Co jest powodem braku chęci do życia u osoby studiującej?

Witam. Przez dłuższy już okres czasu odczuwam coś w rodzaju generalnej niechęci do życia. Dzieje się tak od 2 lat kiedy to postanowiłem pójść na studia. Wtedy to moja motywacja spadła do zera, ciągle chodzę zmęczony i odczuwam ogólny bezsens co podważa każde zaczęte przeze mnie zadanie. Nauka idzie mi bardzo opornie, choć kiedyś nie miałem z tym problemów. Może się to wiązać z tym, że nie wiem co chcę robić w życiu. Chodzę cały czas przygnębiony i męczy mnie to i moich bliskich.Nie wiem co robić

Dzień dobry, warto pomyśleć o konsultacji u psychoterapeuty. Najprawdopodobniej pojawiła się u Pana depresją. Tak jak Pan wspomniał, studiuje Pan. Studia to ostatni etap edukacji, później zaczyna się dorosłość. Czyli coś nieprzewidywalnego. Warto pomyśleć może o jakiejś dodatkowej pracy, która będzie przynosiła satysfakcję.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam, napisał Pan ważne zdanie: "Może się to wiązać z tym, że nie wiem co chcę robić w życiu." Być może ma Pan rację że spadek motywacji wiąże się z tym że nie jest Pan pewien którą drogę obrać. W takim momencie warto się zatrzymać, zastanowić, ale także dać sobie czas i wyrozumiałość jeżeli nie znajdzie Pan od razu odpowiedzi na to pytanie. Wchodzi Pan w nowy etap życia, myśli o przyszłości, mogą pojawić się odczucia o których Pan napisał. Proszę porozmawiać z rówieśnikami czy również borykają się z podobnymi wątpliwościami. Zastanowić się jak radził Pan sobie w przeszłości, gdy czuł się zagubiony, tracił chęć do działania. Proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem, psychoterapii, aby zastanowić się nad celami, oczekiwaniami.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Część objawów, które Pan opisuje może wskazywać na stany depresyjne. Podstawowym przejawem depresji, zwanej też chorobą afektywną jednobiegunową, jest negatywny odbiór rzeczywistości, zwłaszcza obrazu własnej osoby. W sferze poznawczej oznacza to pesymistyczne przekonania i oczekiwania, przy czym osoba doświadczająca depresji jest przekonana o ich słuszności, natomiast w sferze emocjonalnej – negatywne uczucia charakterystyczne dla depresji: smutek, przygnębienie, samoobwinianie. Dominuje obniżony nastrój trwający przez wiele dni niemal codziennie, czyli nie jest to chwilowa chandra. Pacjent traci zainteresowanie i przyjemność związane ze zwykłymi aktywnościami, spada popęd seksualny. Życie wydaje się nie mieć sensu. Tym odczuciom mogą towarzyszyć:
-brak apetytu i znaczny spadek wagi ciała lub wzmożony apetyt i duży przyrost wagi,
-bezsenność lub nadmierna potrzeba snu,
-psychoruchowe pobudzenie lub (częściej) spowolnienie,
-zubożenie gestów, mimiki, zmiana postawy ciała,
-utrata życiowej energii, zmęczenie,
-trudności z podejmowaniem decyzji (stałe wątpliwości),
-poczucie bezwartościowości oraz nadmierne lub nieadekwatne poczucie winy,
-powtarzające się myśli o śmierci, samobójcze plany czy też próby popełnienia samobójstwa

Trzeba rozważyć ile z powyższych objawów pojawia się u Pana. Przyczyn braku energii może być bowiem wiele, ważna jest jednak odpowiednia konstelacja objawów. Sugerowałabym udać się z Pana problemem do specjalisty- na diagnozę do psychiatry oraz po ustaleniu diagnozy rozpocząć psychoterapię, na której będzie Pan mógł zgłębić problem bardziej i nauczyć się sobie z nim radzić.

Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl