Co mogą znaczyć te problemy x oddechem u syna?

Witam. Mój syn powiedział mi, że od jakiegoś miesiąca czasem nie może wziąć pełnego oddechu. Ma 11 lat, 30 stycznia kończy 12. W ciągu tego miesiąca pił dużo coca coli (1 puszka dziennie). Dużo się również stresował przez okres zdalnego nauczania. Znacznie częściej ziewa, lecz nie jest zmęczony. Po aktywności fizycznej, pobycie na świeżym powietrzu się to trochę poprawia. Nie wiem czy jest to ważne ale syn mówi, że podczas leżenia również się to poprawia. Brzuch go nie boli. I jest on też bardziej smutny. Podejrzewam, że jest to coś związane z jego psychiką, ponieważ gdy robi coś co uwielbia bardzo się poprawia. Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Opisane powyżej objawy mogą świadczyć o podłożu lękowym. Problemy z oddychaniem najczęściej wynikają ze stresu, tak samo jak zmęczenie. W momencie kiedy uwaga jest przekierowana - pobyt na dworze objawy mogą słabnąć. Na pewno warto wykluczyć przyczyny somatyczne i zrobić badania -morfologia i inne zalecane przez internistę. A jeśli nic nie wyjdzie w badaniach prawdopodobnie będzie to związane z psychiką. Zachęcam do częstszych rozmów z synem, wspieranie go, rozmawianie o trudnościach. Syn na pewno powinien trochę odpocząć, być może warto zabrać go na kilka dni na jakiś wyjazd aby zmienił środowisko. Wiele dzieci w tym okresie zdalnego nauczania cierpi z powodu braku bliskich relacji z przyjaciółmi - warto zadbać aby miał kontakt z rówieśnikami. Gdyby sytuacja się nie poprawiła to proszę zgłosić się z synem do lekarza psychiatry. Być może syn będzie potrzebował wsparcia psychologicznego. Dodatkowo nie zaszkodzi skonsultować się z psychologiem szkolnym, który będzie mógł udzielić wsparcia.

Pozdrawiam