Brak mowy i zachowanie u 2-latki

Witam.Córka ma 2 lata>Mowi tylko mama.Lubi sie przytulac.Nie uklada nic w rzedy.Porod naturalny 10pkt.Wykonuje polecenia:daj buzi,poloz sie,czesc reka.jak nie chce kiwa glowaNIE .Jak cos chce bierze mnie za reke i daje jej co chce.Kiedys cale dnie ogladala baki teraz juz nie i widze ze bardziej sie interesuje ludzmi.Oglada ksiazeczki duzo biega lubi dzieci.Nie raguje na imie ale zadka ja tak wolamy.Jak mowie idziemy sie kapac biegnie do lazienki.Wymusza placzem jak cos nie dam.Jest jedynaczka

Witam, nie u wszystkich 2 latków rozwój mowy postępuje szybko( lub według wskazań rozwojowych), często dzieci nawet ok 3-3,5 roku życia dopiero zaczynają mówić znacznie więcej. Warto zwiększyć mówienie do córeczki po imieniu, tak by zaczęła bardziej na nie reagować. Proszę obserwować córkę i ewentualnie konsultować z lekarzem pediatrą inne wątpliwości.Pozdrawiam serdecznie

Rozwój mowy jest różny u dzieci. W wieku dwóch lat podobna sytuacja może się jeszcze mieścić w granicach normy, szczególnie, że córeczka rozumie komunikację werbalną i polecenia słowne. Zachęcam do konsultacji logopedycznej- uspokoi Panią, a dodatkowo zaleci zabawy i ćwiczenia, które wspomogą rozwój werbalny córeczki.

Mgr Magda A. Pytlok

Witam serdecznie!

Jeśli niepokoi Panią rozwój dziecka proszę zgłosić się w pierwszej kolejności do pediatry. Ciężko zdiagnozować dziecko przez internet, jednakże zastanowiłabym się nad badaniem słuchu. Na razie proszę się nie niepokoić, jeśli córka należy do ruchliwych dzieci, rozwój mowy często schodzi na dalszy plan.

Pozdrawiam.

Słabo rozwinięta mowa-kwalifikuje do wczesnego wspomagania, wymuszanie zaspokajania swoich potrzeb przy niskiej komunikacji werbalnej -dziecko wypracowuje sobie metody radzenia sobie z tą sytuacją.Wygląda na to, że dziecko rozumie polecenia i reaguje kiedy chce.To dobrze, że wyeliminowała Pani tv z zycia dziecka.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Brak rozwiniętej mowy w wieku dwóch lat powinno wzbudzić niepokój. Koniecznie trzeba się skontaktować z logopedą i rozpocząć terapię. Wizyta u psychologa dziecięcego również nie zaszkodzi. Pomoc otrzyma pani w poradni psychologiczno pedagogicznej.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu