Niestety Pani pytanie i odpowiedź na nie wykracza poza ramy możliwości tego portalu. Bez osobistego spotkania z dzieckiem, na podstawie tak krótkiego opisu nie można stwierdzić czy dane zachowanie mieści się w normie czy też nie. Powtarzalność czynności bowiem może być zarówno elementem czysto rozwojowym (dzieci często powtarzają jakąś czynność testując rzeczywistość, bądź też dokonują tzw. echolalii czyli powtarzają dźwięki bo im się podobają), ale w innych warunkach, przy występowaniu innych danych mogą stanowić podstawę do diagnozy autyzmu. Zatem wyrwanie jednego zachowania z kontekstu niestety nie pozwala na stwierdzenie czy coś jest czy nie jest normą. Proszę uzbroić się w cierpliwość i pracować wspólnie z lekarzami prowadzącymi synka - tylko ich diagnoza dokonana po wszelkich wstępnych badaniach może być uznana za trafną. Powodzenia.
Witam,
To ważne, że Pani współpracuje z Ośrodkiem dla dzieci z autyzmem i dąży do uzyskania diagnozy, która pozwoli ustalić, co jest przyczyną zachowań Synka. Takie działanie umożliwi również zbudowanie programu wspomagającego rozwój i prowadzenie terapii dziecka.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, myślę jednak że intuicja podpowiada Pani, że zachowania Synka sygnalizują zaburzenia w jego rozwoju.
Kontakt online i zbyt krótki opis nie pozwalają na ustalenie czy te zachowania mieszczą się w normie przewidzianej dla wieku. Jedno jest pewne, trzeba prowadzić dalej diagnozę i terapię Synka, aby ułatwić sobie te działania polecam Pani książkę J.Cieszyńskiej pt. Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci"
pozdrawiam
A.Aleksandrowicz
https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571
Opisywane zachowania dziecka mogą sugerować zaburzenia autystyczne, czy inne dysfunkcje neurologiczne. Do pełnej odpowiedzi na Pani wątpliwości potrzebuję więcej informacji.Bardzo dobrze, że dziecko jest objęte terapią specjalistyczną.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz
Witam
Dzieci z cechami autystycznymi lubią takie stereotypowe zabawy i póki to nie zagraża w żaden sposób jego zdrowiu i sprawia radość to może się w ten sposób bawić. Ważne byście systematyczne uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych jakie proponują Wam w ośrodku niezależnie od tego czy jest czy nie ma jeszcze diagnozy.
Pozdrawiam AM
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak rozwoju mowy u 21-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Brak mowy i powtarzanie czynności przez 21-miesięczne dziecko a prawdopodobieństwo autyzmu – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Zaburzenia mowy w autyzmie – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Rozumienie mowy u 15-miesięcznego dziecka – odpowiada Katarzyna Osak
- Rozwój 18-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Patrycja Abbink
- Czy moje dziecko ma SPD? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Brak mowy i brak reakcji na polecenia u 3-latka – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Rozwój mowy u 30-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- 7-latek nie patrzy w oczy - czy to objaw autyzmu? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Brak mowy znaczącej, nadruchliwość u 21-miesięczniaka – odpowiada Mgr Barbara Szalacha