Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Endometrioza jest schorzeniem, w którym dochodzi do rozrostu błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Ponieważ nie jest znana dokładna przyczyna owej choroby, z tego też powodu leczenie ma charakter objawowy. Jedną z metod wspomagających leczenie jest zastosowanie odpowiedniej diety.

Wśród jej zaleceń znajdują się:
- jedz 2 świeże owoce i 4 świeże warzywa dziennie. (Warzywa zielono-liściaste są bogate w witaminę B i magnez, czerwono-pomarańczowe w witaminę A zaś np. suszone morele posiadają dużo żelaza).
- zboża gruboziarniste i nie modyfikowane w procesie produkcji. Dieta bezmączna u 80% kobiet z endo prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych.
- wypijaj przynajmniej 1L wody niegazowanej.
- używaj tylko olei roślinnych tłoczonych na zimno
- zredukuj użycie cukru, unikaj słodyczy, słodkiej herbaty i kawy
- unikaj przesalania pożywienia
- ogranicz spożycie herbaty, alkoholu i papierosów,
- unikaj tłustego jedzenia, wołowiny, wieprzowiny. Czerwone mięso dostarcza prostaglandyn typu 2 odpowiedzialnych za nasilanie się bólu. Jedź białe mięso i ryby. Unikaj jedzenia smażonego. Jeśli musisz usmażyć użyj trochę oliwy wyciskanej na zimno i masła i smaż delikatnie na niewielkim ogniu.
- jedz niewielkie ilości produktów mlecznych pamiętając o tym, że wapno w nich zawarte utrudnia wiązanie magnezu, który pomaga naszym mięśniom się zrelaksować. Nabiał należy zbalansować z dużą ilością świeżych, zielono-liściastych warzyw. Jeśli jesteś wegetarianką, jedź więcej warzyw strączkowych, jarzyn.
- ćwicz regularnie
- stosuj dietę wysokobłonnikową. Taka dieta zapobiega zbytniej toksykacji organizmu i przyczynia się do wiązania estrogenu i usuwania go.
- osoby cierpiące na wzdęcia i alergie powinny znacznie ograniczyć spożycie cukru, drożdży, mąki, fermentujących produktów, suszonych owoców i nabiału przez 2 – 3 miesiące.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty