Chorobliwa zazdrość w małżeństwie

Witam, nie bardzo wiem od czego zacząć. Mój mąż jest chorobliwie zazdrosny. On nie radzi już sobie z tym, ja się starałam, ale to ponad moje siły. Nigdy nie zdradizłam męża, nigdy nie miałam nawet takich myśli, nigdy nie dałam mu żadnego powodu do zazdrości, a mimo to on wmawia mi, że go zdradzam. Kontroluje każdy mój aspekt życia,nawet wyjście po chleb do sklepu,kiedy nie odbiorę telefonu,wpada w furie i twierdzi,że to dlatego,że z kimś jestem.Jak mogę mu pomóc?Kocham męża i nie chcę go stracić

Witam,

zachęcam Panią do zaproponowania mężowi psychoterapii par. Razem w trakcie sesji moglibyście porozmawiać o swoich trudnościach.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Mgr Ewa Czernik

Szanowna Pani!
Udzielając tej porady, mogę odnieść się tylko do relacji widzianej z Pani perspektywy, dlatego proszę moją odpowiedź rozpatrywać tylko przez taki pryzmat.

Na taki stan może wpływać wiele czynników i trudno dać uniwersalne rozwiązanie.

Jeżeli, jak Pani pisze, nie daje Pani mężowi, żadnych powodów do takiego zachowania, to jego odmienne zachowanie może świadczyć o początkach zaburzeń psychicznych, może być również wywołane czynnikami zewnętrznymi, np. nieradzenie sobie z problemami w pracy, stresem lub inną frustracją życiową.

Również takie reakcje, mogą być sposobem na maskowanie własnego kłamstwa. Często ludzie, chcąc ukryć pewne rzeczy dla nich niewygodne, zarzucają drugiej osobie winę. Obwiniając drugą osobę oddalają od siebie podejrzenia. Argumentować to mogą później: "To ty mnie zdradzasz, jak śmiesz myśleć, że ja to mogę robić".
Oczywiście to tylko EWENTUALNA możliwość wytłumaczenia takiego zachowania a nie diagnoza (ponieważ nie mam możliwości usłyszeć argumentów drugiej strony)!

Osobiście polecam szczerą rozmowę z mężem. Opowiedzieć mu o swoich uczuciach o obawach i strachu związanym z jego zachowaniem. Jeżeli nie przyniesie to chociażby minimalnej zmiany w zachowaniu męża, namawiałbym Państwa na wizytę małżeńską u specjalisty psychologa/psychoterapeuty, ponieważ może być to poważniejszy problem u Pani męża.

Życzę dużo cierpliwości i pogody ducha mimo, mam nadzieję czasowego, zachowania męża!

Pozdrawiam serdecznie!

za malo danych by odpowidziec.odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza