Badania krwi - żelazo

Lek. Bianka Małczuk
73 poziom zaufania

Witam,

Opisywane dolegliwości najprawdopodobniej wskazują na zaburzenia trawienne. W celu postawienia dokładnej diagnozy wskazane jest wykonanie badań. W pierwszej kolejności sugeruję konsultację lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego zleci właściwy zestaw badań. Proszę również zwrócić uwagę na dietę - czy w Pana diecie są obecne produkty, które niekorzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego, jak gazowane, słodkie napoje, słodycze, fast-foody? Do czasu wizyty lekarskiej wskazana byłaby dieta lekkostrawna, a także zastosowanie probiotyków (do nabycia w aptekach bez recepty).

0

Zazwyczaj w taki sposób objawiają się nietolerancje pokarmowe, celiakia lub nieswoiste zapalenia jelit. Sugeruję przede wszystkim wykonanie morfologii, oznaczenia stężeń ALAT, ASPAT, bilirubiny, GGT, witaminy D, elektrolitów, kreatyniny i mocznika oraz żelaza. Należy także rozpocząć dietę eliminacyjną: usunąć z jadłospisu najczęściej uczulające produkty (wszelkie zawierające białka mleka, surowe białko jaj, zboża zawierające gluten) i obserwować, czy ponowne włączanie ich do diety wywołuje nawrót objawów. Równocześnie proszę skonsultować się z gastroenterologiem i rozważyć obrazową diagnostykę endoskopową.

0
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Na podstawie samego opisu dolegliwości nie można stwierdzić ich przyczyny. W tej sytuacji konieczna jest konsultacja z gastrologiem. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie szczegółowych badań. Pomocne w diagnostyce mogą okazać się usg brzucha, gastroskopia oraz kolonoskopia. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić też tomografię komputerową jamy brzusznej.

Opisane przez Pana dolegliwości mogą mieć różne podłoże. Takie objawy jak bóle brzucha, uczucie niepełnego wypróżnienia, zgaga i gazy często wskazują na różne schorzenia ze strony układu pokarmowego – np. choroby żołądka czy jelit. Zdarza się, że za ich wystąpienie odpowiada też nieprawidłowa dieta oparta na ciężkostrawnych produktach. W takim przypadku konieczna będzie modyfikacja dotychczasowego sposobu odżywiania. U niektórych pacjentów takie objawy mogą mieć związek z nietolerancją niektórych pokarmów. Proszę zaobserwować, czy ten problem nie nasila się po zjedzeniu określonych produktów. Wtedy konieczne będzie ich wykluczenie z diety. Podobne objawy mogą pojawić się też np. w zespole jelita drażliwego.

Więcej informacji na temat chorób układu pokarmowego można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladu-pokarmowego

Jednocześnie zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na inne pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-gazy-zgaga-pieczenie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-zgaga-i-bol-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgaga-i-piekacy-bol-w-gornej-czesci-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty