Co myśleć o takim postępowaniu partnera?

Parter z którym mieszkam 2 lata nie mówi mi wcale że mnie kocha. Mówi że pięknie wyglądam zwraca się czułe pomaga dużo okazuje gestami dba o mnie i syna... Kiedy się trochę napije mógłby wtulac się we mnie jak dziecko cały czas wtedy robi długa wiązankę mówiąc jak wiele znaczę dla niego jak mocno mnie kocha... Dlaczego nigdy nie mówi tego na trzeźwo?? Również przytuli się ale nigdy tak jak po wypiciu.. Jest wręcz słodkim misiem wtedy. Uważa że nie jest nauczony o się wstydzi bo mama go nie tuliła nie okazywała miłości za dziecka. Często po pijaku przeprasza mnie ze coś narozrabiał ze mnie denerwował.. Jest na trzeźwo bardzo zamknięty.. Dlaczego tak się dzieje czy po pijaku może mówić prawdę??? Tańczy że mną w kuchni przytula a na codzień to. Mu nie wychodzi choć dba bardzo o mnie

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Tak, jest możliwe, że Pani partner wyraża szczere uczucia po alkoholu, problemem jest, jak sama Pani stwierdziła, że nie potrafi wyrażać ich wprost bez rozhamowującego wpływu alkoholu. Przyczyn problemów z wyrażaniem emocji może być wiele, mogą oczywiście brać się z niewłaściwych wzorców i relacji z rodzicami w dzieciństwie. Z Pani opisu wynika, że jednak partner próbuje okazywać Pani miłość poprzez swoje zachowania i gesty.

Możliwe, że konsultacja z psychoterapeutą w parze mogłaby być odpowiednim rozwiązaniem.

Zachęcam również do podjęcia próby rozmowy z partnerem na temat jego lęku przed okazywaniem uczuć i Pani gotowości na ich przyjęcie. Dobrym sposobem jest rozmowa, w której komunikaty są przekazywane z poziomu , JA, np. "kiedy nie mówisz mi, że mnie kochasz, boję się, że tak nie jest", "potrzebuję, żebyś powiedział mi kocham cię wprost". Ten sposób komunikacji jest przeciwieństwem oceniających komunikatów takich jak "ty mnie chyba nie kochasz" lub " powinieneś zacząć mi to mówić" - gdyż naszym własnym uczuciom w ten sposób wyrażanym trudno jest zaprzeczyć, czy je zanegować.

Życzę Państwu powodzenia i wszystkiego dobrego.

Pozdrawiam