Brak mowy i powtarzanie czynności przez 21-miesięczne dziecko

Mój 21 mies. synek nie mówi. Ostatnio zauwazyłam że powtarza czynności np. wysypie klocki i potem otwiera szafkę wkłada jednego klocka zamyka szafkę, bierze kolejnego klocka otwiera szafke wkłada i zamyka robi tak aż powkłada wszystkie klocki. Synek jest pacjentem Ośrodka dla dzieci z autyzmem gdyż po roczku przestał mówić, palcem zaczał pokazywać mając 1,5r. narazie jesteśmy na etapie diagnozy lecz lekarze nie sadzą aby synek miał autyzm chciałabym zapytac czy takie zachowanie synka jest normal

Niestety Pani pytanie i odpowiedź na nie wykracza poza ramy możliwości tego portalu. Bez osobistego spotkania z dzieckiem, na podstawie tak krótkiego opisu nie można stwierdzić czy dane zachowanie mieści się w normie czy też nie. Powtarzalność czynności bowiem może być zarówno elementem czysto rozwojowym (dzieci często powtarzają jakąś czynność testując rzeczywistość, bądź też dokonują tzw. echolalii czyli powtarzają dźwięki bo im się podobają), ale w innych warunkach, przy występowaniu innych danych mogą stanowić podstawę do diagnozy autyzmu. Zatem wyrwanie jednego zachowania z kontekstu niestety nie pozwala na stwierdzenie czy coś jest czy nie jest normą. Proszę uzbroić się w cierpliwość i pracować wspólnie z lekarzami prowadzącymi synka - tylko ich diagnoza dokonana po wszelkich wstępnych badaniach może być uznana za trafną. Powodzenia.

Witam,

To ważne, że Pani współpracuje z Ośrodkiem dla dzieci z autyzmem i dąży do uzyskania diagnozy, która pozwoli ustalić, co jest przyczyną zachowań Synka. Takie działanie umożliwi również zbudowanie programu wspomagającego rozwój i prowadzenie terapii dziecka.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, myślę jednak że intuicja podpowiada Pani, że zachowania Synka sygnalizują zaburzenia w jego rozwoju.
Kontakt online i zbyt krótki opis nie pozwalają na ustalenie czy te zachowania mieszczą się w normie przewidzianej dla wieku. Jedno jest pewne, trzeba prowadzić dalej diagnozę i terapię Synka, aby ułatwić sobie te działania polecam Pani książkę J.Cieszyńskiej pt. Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci"

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571

Opisywane zachowania dziecka mogą sugerować zaburzenia autystyczne, czy inne dysfunkcje neurologiczne. Do pełnej odpowiedzi na Pani wątpliwości potrzebuję więcej informacji.Bardzo dobrze, że dziecko jest objęte terapią specjalistyczną.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dzieci z cechami autystycznymi lubią takie stereotypowe zabawy i póki to nie zagraża w żaden sposób jego zdrowiu i sprawia radość to może się w ten sposób bawić. Ważne byście systematyczne uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych jakie proponują Wam w ośrodku niezależnie od tego czy jest czy nie ma jeszcze diagnozy.
Pozdrawiam AM