Trudno powiedzieć, warto jednak porozmawiać z synem o jego aktywności, ewentualnie zaproponować inne zajęcia oraz ograniczyć czas przy komputerze.
Dzień dobry. Możliwe, że trudności i dylematy jakie niesie okres dojrzewania mogą być trochę za trudne dla Pani syna. Proszę pamiętać, że nastolatek jest już dojrzały, "dorosły" fizycznie ale jeszcze nie dorósł psychologicznie, emocjonalnie. Adolescencja to taki czas, w którym ma się to stać, np. chłopiec "opracowuje" psychologicznie co to znaczy, że jest męski, co to znaczy, że jest mężczyzną. Zachowanie Pani syna wygląda na unikanie sytuacji rówieśniczych (np. sprawdzanie miedzy chłopcami kto jest sprawniejszy, silniejszy, czy rozmowy o dziewczynach - która atrakcyjniejsza, dlaczego itp.), które konfrontowałyby go z dylematami tego wieku. Woli bezpieczne i znane kontakty z dorosłymi niż niepewne, zagrażające z rówieśnikami (bo np. rozmowy dotyczą budzącej się w nich seksualności). Pani syn musi psychologicznie podjąć decyzję, pożegnać się z dzieciństwem i zaryzykować szukanie swojej dorosłości - czyli wejść w kryzys dojrzałości. Aktualnie wygląda to tak, że wybiera drogę unikania, nie wchodzenia w kryzys. Rezultat może być taki, że trudno będzie mu w przyszłości powiedzieć czym się interesuje, jaka ma być jego dalsza droga życiowa. Może być mało samodzielny w dorosłym życiu, wchodzenia w relacje bardzo dużej zależności od innych dorosłych. A w trakcie dorastania może reagować dużą represyjnością (co możliwe, że powoli się dzieje - pisze pani, że dużo śpi i jest zmęczony, ale może to być rozwojowe - jest to normą i nastolatków, że są zmęczone i potrzebują dużo snu). Jest tak, że może to być moment przejściowy, zwłaszcza jeżeli dopiero niedawno zaczął dojrzewać i potrzebuje trochę czasu zanim oswoi się ze zmianami dot. jego ciała. Trudno jednoznacznie powiedzieć, ale ma Pani intuicję, że jego zachowanie odbiega od zachowania rówieśników. Warto zachęcać do kontaktów z rówieśnikami, do tego aby znalazł sobie pozytywną grupę rówieśniczą, która trochę pozwoli mu "przetrwać" okres dojrzewania. Tylko efektem dojrzewania będzie to, że zacznie mieć własne zdanie i będzie je czasami bardzo dobitnie wyrażał, coraz częściej nie zgadzał się z rodzicami. Jednak nastolatek musi najpierw czemuś zaprzeczyć, żeby potem mógł się zastanowić i przyjąć to jako jego własną zasadę lub zdanie. Jeżeli jest Pani zaniepokojona to proszę umówić się na konsultacje z psychologiem czy z psychoterapeutą młodzieżowym. Pozdrawiam.
Witam,
z Pana informacji odnoszę wrażenie, ze istnieje pewne ryzyko, że siedzenie syna w domu jest spowodowane jakimś być może poważniejszym problemem. Jednak ponieważ są to informacje w tzw. "drugiej ręki" trudno mówić tu o diagnozie. Warto byłoby o tym z synem porozmawiać, w pierwszej kolejności. Osoba w wieku 15 lat, już w znacznej mierze decyduje sama o sobie. Nie pisze Pan nic o Państwa rodzinie, takie sprawy należało by rozwiązywać rodzinnie. Najlepszym wyjściem byłaby wizyta u psychologa rodzinnego, który zapewne pomógł by wyjaśnić wiele kwestii, ale nie bez znaczenia jest, żeby wszyscy jej członkowie mieli co do tego przekonanie. Zachęcałabym jednak do takiej konsultacji. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co jest powodem agresji w stosunku do młodszego brata u dziecka 11-letniego? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Koledzy nabijają się z powodu wzrostu mojego syna – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Depresja i zmęczenie u syna – odpowiada Mgr Mateusz Dobosz
- Samookaleczanie syna – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak odzwyczaić 14-letniego syna od masturbacji? – odpowiada Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska
- Senność, zmęczenie i rozdrażnienie u 21-letniego mężczyzny – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy bilans syna jest w normie? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Brak szacunku syna wobec rodziców – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Jak mieć dobry kontakt z 12-latkiem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego 3-letnie dziecko nie chce wychodzić z domu? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
artykuły
Sama straciła koleżankę. Agnieszka Sienkiewicz chce krzyczeć o problemach psychicznych Polaków
- Moja koleżanka targnęła się na życie mając 1
Szesnastolatek wypił litr wódki w godzinę. Niemal umarł
Młody Kanadyjczyk spędzał wolny czas, pijąc alkoho
Jedna rozmowa zmieniła życie tego lekarza. Staruszka doprowadziła go do łez
37-letni Marco Deplano, urolog, opublikował na Fac