią do spokojnej i szczerej rozmowy z partnerem na temat Pani lęków i obaw. Może udałoby się Państwu razem pójść na konsultację do terapeuty w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu, by porozmawiać o mechanizmach rozwoju choroby alkoholowej i sposobach radzenia sobie z tym? Odsyłam też do artykułów: Picie ryzykowne, Test CAGE, Czy jesteś alkoholikiem?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!